Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SERT VE OTORITER ÖGRETMEN OKUL FOBISINI ARTIRIYOR

Okul fobisi, kuvvetli bir endise nedeniyle çocugun okula gitmeyi reddetmesi ya da bu konuda isteksiz görünmesidir. Okul fobisi olan çocuklarda mide bulantisi, karin agrisi ya da bas agrisi seklindeki bedensel sikayetler görülüyor.

International Hospital'dan Psikolog Dr. Ferahim Yesilyurt, bu belirtilerin genellikle sabahlari uyanir uyanmaz görüldügünü, çocuklarin okula gitmemelerine karar verilmesiyle birlikte kendiliginden kayboldugunu ifade ediyor.

Eger çocuga okula ögleden sonra gitmesi önerilirse, belirtilerin aniden kayboldugu görülebiliyor. Hafta sonlari okul fobisi olan çocuklarin en sevdikleri günler. Çünkü hafta sonunda çocuklar diledikleri gibi oyun oynayabilecekleri, okula gitmeyecekleri için bedensel sikayetler görülmüyor.

Psilolog Dr. Ferahim Yesilyurt okul fobisi hakkinda merak edilen sorulari yanitladi:

Okul fobisi hangi yaslarda görülmektedir?

Okul fobisinin en yaygin oldugu yas grubu 5-8 yaslari arasidir. Egitimin ilk yillarinda anaokuluna ve ilkögretime baslangiçta daha sik görülür. Ikinci yogun görülen yas dilimi 11-14 arasidir.

Hangi karakterdeki çocuklarlarda görülebilir?

Özellikle anne ya da babasina çok düskün, evde asiri özen gösterilen çocuklarda daha sik okul fobisi görülüyor.

Aile yapisinin bu korkudaki etkileri nasil olur?

Okul fobisi olan çocuklarin yasamlarinin daha önceki yillarinda anneleri tarafindan asiri özen içinde büyütüldükleri görülür. Bu tür annelerin sürekli olarak çocuklari memnun ederek, onlarin sevgisini kazanma çabasi içinde olduklari, tüm gereksinimlerini karsiladiklari ve onlari sürekli olarak hayal kirikligina ugramaktan koruduklari dikkatimizi çeker. Bu anneler özellikle çocuklarin bedensel rahatsizligiyla yakindan ilgilidir. Bazilari çocuklari gözlerinin önünde olmadiginda kendilerini çok yalniz hisseder. Psikolojik ve fizyolojik olarak çocuklariyla yakin olma gereksinimi duyarlar. Bazi annelerin çocuklarini anaokuluna göndermekten kaçindiklari gibi arkadaslarinin evine bile oyun oynamak için göndermek istemedigi görülmektedir.

Okula baslamadan önce çocuklara okulla ilgili nasil bilgiler verilmelidir?

Okul, çocuk açisindan öncelikle arkadas ve oyun demektir. Bu özellikleri vurgulamakta yarar var. Yeni arkadaslarinin olacagi, onlarla yeni oyunlar oynayacagi anlatilabilir.

Bu korkunun olusmamasi için ailenin alabilecegi önlemler nelerdir?

Aileler öncelikle çocuktan uzaklasmak ve okulda çocugun basina gelebileceklerle ilgili kendi kaygilarini azaltmaya çalismalidir. Kendi kaygilarini azaltan veli, çocuguna bu konuda model olacaktir. Diger taraftan okula ilk günlerde birlikte gitmek, ögretmeniyle tanismak ve çocugun kaygisini azaltmaya çalismak faydali olacaktir.

Çocuk bu korkunun oldugunu (ifade etmezse) nasil anlayabiliriz?

Çocuklar genelde ifade ederler. Eger edemezlerse de bedenleri yoluyla ifade ederler. Örnegin atesleri çikar, karin agrilari olusur. Bu ve buna benzer bedensel yakinmalar okul korkusu konusunda ipucu olabilir.

Korku olusan çocuga karsi aile nasil davranmalidir?

Baslangiçta anlayisli yaklasilmali, çocugun kaygilari paylasilmalidir. Diger taraftan okul ile iyi bir iliski kurulmalidir. Baslangiçta çocukla birlikte okula gidilmeli, ardindan asamali olarak yavas yavas okuldan uzaklasilmalidir. Böylece çocugun okula alismasi saglanacaktir. Çocugun okuldan korkmasi nedeniyle çocuk geri eve götürülmemelidir. Böyle yapilmasi çocugun korkusunu pekistirmis olur.

Ögretmen çocuga nasil davranmalidir?

Ögretmen anlayisli ve destek olmalidir. Sert otoriter ögretmenler çocugun okul fobisini artirabilir. Ancak en önemli etken ailedir. Bu nedenle sorunun çözümü yine aile üzerinden olacaktir.

Çocuklar okulun ilk günlerinde nasil kaygilar tasiyabilir?

Arkadas bulabilecek miyim, ögretmene kendimi gösterebilecek miyim, arkadas ve sinifimi bulabilecek miyim, ya kaybolursam, gibi endiseler yasarlar. Bu endiseler zamanla okula uyumla birlikte azalir.

Çocuklara ödevleri konusunda aileler nasil davranmalidirlar?

Aileler çocuklarinin ödevine yardim ederlerse, çocugun motivasyonu artacaktir. Ancak burada yardimin çerçevesi iyi çizilmelidir. Yardim etmek demek çocugun tüm ders sorumlulugunu almak anlamina gelmez. Yardim etmek demek derslerinde anlamadigi yeri cevaplamaya çalismak, bilmedigi bir bilgiyi de nasil bulabilecegi konusunda rehberlik etmek anlamindadir. Ödevini bitiren ögrenciye baslangiçta küçük ödüller vermek de motivasyonu artirir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası