Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ERKEKLERIN SPERMI 50 YILDA YÜZDE 50 AZALDI

Çiftlerin çocuk sahibi olmalarinin önünde birçok engel bulunuyor. Ancak bu engeller konusunda ne kadin ne de erkek suçlu. Tüp bebegin önünde hem erkekten, hem kadindan kaynaklanan tibbi nedenler olabildigi gibi, nedeni bilinmeyen durumlar da sözkonusu.

Acibadem Üniversitesi Tip Fakültesi Üroloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi ve Acibadem Kozyatagi Hastanesi Üroloji Uzmani Yrd. Doç. Dr. Hakan Özveri, erkeklerin spermlerinin azaldigi yönündeki görüslerin bilimsel olarak da gerçegi yansittigini belirterek, “Erkeklerdeki sperm orani son 50 yilda yari yariya azaldi. Eskiden mililitrede 120 milyon sperm varken, bu sayi yari yariya düstü. Üstelik önümüzdeki 50 yil içinde sperm hücresinin tamamen ortadan kalkacagina iliskin yorumlar ve bunu destekleyen bilimsel çalismalar var.” dedi.

Erkek Ve Kadin Ayri Ayri Degerlendiriliyor

Bir çiftin çocugu olmadigi zaman hem kadin hem erkek ayri ayri degerlendiriliyor. Tüp bebek tedavisi için basvuran çiftlerin üçte birinde sorunun erkekten kaynaklandigi görülüyor. Yüzde 20-30'unda sorun hem erkekte hem kadinda oluyor. Dolayisiyla çiftlerin her ikisinin de degerlendirilmesi gerekiyor.

Bilindigi gibi sperm üretimi Y kromozomu sayesinde oluyor. Ancak Y kromozomunun zamanla kaybolacagina iliskin iddilar var. Bazi genetik hastaliklar az da olsa buna neden oluyor. Y kromozomu bazi erkeklerde olmayabiliyor, üremeyi saglayan genler siliniyor. Bu genler olmayinca da erkekte sperm üretim düzenegi bozuluyor. Bu durum tetkiklerle saptanabiliyor. Bu duruma “Kromozomal Delesyon” (silinme) diyoruz. Yani, sperm üzerinde üremeyi kontrol eden genler kayboluyor, sperm üretilmiyor. Durum böyleyken dahi bunlarin bazi tiplerinde; testisten hücre aranarak özel bazi biyopsi yöntemleriyle kenarda, kösede kalmis 3-5 spermi bularak çiftleri çocuk sahibi yapmak mümkün. 20 yil önce genetik hastaliklari nedeniyle evlat edinmeleri önerilen ve çocuk sahibi olamayacaklari söylenen çiftlerin önemli kisminda, gelismis uygun teknolojik yöntemlerle sperm bulunarak çocuk sahibi olmalari saglaniyor.

SPERM ÜRETIMINI BOZAN NEDENLER

Inmemis Testis Üremeyi Etkiler:

Erkegin testisinin inmemis olmasi, testisin kasikta, karin, batin içinde kalmasi kalici hasarlara neden oluyor. Erkekte üreme fonksiyonunu bozan sorunlardan biri de bu. Inmemis testis sorununun bir yasina kadar çözülmesi gerekiyor. Zamaninda çözümlenmezse, kalici hasar olusturabiliyor, erkek üreme fonksiyonunu bozabiliyor.

Hormonal Yetersizlikler:

Hipofizden salgilanan üreme hormonlarinin yetersizligi de buna neden olabilir. Erkekte sperm üretimini bozdugu için üremede zorluk, hücre azalmasi olusabilir. Erkekte üremeyi bozan önemli nedenler içinde varikosel denilen bir hastalik da yer aliyor. Erkek testisindeki toplardamarlarin varislesmesi, üreme fonksiyonunu olumsuz yönde etkiliyor. Erkek yumurtasinda isi artisi, testis için zararli olarak tanimlaniyor; kullanilmis atik maddelerin uzaklastirilamamasi testiste isi ve basinç hareketine neden olarak sperm hareketliliginin azalmasina yol açar. Her varikoseli olanin çocugu olmaz yaklasimi dogru degildir. Varikosel cerrahi olarak tedavi edilebiliyor. Mikro cerrahi yöntemlerle tedavi edilmesi ameliyatin basarisini artiriyor. Belli merkezlerde yapilmasi gerekiyor. Bu ameliyat, varikoseli olan, sperm sayisi azalan, hareket bozuklugu olan çiftlerde yüzde 50-60 oraninda iyilesme saglayabiliyor. Varikoselin, muayenesi çok önemli ama oldukça da basit; anlasilmasi kolay, zahmetsiz bir rahatsizlik. Tedavisi de günübirlik bir cerrahi islem. Hastalar sabah ameliyat olup aksam evine gidebiliyor.

Kanal Tikanikliklari:

Testiste üretim bozuklugu yok, ama kanallarda tikaniklik olabilir, spermleri bu kanallar tasidigindan kanallarin açilmasi gerekiyor. Kanal tikanikliklarinin tedavisi daha kolay. Çünkü ana fabrikada üretim devam ediyor, kanallari açarak hücre aldiktan sonra tüp bebek tedavisi kolaylasiyor.

Sigara Spermi Azaltiyor:

Sigara içmek sperm sayisini belirgin olarak düsürüyor. Kisi üç ay sigarayi birakinca inanilmaz artislar olabiliyor. Sadece sigara birakarak çocuk sahibi olan çiftler var. Uyusturucu kullanimi, yogun alkol alimi da spermi ciddi derecede bozuyor. Sperm hücresi 2,5-3 ay yasayabildigi için, sigara birakildiktan sonra sperm üzerindeki etkileri de 3 ayda ortadan kalkiyor.

Kronik Ilaç Kullanimi:

Mide ülseri ve gastrit tedavisinde uzun süre kullanilan ilaçlar da üremeyi bozuyor. Miktarin azaltilmasi, alternatif ilaçlarla degistirilmesi üreme fonksiyonunu düzeltebilecek müdahalelerdir.

Süpheli Dogal Ürünler:

Üreme sorunu yasayan çiftler sik sik “dogal ürünlerle çocuk sahibi olabilir miyiz?” diye soruyorlar. Piyasada ve internet üzerinden satilan içerigi belli olmayan maddelerin kullanilmasi oldukça yanlis. Hastalarin önce hekime danismasinda yarar var. Aksi takdirde bu ürünler zarar verebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası