Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SEL VE SAGLIGIMIZ

Sel ve su baskinlari, önemli can ve mal kaybina yol açan, son yillarda yesilligi giderek azalan ülkemizde önemi giderek artan bir dogal afettir. Selde görülen ilk zararlar suda bogulma ve yaralanmadir. Selle beraber birçok zehirli böcek ve yilan gibi hayvanlar yuvalarini terkedecegi için böcek sokma olaylari da sik görülmektedir. Selle beraber elektrik hatlarinin islanip kopmasi, elektrik çarpmasi ve yanginlara neden olabilir. Tüm felaketlerde oldugu gibi önce can güvenligi saglanmalidir. Çocuklar, yaslilar ve hasta olan kisiler güvenli bir ortama alinmalidir. Daha sonra kisiler kendi güvenliklerini de saglayacak sekilde selin maddi hasarlarini önleme ve gidermek için çalismalidir.

Selde görülen ilk zararlar suda bogulma ve yaralanmadir. Suda bogulma durumlarinda müdahalenin ilkyardimi bilen kisilerce yapilmasi çok önemlidir. Bu sayede birçok yasam kurtulabilir. Temel prensipler bogulan kisinin agiz boslugunun yabanci cisimlerden (çamur, takma dis, agiza su ile beraber giren yabanci maddeler vs.) temizlenmesi, bogulanin rahat soluk alabilecegi pozisyona getirilmesi, gerekirse kalp masaji ve suni solunum destegine baslanmasidir. Yaralanmalarda ise en çok dikkat edilmesi gereken sey ne tür yaralanma olursa olsun solunum ve dolasim fonksiyonlarinin kontrolü ve korunmasidir. Küçük yaralanmalarda en önemli risk, enfeksiyondur. Yaralanan bölgeler temiz su ve gerekirse sabunla yikanmali bir saglik kurumuna basvurana kadar mikrop kapmasi engellenmelidir. Tetanos asisi olmayanlarin bu tür yaralanmalardan sonra saglik kurumlarina basvurarak asilarini yaptirmasi önerilir. Büyük yaralanmalarda ise saglik ekibi müdahalesi gerekir.

Sele maruz kalan veya bu sularla temas eden kisilerde vücut isisi düsüsü, donma ve bu sularla temasa bagli enfeksiyonlar diger risk olusturan faktörlerdir. Asiri yagis sonucu islanan veya sel sularina maruz kalanlarda, islak kiyafetler hemen çikarilip kisi kurulanmali, temiz ve kuru elbiseler giydirilmelidir. Kiyafetlerin vücudu sicak tutacak nitelikte olmasi gerekir. Vücut isindiktan sonra olanak varsa, temiz su ile bütün vücut yikanarak sel sularindan temizlenilmeli ve yeni temiz kiyafetler giyilmelidir. Çünkü sel sulari çogunlukla kirli, kimyasal maddeler ve kanalizasyon sulariyla karisiktir. Hem kisa hem de uzun vadede sel sulari ciddi enfeksiyon kaynagi olabilir. Sel baskini olan yerlerde kanalizasyon sularinin içme sularina karismasi da sik görülen bir durumdur. Yetkililerden yeni bir uyari gelene kadar evlerdeki çesmeler kullanilmamali içme ve kullanimsuyu olarak kapali sular kullanilmalidir.

Selle beraber birçok zehirli böcek ve yilan gibi hayvanlar yuvalarini terkedecegi için böcek sokma olaylari da sik görülmektedir. Sel sularina maruz kalan bölgelerde kalan kisiler vücutlarini tamamen örten, su geçirmeyen kiyafetler giyerek islerini yapmalidirlar. Çizme ve eldiven kullanmalari çok yararli olacaktir. Selle beraber elektrik hatlarinin islanip kopmasi, elektrik çarpmasi ve yanginlara neden olabilir. Su içindeki kopmus elektrik kablolari görülmeyebilir. Bu nedenle sel basan evlerde ve ortamlarda elektrik sistemi kapatilmali; emin olunmadan kullanilmamalidir. Elektrik geçirmeyen lastik çizmelerin kullanilmasi suda çalisanlar veya yürüyenler için önemli bir korunma yoludur. Dogalgaz kaçaklari, kömürle isinmaya çalisanlarda görülen karbonmonoksit zehirlenmelerine karsi dar ve kapali alanlarda isinma araçlarini kullanirken dikkatli olunmalidir. Ortam daima iyi havalandirilmali kapi ve pencereler gerekirse açik tutulmalidir.

Sel basan binalari 24-48 saat içerisinde temizlemeye baslamak idealdir. Çünkü bu sayede kirli sularla beraber gelen pislik, hasarat ve suyun etkilerinden kurtulunur, küf engellenir. Mobilya ve esyalar su ve deterjanla temizlenmelidir. Kapi ve pencereler açilarak kuruma hizlandirilmali, elektrik yönünden evde güvenlik saglandiktan sonra gerekirse vantilatör vb. araçlarla bu süreç desteklenmelidir.Sel sularini temas ettigi gidalar tüketilmemelidir. Buzdolabi içine su girmisse tüm gida maddeleri atilmalidir. Buzdolabina su girmemis, fakat elktrigi kesilmisse 2 saatten itibaren et, tavuk ve balik; 4 saatten itibaren diger gidalar bozulabileceginden tüketilmemelidir. Selin etkilerinin uzun sürecegi bölgelerde görevlilerin ve saglik ekiplerinin uyarilarina göre hareket edilmelidir.

Amerikan Hastanesi
Iç Hastaliklari Uzmani
Dr. Bülent Yardimci
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası