Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DIYABET DIS SAGLIGINI, DIS SAGLIGI DIYABETI ETKILIYOR…

Vücudun genel saglik durumunu önemli derecede etkileyen diyabet, agiz sagligini da olumsuz yönde etkileniyor. Dis Hekimi Protez Uzmani Çagdas Kislaoglu’na göre; kontrolsüz diyabette tükürük yüksek seviyede seker içermekte ve bu da dis çürügüne sebep olmaktadir. Kontrol altindaki diyabette ise seker içeren gida alimi kisitlandiginda tükürükteki seker seviyesi düsmekte ve çürümeler azalmaktadir.

Diyabet ve diseti iliskisi

Dis etleri sagligi da diyabetik kontrol ile siki bir iliski halinde sürdürülmektedir. Yüksek kan sekeri seviyesinin kan damarlarinda büyüme ve kalinlasmaya daha kötüsü tikanmaya neden oldugu, bilinen bir gerçek. Bu rahatsizliklar, kan damarlarinin oksijen tasima ve metabolizma artiklarini uzaklastirma faaliyetlerini zayiflatarak, dokularin beslenmesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durum, dis etlerinin iltihaplanmaya karsi direncini düsürmekte ve iltihapli disetleri ile diyabeti kontrol altina almayi güçlestirmektedir.

Diyabet’in dislere ve disetlerine etkisi

Bazi bakteriler, seker olan ortamda daha hizli gelisiyor. Bu nedenledir ki, tükürügün yüksek seviyelerde seker içerdigi hastalarda dis eti iltihaplari siddetleniyor. Ayrica iltihap, kan seker seviyelerini yükselten önemli bir etken. Dis etlerinde iltihap engellenemediginde, oldugu yerde sinirli kalmayarak, dislerin etrafindaki alveol kemigini de yavas yavas eritiyor ve dislerin sallanmasina, dis eti iltihabinin siddetlenmesine, çigneme sirasinda agrilara ve sonunda dislerin kaybina yol açiyor. Bu süreç yasanirken hasta, agri ve dislerde sallanmanin yani sira, dis etlerinde kanama ve agizda kötü koku hissediyor. Bu süreçten kurtulmak için; diyabet kontrol altina alinmali ve iyi bir agiz bakimi saglanmalidir.

Diyabetik hastalarda agiz ve dis sagligi

Çagdas Kislaoglun’a göre,"Günümüzde diyabet hastaligi, bilinen komplikasyonlarin yani sira dis kaybi ile sonuçlanan dis eti hastaliklarina da yol açabilir. Bu nedenle diyabetiklerin agiz sagliginin yakindan takip edilmesi, düzenli araliklarla dis hekimi tarafindan degerlendirilmesi gerekmektedir. Varolan bir dis eti enfeksiyonunun da seker hastaliginin kontrolünü güçlestirecegi akildan çikarilmamalidir. Kontrol altinda olsun olmasin tüm diyabet hastalari, dis hekimi veya periodontist kontrolünden geçmeli ve takip edilmelidir."

Çagdas Kislaoglu tüm bireylerin, sabah ve aksam olmak üzere günde en az 2 kez yumusak bir dis firçasiyla dislerini 3′er dakika firçalamasinin önemini vurguluyor. “Ayrica disler firçalandiktan sonra dis ipi ile dislerin aralari temizlenmeli ve islem sonrasi agiz su ile çalkalanmali. Dis ipi, disler arasina yerlestirilirken dis etine fazla bastirilmamali. Eger daha önce hiç dis ipi kullanilmadiysa, kullanimdan sonraki ilk günlerde dis etlerinde agri hissedilebilebilir.

Diyabetli hastalar, tükürüklerindeki seker nedeniyle agizda mantar enfeksiyonlarina açiktir. Bu sorunun en basit sekli, dudaklarin birlesim yerinde çatlak ve kizariklar halinde kendisini belli etmektedir. Sigara kullanimi ve takilip çikartilabilen protezlerin bütün gün agizda tasinmasi, mantar gelisimini daha da hizlandirmaktadir.”

Diyabet hastalarinin dis hekimine giderken yapmasi gerekenler

Diyabetli hastalar dis hekimine gitmeden bir gün önce mutlaka açlik kan sekeri seviyelerini ölçtürmeli ve bu bilgiyi dis hekimine bildirmelidir.

Kontrolsüz diyabette ve yüksek kan sekeri seviyesinde yara iyilesmesi geciktiginden, iltihaplanmalar siddetlenerek agriya sebep olabilir. Herhangi bir cerrahi müdahaleden önce hastanin kan sekeri seviyesinin 180 mg/dl’nin altinda olmasi gerektigini belirten Kislaoglu, bu seviyenin üzerinde olan hastalarda ancak acil enfeksiyon müdahalesi yapilmasi gerektigini belirterek bunun disindaki diger tüm tedavilerin kan sekeri seviyesi düsürülene kadar ertelenmesi gerektigini belirtti.

Ayrica diyabetli hastalara dis müdahalesi için en uygun zamanin kahvaltidan sonraki sabah saatleri oldugunu belirten Kislaoglu yapilan tedavinin, hastanin beslenme düzenini ve ilaç kullanim saatlerini aksatmamasi gerektigini vurguladi ve bazi genis cerrahi müdahalelerde, hastanin hekimi ile görüsülerek hem beslenmede hem de ilaçlarin dozunda degisiklik yapilabilecegini sözlerine ekledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası