Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


PANIK HALDEKI ANNE VE BABA ÇOCUKTA OKUL FOBISI YAPAR!

Artik evinden ve annesinden ayrilacagini anladigi için okula gitmeme hedefiyle çocugunuz bin dereden su getiriyorsa, siz de pes etmeyin! Ilk gün erkenden kalkin, güzel bir kahvalti sofrasi kurun ve okulun ilk gününü eglenceli hale getirin. Okulun ilk günlerinde yapilacak küçük tiyatro gösterileri ve esprili piyesler de çocugun okul fobisini yenmesine yardimci olur

Anne ve babalar kendileri için uzak bir hayal gibi görünen o gün gelip de çattiginda hiç de düsledikleri gibi romantik anlar yasamayabilir! Minik melegi büyüyüp de okul çagina gelen anne ve babalar; ayaklarina sarilmis gözyasi döken, okula gitmemek için direnen bir çocukla karsi karsiya kalabilir. Iste o gün sakin bu durumun sadece sizin basiniza geldigini düsünmeyin! Çünkü birçok anne ve baba, çocuklari okul çagina geldiginde ‘okul fobisi’ ile yüz yüze kaliyor. Iste bu noktada, çocugun okul fobisiyle bas etmesi için en önemli görev yine anne ve babaya düsüyor! Medical Park Bursa Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Elif Kutlu Merzeci, okul fobisini yenmede ‘ilk gün’ün dönüm noktasi oldugunu belirterek, anne ve babalara tüyolar verdi:

AH SU ANNE BAGIMLILIGI!

Çocuklar; okulun getirebilecegi sorumluluklardan ürktükleri gibi, aslinda agirlikla anneden ayri kalmaktan korkarlar. Bu korku, anneyle çocuk arasinda ne derece saglikli bir bag kuruldugu konusunda bize çok önemli ipuçlari verir. Anneden siddetle ayri kalmayi reddeden ve bir-iki hafta geçmesine ragmen, anneden ayri kalamayan çocuklarda, anneye karsi gelistirilmis asiri baglilik sorunu oldugu düsünülebilir.

ILK GÜNÜ GÜZEL ATLATIN!

Okul fobisinin asilmasindaki en önemli adim; ilk günü basariyla atlatmaktir! Okulun ilk günü; anne ve babalarin sakin ve rahat bir tutum izlemesi, çocuklarin okula karsi duyduklari kaygiyi azaltmasina yardimci olur. Ancak anne ve baba yüzünde kaygili bir ifade takinir, çocugunu panik içinde hazirlar ve okula yetistirmeye çalisirsa çocuk da kaygilanir. Bu nedenle okulun ilk günü yeterince erken kalkilmali, panik yapmadan hazirlanilmali ve zorlamadan ailece keyifli bir kahvalti yaptiktan sonra okula gidilmelidir.

ONU KIMSEYLE KIYASLAMAYIN!

Çocuk çok korkuyor ve agliyorsa, bunun nedenleri kendisine yumusak bir üslupla sorulmali. Kesinlikle alayci, küçümseyen ve kiyaslayan bir tavir takinilmamali. Çocuga, okulun korkulacak bir yer olmadigi uygun bir dille anlatilmali.

ASIK SURATLI DEGIL GÜLERYÜZLÜ EGITIM!

Okulun ilk günlerinde, anne ve babalar kadar ögretmenlere de önemli görev düsüyor. Hemen derslere baslamak yerine okul tanitilmali. Okulun çocuklara ne gibi faydalar saglayacagi esprili karikatürlerle, küçük piyeslerle, tiyatro gösterileriyle uygulamali olarak anlatilabilir. Bu gösterilere çocuklarin da katilmasi saglanirsa, daha etkili olmasi saglanabilir. Biz yetiskinler bile bir konuda egitime katildigimizda; bu egitimin bize neler saglayacagi ya da bu egitim olmadan nelerde yanlis yapacagimiz gibi konular programin daha en basinda anlatilir. Bu yöntem nasil ki bize nasil dogru bir karar verdigimizi hissettiriyorsa, minikler için de neden evdeki oyunu birakip oraya geldiklerini anlamalarina yardimci olacaktir.

ÖNCE UYUM SONRA BESLENME!

Bir diger önemli konu ise çocugun okulda gelistirecegi beslenme aliskanliklari. Beslenme konusunda, özellikle ilk günlerde, aileler kesinlikle baskici olmamali. Yeni bir hayata alismaya çalisan çocuk için beslenme ihtiyaci, kaygidan ötürü ikinci plana atilabilir. O nedenle ilk günlerde çocuga baski yapmadan, davranislari sadece izlenmeli. Okula karsi kaygisi azaldikça, beslenme aliskanliklarinin da oturmaya basladigini göreceksiniz. Ama okula alistigi halde beslenme sorunlari devam ederse, ögretmeni ile isbirligi içinde sorun çözülmeye çalisilmali.

Çocugunuzun okula baslamasinin üzerinden günler geçmesine ragmen korkulari ve uyumsuzlugu devam ediyorsa ve durumunda herhangi bir degisiklik olmuyorsa, uzman bir psikologa basvurmanizda fayda var.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası