Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SAGLIKLI BIR BESLENME ÇANTASI ÇOCUGUNUZUN SAGLIKLI GELISIMININ ANAHTARI

Sürekli büyüme ve gelisme süreci içinde olan çocuklar, beslenme yetersizliklerinden dogrudan olumsuz etkilenmektedir. Ilkokul çagi, çocugun ailesinden ilk kez uzun saatler ayrildigi ve çevresi ile iletisiminin arttigi bir dönemdir. Aileler bu zamana kadar çocugun beslenme düzenini yakindan takip etme imkanina sahipken, artik çocugun okula baslamasi ile sürekli yaninda olamayacaklari için daha kontrollü davranmalidir. Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Yesim Çelik, beslenme çantasinda bulundurulmasi gereken yiyecek ve içecek önerileri ile anne babalari bilgilendiriyor.

Beslenme çantasinda tüm besin gruplarindan bulunmali

Okul çaginda çocuklarin oldukça aktif olduklari ve gelisimlerinin en yüksek düzeyde seyrettigi düsünülerek gereksinimleri karsilayacak hem besleyici degeri yüksek hem de severek tüketebilecekler gidalarla beslenmeleri gerekir. Çocugunuzu okula, uygun özelliklerde ve uygun besinlerle doldurulmus bir beslenme çantasi ile yollamaniz çocugunuzun saglikli bir büyüme ve gelisme saglayabilmesi için önemli bir anahtardir. Saglikli bir beslenme çantasi hazirlamanin en kolay yolu, içine bütün besin gruplarindan bir çesit besin yerlestirmektir.

Süt ve süt ürünleri vazgeçilmezlerinizden olsun

Beslenme çantasinda sikça bulunmasi gereken bir grup, süt ve süt ürünleridir. Çocugunuzun çantasinda uzun ömürlü sütlerin yer almasi daha uygundur çünkü bu sütler kutulari açilmadigi müddetçe oda sicakliginda da güvenle saklanabilirler. Sütün menüde bulunmadigi günlerde küçük paket yogurtlar veya kutu ayranlar beslenme çantasinda yer almalidir. Sandviçlerin içine konulan peynir çesitlerinin de süt ve süt ürünleri grubunda oldugunu hatirlatalim.

Et ve et ürünleri konusunda dikkatli davranin

Oda sicakliginda saklanmasi en zor olan besin grubu budur. Bu sebeple, beslenme çantasina konulan bu tür besinlerin uzun süre bekletilmeden tüketilmesi gerekmektedir. Beslenme çantalarinda en sik yer alan et ürünü yumurtadir. Yumurtanin çocugunuza yararli olmasini istiyorsaniz, yumurtasini 10 dakika haslamalisiniz. Et ürünlerinden salam, sosis, sucuk ve bunlara benzer besinlere beslenme çantasinda yer verilmemesi idealdir fakat çocugunuz bunlari tüketmek istiyorsa haftada bir kez yer verilebilir.

Yemek menüsü kek ve börek gibi tatlarla süslenebilir

Beslenme çantasinda en sik yer alan tahil ürünü ekmektir. Ekmegin disinda, çocugun menüden sikilip disarida satilan besinlere yönelmemesi için bir dilim kek, bir-iki parça börekte çantasina konulabilir. Patates salatasi veya pirinç pilavi gibi besinlerin beslenme çantasinda yer almamasi daha uygundur. Çünkü bu tür besinlerin oda sicakliginda bekletilmesi saglikli degildir.

Domates salatalikli bir sandviç çocugunuz için ideal

Çocugunuzun vitamin ihtiyacini karsilamasi için, sebze ve meyvelerin mutlaka beslenme çantasinda yer almasi gerekmektedir. Sandviçin içine domates, salata veya tatli yesilbiber dilimleri eklemek, ya da patatesli börek yerine sebzeli böregi tercih etmek, çocuklar için daha uygun olacaktir.

Meyve sebzeyi beslenme çantasina dogramadan koyun

Yemekten sonra meyve tüketemeyecekse bile, teneffüs aralarinda açlik hissettiginde açligini dindirmenin en saglikli yolu meyve tüketimidir. Meyve ve sebzelerin dograndiktan sonra bekletilmesi vitamin kayiplarina yol açtigindan dolayi, beslenme çantalarina konulacak sebze ve meyvelerin mümkün oldugunca tek parça olarak konulmasi daha uygundur.

Çocugunuzu içecek seçimi için kantine yöneltmeyin

Beslenme çantalarina dökülür diye içecek koymamak ya da “içecegini kantinden alirsin” demek çözüm degildir. Içecegi yaninda olmayan çocuk, asitli ve sekerli içeceklere yönelecektir. Bunun yerine, kutu ayran, kutu meyve sulari (saf meyve sulari) veya kutu sütlerin beslenme çantasinda yer almasi daha saglikli seçimlerdir.

Yeteli miktarda su içmesi için çocugunuzu tesvik edin

Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de çocuklarin su tüketimidir. Yeterli su tüketimini saglamak ve sagliga uygunsuz sulari tüketmesini engellemek için, beslenme çantasina su koymak, güzel bir çözümdür. Çantasindaki su tükendiginde ve susuzluk hissettiginde kapali satilan siseleri tercih etmesinin daha saglikli oldugu çocuga anlatilmalidir.

Çocugunuza beslenme çantasini serin ve gölge bir yerde muhafaza etmesini tembih edin

Yalitilmis bir beslenme çantasi kullanmak ve sicak havalarda beslenme çantasinin kenarlarina plastik buz kaliplari yerlestirmek, içine konan yiyeceklerin bozulmamasi açisindan önemlidir. Ayrica çocugunuza beslenme çantasini serin ve günesten uzak bir yerde saklamasi gerektigini ögretmelisiniz. Günes altinda saklanan bir beslenme çantasi hem çocugunuzun sagligini tehdit eder, hem de içinde bulunan yiyeceklerin tadini bozacagi için çocugunuzun açikta satilan besinlere yönelmesine neden olabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası