Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“YÜKSEK ENERJILI” TRAFIK KAZALARI, BAYRAM SEVINCINIZI YARIDA BIRAKMASIN!

Bayram yaklasirken, akraba ziyareti ya da tatil amaçli yolculuk planlari da yapildi. Ancak tatil dönemlerinde artan sehirlerarasi trafigin yol açtigi kazalar da endiseye yol açiyor. Trafik yogunlugunun artmasiyla insan vücudunda agir yaralanmalara sebep olan “yüksek enerjili” trafik kazalarinin sayisinda da artis oldugunu belirten Acibadem Maslak Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmani Doç. Dr. Levent Eralp, trafik kazalari yaralanmalarina iliskin bilgi verdi:

Trafik Kazalarinda Ilkyardim Birincil Öncelige Sahip!

Kamyon ile bir arabanin çarpismasi gibi insan vücudunda önemli yaralanmalara sebep olan kazalar “yüksek enerjili” olarak tanimlanir. Bu tür kazalarda, hayat kurtarici ilkyardim önlemleri büyük öneme sahiptir. Bilinçli ve basarili olarak uygulanan bir ilkyardim ile acil problemleri çözülen hasta, vakit kaybedilmeden tam tesekküllü bir hastaneye ulastirilmalidir.

Hasta Bir Takim Tarafindan Ele Alinmali

Yüksek enerjili yaralanmalarda, kemik yaralanmalarinin disinda diger organlarin yaralanmalari da hayati tehlike yarattigi için hasta bir doktorlar takimi tarafindan ele alinmalidir. Bu takim içinde ortopedi, genel cerrahi ve beyin cerrahisi gibi bütün hayati branslar bulunmalidir. Bu tür yaralanmalari ortopedi açisindan degerlendirildiginde, hastalardaki kiriklarin genellikle uyluk kemigi, kaval kemigi gibi uzun kemiklerin ya da kol kemigi gibi kemiklerin parçali ve açik kiriklari seklinde oldugu görülüyor. “Açik kirik” denilen yaralanmalar, kemik parçalarinin etrafindaki adale, ana damar, sinir ve cildi delerek vücudun disina çiktigi yaralanmalar olarak tanimlaniyor. Bu tür kiriklarda hekimleri korkutan ve tedavide tecrübeli bir hekimin bulunmasini gerektiren en önemli faktör, kemikte iltihap gelismesi ve dolayisiyla kaynamanin daha geç ve güç olmasidir.

Kemik Iltihaplari Mezarda mi Iyilesir?

Kemik iltihabinin tedavisi oldukça zordur. Eskiden “Kemik iltihabi mezarda iyilesir!” diye bir deyis vardi. Bu, kemik iltihabinin öldürmedigi ancak hayat boyu iyilesmedigi anlamina gelir. Ancak modern tip bugün, bu sabit fikirden çok uzak bir noktadir. Kemik iltihabinin kemikteki yayginlik derecesine göre uygulanan çesitli cerrahi ve cerrahi disi yöntemlerle, kemigin çürümüs parçasinin çikarilmasi ve kemik nakli ya da kemik transportu yapilarak o bosluk doldurulabilmektedir. Kemik iltihaplanmalarinin tedavisinde yine yüksek basinçli oksijen tedavisinden de faydalanilmakta ve plastik cerrahlarla ortak çalisilarak genis yumusak doku bosluklari kapatilmaktadir. Yani günümüzde yüksek teknolojinin sagladigi yöntemlerden faydalanilarak ister erken dönemde ister gecikmis olsun kemik iltihaplarinda yüzde doksana varan bir oranda tedavi mümkün olabiliyor.

Spor Yapan ve Dengeli Beslenenler Daha Kolay ve Hizli Iyilesiyor...

Hastalar, genellikle ameliyat olduktan sonra yeniden adale gücü ve hareketleri kazanmak için zorlu bir fizik tedavi süreciyle karsi karsiya kalirlar. Adalelerini her gün sporla saglikli tutan insan bu süreci çok daha kolay ve hizli geçirir. Sporun yani sira iyilesmede beslenmenin de önemi büyüktür. Esasinda normal beslenme düzenine sahip bir insanda, kemik problemi görmek pek söz konusu degildir. Sadece bazi yasli bireylerde kemik yapisinin zayif olmasinin getirdigi dezavantajlar vardir. Bunlar da kemige uygun cihazlar kullanarak asilabilir.

Sigara Kirik Iyilesmesini Olumsuz Etkiliyor!

Sigara içmenin, kemik ya da kirik iyilesmesini olumsuz etkiledigi birçok bilimsel çalismada gösterilmistir. Hatta Amerika Birlesik Devletleri’ndeki birçok sosyal güvenlik kurumu, kirigi kaynamayan bireylerin tedavisini, hasta sigara içiyorsa ödememektedir.

Ameliyat Sonrasi Hasta Tedavi Edilen Uzvunu Hemen Kullanabilmeli

Kiriklarin basariyla iyilesmesi için iki ana faktörün içinde denge olmasi gerekir. Bunlarin biri kirik bölgesinin canliliginin korunmasidir. Hekim bölgenin canliligina ameliyatla zarar vermemeli ya da biyolojisi yaralanma ile bozulduysa ameliyat sirasinda tamir etmelidir. Diger faktör ise yapilan tespitin saglamligidir. Ameliyat ile yapilan tespit o kadar saglam olmalidir ki hasta o uzvunu kisa sürede kullanmaya baslamalidir. Mesela bacagi kirilan bir hasta ertesi gün koltuk degnekleri yardimiyla kalkip yürüyebilmeli, kolundaki kirik tedavi edilen hasta disini firçalayabilmeli ya da kalçasi kirilan hasta en azindan tuvalete yürüyerek gidip gelebilmelidir. Geçmiste daha fazla yatak istirahati, daha fazla alçi ile destekleme ve bunun getirdigi ek problemlerle ugrasilirken, güncel ortopedik kirik tedavisinin ana felsefesi “saglam tespit, erken harekete izin’’ olarak özetlenebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası