Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGU ILK ÖGRETIME BASLAYAN EBEVEYNLERE ALTI ALTIN ÖNERI

Okul hayatina ilk adimi atmak, çocuklarin hayatinda yeni bir dönemi baslattigi için büyük önem tasiyor. Birinci sinifa baslayan çocuklar ilk kez aileden ayrilmanin, yeni arkadaslar ve yeni bir ortamla tanismanin heyecanini, gerilimini yasiyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Zafer Atasoy çocuklarin okula daha ilk günden kolay uyum saglamalari için ebeveynlere önerilerde bulundu.

Çocuklar ilk olarak ailede sosyallesmeye basliyor, bu süreç okulda devam ediyor. Okul hayatina ilk adimi öncesinde kimi çocuklar heyecanli, kimi çocuklarsa korkulu bir bekleyis yasiyor. Çocuk bu zorlu süreçte velilerinin destegine ihtiyaç duyuyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Dr. Zafer Atasoy, çocuklarin okula baslayarak yasamlarinin yeni bir asamasina geçtiklerini belirterek sunlari söyledi:

“Okul ortami karsilasilan ilk ve süreklilik içerecek olan sosyal ortamdir. Çocuklarin nerdeyse rakipsiz oldugu, üzerinde asiri ilginin bulundugu ev ortamindan çikarak kendisi gibi onlarca arkadasinin bulundugu ortama alismasi zaman alir. Okul ortamina girmek eve ait tüm özellikleri kaybetmek anlami da tasir. Diger yandan evde sahip olmadigi sosyal özellikleri edinmenin yolu da açilmistir. Ikircikli, duygusal olarak gel git içeren bir dönem baslamistir. “

Sogukkanli tutum bu süreçte yardimci olur

Okula yeni baslayan çocugun henüz yasamadan, zihninde tasarladigi korkularin sönmesi için sabirli ve kararli bir tutum sergilemek gerekiyor. Okulun ona kazandiracaklari, okulun özellikle evdeki durum ve iliskileri açisinda kayiplara yol açmayacagi vurgulanmali. Sinif ögretmeni ile kuracagi iliskinin desteklenmesi, ögretmenin önerileri ile hareket edilmesi önem tasiyor. Baslarda çocukla birlikte derse girmek konusunda ögretmenin tutumu ve karari belirleyici. Veliler, özellikle okulun ilk günlerinde israrla annesinden ayrilmak istemeyen ve sinif ortamina karsi tepkili olan çocugun yaninda derse girebilirler ancak bu durumun süreklilik sergilememesi gerekiyor. Bu davranis hiçbir zaman birkaç günü geçmemeli.

Aile bireylerinin, annenin sergileyecegi saldirgan, kirici tutum ve davranislar çocugun uyum sürecini olumsuz etkiliyor. Bu davranislar çocuk tarafindan sevilmedigi, evde degerinin kalmadigi, itildigi, anne için baska ilgilerin kendisinin önüne geçtigi seklinde algilanabilir. Saldirgan tutumlarin yaratacagi sonuçlari kestirmek mümkün olmayabilir.

Korku ve tedirginlik bir iki haftadan uzun sürüyorsa, zaman kaybetmeden psikolojik yardim istemek gerekiyor. Rehber ögretmenler ilk basvurulacak profesyonellerdir. Yeterli çözüm bulunmazsa bu kez çocuk ruh sagligi uzmanlarina basvurmak önem tasiyor.

Okulun ilk günlerinde ailelere öneriler

Dr. Zafer Atasoy, çocuklari okula yeni baslayan velilere su önerilerde bulundu:

Okula gitmesi konusunda ailenin tüm üyeleri tutarli tutum takinmali, çocuk cesaretlendirilmeli.

Çocukla her zaman açik ve anlasilir tarzda konusulmali. Okula gitmek istemiyorsa açikça bu korkusunun nedenleri ve endiseleri ortaya çikarilmali. Ancak bu kesinlikle asagilayici ve küçük düsürücü tarzda yapilmamali.

Sadece onun degil her çocugun bunu yasayabilecegi söylenmeli

Çocuklar için en önemli sey, güvendir. Çocuklara güven verilmeli. “Buralardayim”, “çikista seni alacagim”, “beni göreceksin”, “kapida olacagim” gibi cümlelerle çocuk sakinlesebilir. Ilk günlerde çocuklarini okullarda yalniz birakmamalari çocuklarin güvenlerini kazanmalari açisindan gereklidir.

Kesinlikle karsilastirici bir tutum içinde olunmamali, baska çocuklar “iyi örnek” olarak gösterilmemeli.

Okulun ilk günlerinde ve daha sonra, okul ve ögretmenle isbirligi içinde olunmasi önemli. Ailelere okuldaki profesyoneller ve rehber ögretmenler tarafindan bu adaptasyon sürecinin ne zaman sonlandirilmasi konusunda bilgi verilmeli.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası