Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Garipoglu cinayetine psikolog yaklasimi

Medical Park Fatih Hastanesi’nden Klinik Psikolog Sinem Demir, Cem Garipoglu cinayeti ile ilgili ‘disaridan gözlenenlere’ psikolojik yorumlar getirdi:

Cem Garipoglu böyle bir cinayeti nasil bir ruh hali içinde islemis olabilir?

-Bir insani öldürürken, onu bir ‘insan’ olarak degil, bir obje/nesne olarak görerek cinayet islersiniz. Bir insani ‘obje’ olarak görebilmek, ‘beni kiskirtti ve birden gözüm döndü’ gibi anlik öfke patlamalari ile açiklanamaz. Insanin ‘insan’ olarak degerli oldugu, onun hiçbir kosulda (dogrudan size saldirdiginda kendini koruma kosulu hariç) ona zarar verilemeyecegi ögretisi verilmeden büyüyen bir çocuk, aniden öfkelense bile kendisini tutabilir. Öfkelendigi anda disari çikabilir.

Hangi kosullarda büyüyen çocuklar, bir insani obje gibi görebilir?

-Bu, o ailedeki ‘insan hayatinin degerli oldugu’ gibi konular yerine, ‘güç’ duygusunun ön planda oldugunu düsündürebilir. Yani ‘maddi güç ile her seyi elde edebiliriz’, ‘bizim iyi bir soyadimiz var, sende bu imparatorlugun bir parçasisin’… gibi bakis açilari dogrudan veya dolayli olarak, çocugun ‘adalet’ kavramini çarpiklastirabilir. ‘Ben tüm-güçlüyüm, istedigim her seyi elde edebilirim. Benim olan, tamamen bana aittir. Ancak ben onu istemezsem, gidebilir’ gibi bir bakis açisi, duygusal iliskilerinde de olusabilir. Bu bakis açisi için çok varlikli bir aile olmak gerekmiyor; çok farkli sosyo-ekonomik düzeydeki ailelerde, özellikle erkek çocuk, kendi ‘imparatorluk’larinin veliahdi’ olarak görülebiliyor. Bu kosullarda büyüyen çocuk, duygusal bagi olan/olmasini istedigi kadin için ‘o benim!’ diyor. O benim oyuncagim, sevgi-nefret nesnem… ama benim! Kendisinden ayrilan, bosanmis eski karisini öldürebiliyor, bu sekilde ona sahip olma halini sürdürdügü gibi çarpik bir algiya sahip.

Bir imparatorlugun veliahdi olarak büyütülen çocuk, özgüven patlamasi mi yasiyor?

Çocuksu bir özgüven patlamasi, yetiskin düzeyde bir özgüvenden söz edemeyiz böyle bir durumda. Küçük bir çocugun ‘tüm-güçlülük fantezileri’ vardir. Ancak büyürken, en ve tek önemli olanin kendisi olmadigini, ‘digerleri’ oldugunu ögrenmesi gerekiyor. Her arzusu gerçeklesmeyecek, bazi konularda hayal kirikligi yasayacak, digerlerinin hayatinin kiymetli oldugunu ögrenecek. Aslinda her istedigini elde eden veliaht çocuk da, nesnelestirilir. Olumlu meziyetleri için degil, o ailenin sanini yürütecek kani tasidigi için kiymetlidir, bu da nesnelestirmek. Ancak, özgüveni asiri sisirilmis bir çocuk kadar, varligina ‘hiç kiymet verilmemis’ bir çocuk da ‘var oldugunu hissetmek’ için insana/canlilara zarar verebilir.

Garipoglu ailesinin Cem Garipoglu’nu koruma seklini nasil degerlendiriyorsunuz?

Cem Garipoglu, 17 yasinda. Bir psikolog olarak, 18 de olsaydi, onun cezasini çekerken, devlet tarafindan koruma altinda olmasi, cezaevinde oldugu süreçte ‘rehabilitasyon’a tabi tutulmasi gerektigini söyleyecektim. Ancak ailesinin onu koruma sekli, insan hayatini sona erdirmenin önemi konusunda zafiyet yasadiklarini düsündürüyor. Su andan itibaren Cem’in hapishaneden 5-6 yil erken çikartmaya çalisirken, çiktiktan sonraki tüm hayatini karartiyorlar. Bu, yanlis bir problem çözme yöntemi. Cem’in, bir insani öldürmüs olmasina ragmen, bundan sonrasinda adaletli olma, yani suçu ayrintilariyla anlatma ve gerçek cezasini çekme konusunda dogru yönlendirilmedigi izlenimindeyim. Söz konusu olan, ‘az sermaye ile fazla kazanç saglama’, yani objelere dayanan ticari bir kazanç degil. Insan hayati söz konusu...

Bu konuya bu kadar ilgi gösterilmesi ile linç etme girisimleri benzer duyarliliklar mi?

Cinayetlerle ilgili duyarliligimiz genel olarak artiyor. Ancak bu duyarlilik artisi, saldirgani/kurban’in tarafindan suçlu ilan edilen kisileri linç etme çabalari ile birlikte gidebiliyor. Linç etmek de, bir siddet türü. ‘Ben bir insanin öldürülmesine karsi duyarliyim, o yüzden de onu öldüreni öldürmek veya onun idam edilmesini istiyorum’, dediginizde siz de ‘öldürme’ eylemini savunursunuz. Yani öldürmeyi, ‘bir sorunu çözme’, ‘bir suçluyu öldürerek cezalandirma’ yolu olarak kabul edersiniz. Zaten cinayet isleyen de böyle söylüyor; ‘namusumu kirletti, beni aldatti, onurumu çignedi, beni istemedi… onu cezalandirdim’ diyor.

Bir yandan Süreyya Karabulut’a yüklenen, onun para istegini elestirenler var...

Insanlar, adalet duygularini saglamak için, ‘bir karsi taraf’, ‘bunlar da söyle ama’ diyebilecekleri sebepler ariyorlardi. Hatta ‘onlar da kizlarini korusalardi’ gibi söylemler çikti. Neyse ki, tepki çekti bu söylemler. ‘Adil Dünyaya Inanç’ kavramina göre, kurban’in da hatalari oldugunu bulmaya çalisarak, ‘bak aslinda o da suçlu, benim basima böyle bir olay gelmeyecek çünkü ben böyle suçlar islemiyorum’ diyor. Sanki bu olayin iki tarafi varmis gibi, Münevver ve ailesi ile ilgili bilgilerden bazilari, ‘diger tarafin hatalari’ olarak kodlanmaya çalisildi. Duyarlilik düzeyimiz daha da arttikça, insan hayatina ‘kosullara bagli deger atfetme’ oranimiz düsecek.

Süreyya Karabulut’un ölmüs de olsa kizini koruma çabasini nasil yorumluyorsunuz?

‘Mükemmel Ol’, ‘Güçlü Ol’, ‘Digerlerini Memnun Et’, ‘Daha Fazla Gayret Et’, ‘Acele Et’ gibi motivasyonlarimiz var (Transaksiyonel Analiz’e göre). Disaridan gözledigim kadariyla Süreyya Bey, ‘daha fazla gayretli ol’ motivasyonuna sahip birisi gibi görünüyor. Çocuklarinin sosyallesmesi, egitimleri için, ekmedigi yerden biçmis, maddi imkânlarini zorlamis, Kanada’ya göndermis, kurslara göndermis. Çocuklarinin pek çok açidan gelismelerine, kendisini adamis gibi gözüküyor. Böyle bir babanin çocugu bu sekilde öldürüldügünde, hem baba olarak hem de bu kadar adanmisligin böyle bir sonla bitmesi, onu öfkelendirir. O yüzden Süreyya Bey, üzüntüsünden de çok, öfkeli. Zaten hep daha fazlasi için gayret etmis biri, hayatini hakli oldugu bir davaya da adarken de tüm gayretini ortaya koyabilir. Durursa, üzüntüsüyle yüzlesmek zorunda kalir. Benim gözledigim Süreyya Bey’in, o parayi hayir kurulusu için istedigini düsünürdüm. Karsi tarafta ‘bu haksizligin araci’ olarak gördügü ‘para’yi, saglik ile ilgili bir kurulusa vererek, faydaya dönüstürmeye çalisiyor. Yani yine ‘daha fazlasi için gayret’ ediyor. Bunlar benim bir psikolog olarak gözlem ve yorumlarim. Onu ‘bir taraf’ olarak görüp suçlama egilimimiz kadar, neden onun o parayi kendisi için istedigine bu kadar emin oldugumuz da önemli. Çogunluk, paranin kaçinilmaz bir çeldirici olduguna neredeyse emin. ‘Paranin her kapiyi açtigi’ inanci, bu güvensizlikle ilgili olabilir.

Sinem Demir, Klinik Psikolog
Medical Park Fatih Hastanesi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası