Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Disleri Korumak Için 4 Mucizevi Yöntem

Disleri firçalamak ya da dis ipi kullanmak dislerinizi korumanin için yeterli bir silah degildir.

Günde iki defa disleri firçalamak, dis ipi kullanmak, dis hekimine yapilan ziyaretler saglikli disler için iyi bir baslangiç olabilir ama yeterli degildir. Bunlarin yaninda saglikli beslenme, alkol ve sigara kullaniminin da agiz ve dis sagligimizi etkiledigini belirten Dis Hekimi Mehmet Zahid Kazandi bizi bu konuda aydinlatiyor.

Yediklerimiz Çok Önemli; Bir ömür boyu saglikli dislere sahip olmak için yediklerimizin de önemi azimsanamayacak kadar çoktur. Yedikleriniz tüm vücudunuzu ne kadar etkliyorsa ayni kural disler içinde geçerlidir.

* Kalsiyum Içeren Yiyecekler Tercih Edin; Fast food adi verilen aperatif yiyeceklerde az miktarda bulunan kalsiyum balik, süt, peynir gibi yiyecekeler de bol miktarda bulunmaktdir. Yiyecekler disinda günesinde D vitamini kaynagi oldugunu belirten Dis Hekimi Kazandi özellikle bu aylarda günesten bol bol yararlanarak vücudumuzun kalsiyum ihtiyacini biraz olsun karsilayabiliriz diyor. Yediklerimizin dislerimiz üzerinde etkisi oldugunu belirten Kazandi saglikli beslenme aliskanliginin daha çocuk yaslarda elde edildigini bunun içinde çocuklarinizi bu duruma alistirmaniz gerektigini söylüyor.

* Seker faktörü; Seker tatli bir besin maddesi olmasina ragmen dislerimize olan etkisi hiç de tatli degildir. Her yediginiz ya da içtiginiz sekerli besinden bir saat sonra disleriniz asid saldirisina maruz kalir ki bu da zamanla disler de çürüklere neden olur. Ancak sadece yenilen seker degil içinde seker bulunan kekler, kurabiyeler hatta ekmek bile dis çürüklerine neden olabilir. Bu durumdan daha az etkilenmek için sekerli seylere karsi koymayi deneyin ya da sekerli bir seyler yedikten sonra en azindan aginizi çalkalayin.

* Asitli içecekler; Asitli içecekler ister sekerli ister sekersiz olsunlar disleriniz için bir tehlikedirler. Bu tür içecekler zamanla dis hassasiyetine ya da çürüklere neden olabilirler. Bunu engellemek için ise bu tür içeceklerden mümkün oldugunca uzak durun, içtiginiz zaman ise pipet kullanin.

Dis eti hastaligi; Tahmin edilenin aksine dis kaybinin en önemli sebebi dis çürükleri degil dis eti hastaliklaridir. Dis eti hastaliklarinin ise en önemli sebebi dis bakiminin yeterince iyi yapilmamasi ve agizda biriken plaklardir.

Sigaraya hayir deyin; Eger saglikli bir yasam ve de saglikli dislere sahip olmak istiyorsaniz sigaraya kesinlikle hayir demelisiniz. Sigara kullanimi dislerinizde renklesmeye, agiz kokusuna, diseti hastaligina, akciger kanserine neden olabilir. Eger bir günde 20 ya da daha fazla sigara içiyorsaniz içmeyen birine oranla agiz kanserine yakalanma oraniniz 6 kat daha fazladir.

Fazla alkol kullanimi; Alkol balimliginin vücuda bir çok kötü etkisinin olmasinin yaninda agiz ve dis sagliginda da önemli olumsuz etkileri vardir. Bunlardan en önemlisi alkol bagimlisi olan kisilerin agiz kanserine yakalanma oranlarinin kullanmayanlara göre daha yüksek olmasidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası