Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KAHVALTI YAPMADAN OKULA GIDEN ÇOCUK ÖGRENME ZORLUGU ÇEKER

Kahvalti özellikle okula gitmek için sabah erkenden yola çikan çocuklar için günün en önemli ögünlerinden biri. Ancak ebeveynlerin ise yetisme telasi, çocuklarin erken kalkamamasi gibi sorunlar ögrencilerin kahvalti yapmadan okula gitmesine neden olabiliyor. Kahvalti etmeden derse giren bir ögrencilerde algilama düsüklügü, konsantrasyon bozuklugu gibi sorunlar yasaniyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden Çocuk Sagligi ve Hastaliklari, Çocuk Nefrolojisi Uzmani Doç. Dr. Nese Karaaslan Biyikli ögrencilerde dogru beslenmenin önemini anlatti.

Çocuklarin kahvalti etmeden okula gönderilmemesi, saglikli beslenme açisindan büyük önem tasiyor. Ebeveynlerin ise çocugun servise yetisme telasi, açlik hissetmeme, sabah erken kalkma problemi çocuklarin kahvaltiyi atlama nedenleri arasinda yer aliyor.

Kahvalti yapmadan okula giden çocuklarda uyuklama, algilama ve ögrenme zorlugu, konsantrasyon bozuklugu, gerginlik gibi kan sekeri düsüklügünün yol açtigi belirtiler gözlenebiliyor. Bunlar çocugun dersi anlama, izleme ve ögrenme süreçlerini olumsuz etkiliyor. Bunun yani sira gergin olan çocuk arkadaslik iliskilerinde de sikinti yasiyor. Günün ilk ögününü atlayan çocugun ayrica ders aralarinda kantine kosma ve kalorisi yüksek ancak besin degeri düsük gidalari fazla tüketmesi sismanlik, dis çürükleri gibi hastaliklara da zemin hazirliyor.

Anadolu Saglik Merkezi’nden Çocuk Sagligi ve Hastaliklari, Çocuk Nefrolojisi Uzmani Doç. Dr. Nese Karaaslan Biyikli, okul çagi çocuklarinin beslenme düzeninde kahvaltinin yeri ve önemi konusunda sunlari söyledi:

“Okula giden çocuklar gün içinde üç ana (sabah, öglen, aksam) ve üç ara (kusluk, ikindi, aksam yemegi sonrasi) ögün almali. Ögünlerde süt/ süt ürünü, et- yumurta, tahil, ve meyve -sebze grubundan besinler dengeli olarak çocuga verilmeli . Bir gün içinde ekmek- tahil grubundan alti porsiyon, süt ve süt ürünlerinden iki porsiyon, et- yumurta grubundan iki porsiyon, meyve- sebze grubundan da en az bes porsiyon tüketmeleri saglanmali. Okulda yemek çikmiyor ise çocugun kantinden pogaça, açma, çikolata, gofret gibi hazir gidalar almasi ve alismasi sakincali.

Hatali beslenme aliskanliklari edinen çocuklarda kansizlik, kemik zayifligi, yetersiz beslenme, sismanlik, dis çürükleri gibi hastaliklar gelisebilir. Bunu önlemek için çocukla besinlerin yararlari konusunda konusulmali, saglikli yiyecekleri nasil seçecegi konusunda bilgi vermeli. Okul kantininden ara sira peynirli tost, simit, ayran, taze meyve suyu, meyve alabilecegi ancak diger gidalari neden tüketmemesi gerektigi açiklanmali. Evde çocuk için uygun ana ve ara ögünler çocugun istekleri de dikkate alinarak hazirlanip okula gönderilebilir. Sokaktan satin alinan gidalarin hazirlanma, saklanma ve sunulma kaliteleri standart degil. Bu besinlerin mikrop ya da toksin içerme olasiliklari da yüksek. Bu tip gidalar tüketen çocuklarda besin zehirlenmeleri görülebilir.”

Örnek kahvalti menüsü:

Kahvaltida süt, tahil, yumurta ya da peynir ve meyve tüketilmesi gerekiyor. Bu besinler çocuklara farkli sekillerde sunularak yemeleri kolaylastirilabilir. Peynirli tost, domates ve süt, tahil - kuru meyve - süt karisimi (corn flakes), meyveli yogurt, pekmez ya da bal ya da reçelli ekmek ile süt, yumurta – peynir sürülmüs ekmek ve meyve suyu kahvaltida tercih edilebilir.

Çocugun beslenme çantasinda mutlaka süt/ süt ürünü, et- yumurta, tahil, ve meyve- sebze bulunmali. Süt grubundan kutu süt, ayran, yogurt seçilebilir. Et grubu besinler oda isisinda saklanmasi güç olan besinlerdir. Haslanmis- izgara tavuk, kiymali börek, ton balikli ya da yumurtali sandviç tercih edilebilir. Sucuk, sosis, salam gibi islenmis gidalar tüketilmemeli. Tahil ürünü olarak ekmek, kek, börek seçilebilir. Meyve, taze meyve suyu ya da süt ürünü ara ögün olarak da tüketilebilir. Yeterli su içmesini saglamak için beslenme çantasinda termos içinde su da bulundurulmasi önem tasiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası