Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOGUL GEBELIKLER VE SORUNLARI

Son yillarda çogul gebeliklerin sikliginda önemli artis olmustur. Yardimci üreme teknikleriyle (YÜT) saglanan gebeliklerdeki artis ve gebelik yasinin günümüzde daha geç dönemlere kaymis olmasi sonucunda ikiz dogumlar %25-50 oraninda, üçüzler ise 3-4 kat artmistir.

Normal bir menstrüel siklusta bir yumurta salinir, döllenir ve bir fetüs gelisir. Eger iki yumurta salinip, fertilize olursa dizigotik (DZ, çift yumurta), tek yumurta fertilize olup zigot gelisirken ikiye ayrilirsa monozigotik (MZ, tek yumurta) ikiz olusur. MZ ikizlige neden olabilecek faktörler iyi bilinmemekte ve bu tipin sikligi da çok degismemektedir. (3,5/1000). DZ tip ikizlikte ise basta YÜT olmak üzere, anne yasi (35 yasinda en sik), önceki dogum sayisinin fazlaligi ve etnik kökenlerin (Afro-Amerikalilarda fazla, asyalilarda az) rolü vardir.

Iki fetus bir plasentadan beslenebilecegi gibi(monokoryonik), iki ayri plasenta da(dikoryonik) olabilir. Fetusun içinde bulundugu su kesesi de (amnion) tek veya iki kese seklinde olabilir. Yumurta sayisinin, plasenta ve amnion kesesinin iki fetus tarafindan paylasilma seklinin neden olabildigi ayri sorunlar söz konusudur.

Çogul gebeliklerde sorunlar anneye, fetusa, dogum eylemine ve yenidogan dönemine iliskin sorunlar olarak siniflanabilir. Çogul bir gebelik sirasinda basta gebelik hipertansiyonu olmak üzere gebelik diabeti, anemi ve üriner enfeksiyonlar daha sik görülür.

Fetusa ait sorunlardan kromozomal anomaliler, izole malformasyonlar ve tek gen defektleri DZ gebeliklerde iki fetus oldugu ve ileri anne yasi söz konusu oldugu için tek fetuslara göre iki katindan fazla görülmektedir. Örnegin üçüz gebeligi olan 28 yasinda ya da ikizi olan 33 yasindaki bir kadinin Down sendromlu bir bebek dogurma riski 35 yasindaki tek gebelikteki risk kadar olmaktadir.

Döllenmis yumurtanin fazladan bir kez daha ikiye ayrilmasiyla olusan monozigot ikizlerde ayrilma ilk 3 gün içinde olursa iki ayri kese içinde ayri plasentalardan beslenen bebeklerde sorunlar daha geç dönemde gerçeklesen bölünmelere göre az olur. Bölünme 4-8. günlerde olursa iki kese- tek plasenta, 9. günden sonra olursa tek kese tek plasenta olan ikizler gelisir. On dördüncü günden sonra ayrilma baslarsa tam ayrilma gerçeklesmez ve yapisik ikizler (siyam ikizleri) olusur. Monozigotik ikizlerde ayrilma islemi sirasindaki olaylar nedeniyle bel kismi sakatliklari, ürolojik malformasyanlar, omurgaya, nefes ve yemek borusuna ait anomaliler olabilir. Bu tiplerde sakatligin agirligi yasamla bagdasamayacak kadar agir olabilir.

Yardimci üreme teknikleri sonucu olusan çogul gebeliklerde anomali artisi ile ilgili kesin veriler yoktur.

Tek plasentali ikizlerde, plasentada damarsal iliskilerden (anastomoz) dolayi, ikizden ikize kan geçisi olabilmektedir. Bu durumda kan veren fetus küçük kalirken alici durumunda olan bebek irilesmekte ve kalp yetersizligine girebilmektedir.

Bebekler tek kese içinde oldugunda daha çok göbek kordonlarinin karismasi ve dolasimin engellenmesi gibi sorunlar görülmektedir.

Çogul gebeliklerde dogum genellikle beklenen süreden önce gerçeklesir. Dogum sekline bebeklerin gebeligin son dönemlerinde anne karnindaki pozisyonuna göre karar verilir. Ikinci dogan bebek ilkine oranla daha fazla dogum komplikasyonlari (kordon sikismasi, asfiksi, perinatal depresyon, uzun anestezi ) riski tasir.

Yenidogan dönemine iliskin sorunlar özellikle anne karninda baslayan büyüme geriligi ve erken dogumlarin yarattigi problemlerdir. Ikizler 28-29. gestasyon haftasina kadar tek gebelik gibi büyürken, bu dönemden sonra büyümeleri yavaslar. Tek bebek yerine 2-3 fetusun sikistigi uterusun ve plasental kan akiminin yetersizligi büyümedeki yavaslamanin ana nedenidir. Iki fetusun agirliklarinda önemli oranda fark varsa (%25’den fazla) bu birinin distres altinda oldugunu gösteren önemli bir isaret olup, ölüm veye çok erken dogum riski yüksektir.Tek gebelik normal sartlarda 40 hafta sürerken, ikizlerde bu süre ortalama 36 hafta, üçüzlerde 32 haftadir. 1500 gramdan küçük dogan bebeklerin ¼’ü, 1000 gr altindakilerin 1/3’ ü çogul gebelik ürünüdür. Erken dogum, dogum eyleminin erken baslamasi (vakalarin yarisinda) membranlarin erken yirtilmasi (1/4 vakada) ve anneye (preeklampsi) ya da bebege ait (fetal distres, büyüme geriligi, bir bebegin ölümü) nedenlere bagli olmaktadir. Çogul gebeliklerde prematüre dogum riski fazladir ve dogum ne kadar erken gerçeklesirse akciger, santral sinir sistemi, sindirim sistemi ve gözlerde görülen sorunlar da artar.

Uzun dönemde prematürelige bagli serebral palsi(CP) ve diger nörolojik sekeller tek gebeliklere oranla daha sik görülür. CP riski tek gebeliklerde %1 iken ikizlerde %7-8 oranlarina çikmaktadir. Prematürelik yaninda ikizler arasi kan geçisi ve ikizlerden birinin ölümü sirasinda diger ikizde yarattigi hasar da nörolojik sorunlarin artisinda rol oynamaktadir.

Çogul gebeliklerde ortalama hastane yatis süreleri tek gebeliklere göre 3-4 kat uzun olmaktadir. Toplam harcamalar düsünülürse 5-10 kat daha yüksek maliyetler söz konusu olmaktadir.

Annelerin emzirmelerinden baslayip, bakimdaki güçlükler ve saglikli izlem sirasindaki harcamalar da göz önüne alindiginda çogul gebeliklerin sorunlarinin da çok oldugu anlasilmaktadir.

Çogul gebeliklere bagli sorunlardan korunabilmek için neler yapilabilir?

Yüt ile saglanan gebeliklerde ikiden fazla embriyo transferi uygulanmamali.
Ikiden daha fazla gebelik saglanmis ise redüksiyon(birinin sonlandirilmasi) yapilmali
Çogul gebelik takibi tek gebelige oranla daha hassas ve sik yapilmali
24. haftadan itibaren yenidogan yogun bakim hizmeti verebilen merkezlere yakin olmakta yarar vardir.

Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölüm Baskani
Prof. Dr. Berkan Gürakan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası