Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


18’DEN KÜÇÜK, 35’DEN BÜYÜK ANNELERE YAKIN TAKIP

Günümüzde tip bilimindeki gelismeler ve yeni bilgiler, 18 yasindan küçük ve 35 yasindan büyük anne adaylarinin özel olarak izlenmesini, siki takibini gerekli kiliyor. Acibadem Bakirköy Hastanesi’nden Yüksek Riskli Gebelikler-Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Doç. Dr. Özlem Pata, tüm gebelerin dikkatle izlenmesinin önemli oldugunu ancak bazi gebelerin çesitli riskler tasidiklarini, bu risklerin de anne ve bebek sagligini riske atabildigini, bu nedenle ayrintili incelemelerin çok önemli oldugunu vurguladi.

“Yüksek riskli gebelik takibi” sirasinda hastayi tek bir hekimin izlemesi mümkün degil. Bu, farkli branslardan hekimlerin ortak bilgi ve deneyimleriyle yürütülebilen bir izleme sekli. Ekipte kadin dogum uzmaninin disinda, dahiliye uzmani, endokrinoloji uzmani, diyetisyen, fizik tedavi ve göz doktoru da bulunuyor.

Doç. Dr. Özlem Pata, riskli gebenin tarifini söyle yapiyor: “Gebelik basli basina riskleri olan bir durum. Ancak ortalamanin üzerinde riskler olustugu, anne ve bebegin sagliginin ciddi tehlikeler altinda oldugu durumu yüksek riskli gebelik olarak adlandiriyoruz. ”

Yüksek Riskli Gebelikte Ne Zaman Söz Konusu?

Eger anne 18 yasin altindaysa, 35 yas üstündeyse,
Annenin sistemik hastaliklari varsa
Annede tansiyon, guatr, seker, kalp, kolajen doku hastaliklari, damar ve diger yapilari tutan hastaliklari varsa
Anne çok zayifsa ya da çok sismansa: Bunu degerlendirirken “Vücut Kitle Indeksi(VKI)”nden faydalaniyor. Eger anne çok zayifsa ya da obez ise, gebelik riskli olabilir. Zayif anne karsimiza gelince gida alim yetersizligi oluyor; bu gebeyi de etkiliyor, ayrica çok zayif kisilerde erken dogum riski daha fazla görülebiliyor. Sismanlik ise en büyük sorunlardan biri. Sisman bir anne adayi, gebelikte de kilo aliyor ve tansiyon, kalp, seker hastaliklariyla karsilasilabiliyor. Ayrica sisman kisilerde “derin ven trombozu” denilen pihtilasma egilimi fazla oldugu için, dogum güçlesiyor, normal dogum azaliyor, sezaryen olasiligi artiyor. Bebekte de kilo sorun oluyor; 4 kilonun üzerinde bebekler dogabiliyor. Damarsal yapilari tutan bir hastalik da eslik ederse gelisme kisitlamasi görülüyor.
Ailede akrabalik iliskisi varsa: Aile fertlerinde kalitsal anomaliler varsa tasiyicilik riski artiyor. Bunun disinda akrabalik evliligi varsa nadir görülen kan hastaliklari, dogumsal anomaliler olabiliyor. Bu durumda, genetik hastalik olup olmadigini sorgulaniyor; tansiyonu dahil tüm sistemik muayenesi yapiliyor.
Daha önceki gebeliklerde riskli durumlar yasanmissa: Annenin daha önceki gebeligindeki durumlar da belirleyici olabiliyor. Gebelige bagli tansiyon,seker hastaligi olduysa tekrarlama ihtimali de artiyor. Preeklempsi (hamileligin anormal seyrettigi bir durum) varsa kisinin sonraki gebeliklerinde bu durumun görülme riski 7-8 kat artiyor. Tekrarlayan düsük, tansiyon, erken dogum riski olan kisilerde kazanilmis kalitsal hastaliklardan biri olan trombofiliye bakmak gerekiyor. Bu noktada gebelik boyunca kani sulandirici ilaçlara baslanmasi gerekiyor.
Anne ilaç kullaniyorsa; Kullanilan ilaçlar da riski gebelik yapiyor. Gebeligin bir döneminde antibiyotik kullandiysa, psikiyatrik hastaligi nedeniyle zorunlu olarak kullandigi ilaçlar varsa bebege zarar vermeyecek olan ilaçlarla tedavinin sürdürülmesi önem tasiyor.

Gebeliginizi Mutlaka Planlayin

Kadinlara gebeliklerini planli bir sekilde gerçeklestirmelerini, bu nedenle önce bir hekime danisarak var olan risklerini ögrenmelerini tavsiye eden Doç. Dr. Özlem Pata, “Kadinlara gebelik istiyorlarsa gebe kalmadan 3-4 ay öncesinden kadin dogum hekimlerine danismalarini öneriyoruz. Alinacak ilaçlarin takibi, risklerin incelenmesi, ailedeki hastaliklar, süregelen hastaliklarin bilinmesi çok önemli. Bazi kadinlar çok bilinçli bu konuda. Ancak hepsi için ayni seyi söyleyemeyiz. Örnegin seker hastaligi olanlarin açlik kan sekerinin en iyi oldugu dönemde gebe kalmasini istiyoruz. Aksi takdirde, bebekteki anomali riski artiyor” diye konustu.

Gebelik Zehirlenmesine Dikkat!

Tansiyon da gebelik öncesinde ve sirasinda üzerinde durulmasi gereken durumlardan biri. Tansiyonun masum bir yükseklikle baslayip tüm kan tablosunu degistirebilecegini söyleyen Doç. Dr. Özlem Pata, söyle konustu:

“Hem annenin hem bebegin kan tablosu olumsuz etkilenebilir. Halk arasinda bu duruma gebelik zehirlenmesi deniliyor. Gebelik hormonlarinin etkisiyle damarlarda kasilma ortaya çikiyor. Anneden bebege giden kan akimini artirmak için tansiyon yükseliyor, kan tablosu degisiyor. Kadinlarda yüzde 5-8 oraninda görülüyor. Gebelikte tansiyonun yani sira, kanama ve enfeksiyon olusmasi da en çok korktugumuz durumlardan biridir. Vajinal enfeksiyon olusmasi, tüberküloz, parazitel enfeksiyonlar bebegi olumsuz etkiler.”

Yüksek Riskler Bebek Sagligini Etkiliyor

Yüksek riskli gebelik olsun ya da olmasin tüm gebeliklerin izlenmesinin önemli oldugunu vurgulayan Doç. Dr. Özlem Pata, “Riskli degil diye düsünürsünüz ama karsiniza ani problemler çikar. Biz bu nedenle anne adaylarini 28. haftaya kadar izlemek isteriz. Daha sonra da takiplerimize devam ederiz. Eger tansiyon sorununu kontrol altina alamadiysak hastanede izleriz” dedi. Yüksek riskli gebeliklerin sonunda prematüre bebek dogacagina iliskin görüsün her zaman dogru olmadigini belirten Dr. Pata, ayrintili takipler sayesinde hem dogumsal anomalileri hem de erken dogumlari azaltmayi amaçladiklarini ifade etti.

Dogum Sonrasi Anne Takibi

Annelerin izlenmesi dogum sonrasi süreçte de devam ediyor. Dogum sonrasi 5-7’inci günde, bebek normal dogum yöntemi ve sezaryenle dogmus olsa da izleniyor. Enfeksiyon, kanama yönünden inceleniyor, annelere meme bakimi gibi konularda bilgiler veriliyor. 40 gün ya da iki ay sonra tekrar anneler görüsmeye çagiriliyor. Smear testi yapiliyor, seker hastaligi varsa seker yüklemesi yapiliyor, korunma yöntemleri konusunda bilgi veriliyor. Söz konusu olan obez bir anne adayiysa seker yüklemesi erken isteniyor. Haftada 3 gün spor yapmasi öneriliyor. Normal kilolu annelerden gebeligi 9-10 kilo alarak bitirmeleri isterken, obez anneler sadece 4 kiloyla bitirmeleri gerektigi söyleniyor. Obez annelerin sisman bebek dünyaya getirecekleri düsüncesi vardir; ancak bu her zaman dogru degildir. Çok küçük bebek de dünyaya getirebilirler. Bebek iri oldugunda, bebegin basinin kanala girmesi zor olabiliyor, normal dogum güçlesiyor. Bu nedenle sezaryen yöntemiyle dogum tercih ediliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası