Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Selin ardindan bulasici hastaliklara dikkat

Marmara bölgesinde can kaybinin yasandigi sel felaketinin zararlari giderilmeye çalisilirken, uzmanlar bulasici hastaliklara karsi tedbirli olunmasi gerektigi konusunda uyariyor. Kadiköy Sifa Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastaliklari Uzmani Dr. Aylin Izat Liceoglu, sel felaketinin ardindan ortaya çikabilecek bulasici hastaliklara karsi nasil önlem alinabilecegini anlatiyor.

Sel dahil dogal afetlerin ardindan özellikle su yoluyla geçen bulasici hastaliklarin riskinin arttigi bir gerçek. Özellikle afetlerin 4. gününden itibaren bu riskin daha belirgin olarak artmasi beklenir. Alt yapilarin tahribi, sel sulariyla atik sularinin karismasi, temiz su temin etme güçlügü, selle mücadele sirasinda kisilerin hastaliklara daha duyarli hale gelisleri bu riskin artma sebepleridir.

Beklenen hastaliklar çogunlukla barsak enfeksiyonlari, tifo, hepatit A, hepatit E, leptospiroz gibi hastaliklardir. Sebep kanalizasyonla karismis sel sulariyla temas ve içecek ve yiyeceklerin kontaminasyonuyla hastalik etkenlerini farkina varmadan agiz yoluyla almaktir. Ayrica dogal ortamlari bozulmus fare gibi kemiricilerin tasidiklari enfeksiyonlarla karsilasma olasiligi artar. Bu nedenle temiz su temini hastaliklardan korunma için en önemli yoldur.

Felaket bölgesinde yasayanlar korunmak için neler yapabilir:

Sel sulariyla bulasmis yiyecekleri kullanmayin. Sebzeleri güvenli sularla temizleyip pisirerek, meyveleri ayni sekilde temizleyip kabugunu soyarak kullanabilirsiniz.

Güvenli olmayan sulari içmek, meyve-sebze yikamak, bulasik yikamak, dis firçalamak, yemekte kullanmak tehlikeli olabilir.

Güvenli oldugundan süphelendiginiz sular için klor tabletleri kullanilabilir. 1 litre su için 4mg’lik tablet veya 40 litre su için 160mg’lik tablet yeterli olacaktir. Klor tableti bulunamazsa 20 litre su için %5’lik çamasir suyundan 1 çay kasigi koyularak 30 dakika bekletilmesi ise yarar.

Kaynatma olanagi varsa sularin en az 1 dakika kaynatilmasi yeterlidir.

Temiz hale getirilmis sular mutlaka temiz kaplarda saklanmalidir.

Cilt yoluyla da enfeksiyonlari alabiliriz. Bu nedenle mümkün oldugunca sel sularina derinin temasini engellemek önemlidir. Temas oldugunda mümkün oldugunca çabuk su ve sabunla cildi yikamak gerekir.

Sel sulariyla kirlenmis ev esyalari, çocuk oyuncaklari benzer sekilde tehlikeli olabilir. Bunlara dikkat etmek ve kullanilacaksa temizlemek gereklidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası