Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SEL ÇOCUKLARIN RUHSAL DURUMUNU OLUMSUZ ETKILIYOR

Memorial Hastanesi; Pedagoji Uzmani Dr. Melda Alantar, sel felaketinin çocuklar üzerinde yaratabilecegi ruhsal etkiler hakkinda bilgi verdi.

Dogal afetler çocuk ve gençler üzerinde travmatik etkilere yol açar. Toplumu tümüyle etkileyen afetler çocuklarda “güvenlik” ve “normallik-olaganlik-“ duyularinin sarsilmasina neden olur.

“Dogal Afetler Çocukta Endiseye Yol Açar”

Dogal afetler, çocuklarda korku ve endisenin duyulmasina yol açar. Siddetli rüzgar, yagmur, simsek ve gök gürültüsü nedeniyle olaydan haftalar ve aylar sonra çocuklar seslere karsi korkuyla tepki verirler. Duygusal ve fiziksel olarak tükenme hissederler. Bazi çocuklar digerleri yaralanip hayatlarini kaybederken kurtulduklari için suçluluk duyabilirler. Bu durum felaket kurbanlarinda basa çikmayi kolaylastirici psikolojik uyumun azalmasina neden olur. Hayatta kalanlar gerçeklerle karsilasmak zorunda kalirlar. Seller bir gece içinde çekilmedigi için yasanilan mekanlarin temizlenmesi günler, haftalar alabilir.

Çocuk felaket sonrasinda da emniyette olmadigi duygusuna kapilabilir

Uzmanlar dogal afetler sonrasi sosyo—ekonomik ve kültürel düzeyleri farkli insanlarin, olaylar denetimlerinin disinda meydana geldigi için, kendilerini güçsüz hissettiklerini ve olumsuz duygusal tepkiler sergilediklerini belirtmektedir. Dogal felaketler sonrasi çocuklarda siklikla gözlemlenen ortak duygular da bulunmaktadir. Insanlar doga olaylarini tümüyle engelliyebilme yetisine sahip degildirler. Bu nedenle çocuklarda da her seyin kontrol disi oldugu duygusu çok belirgindir. Afetler dogal, alisilmis düzenin bozulmasina yol açar. Çocuk “Böyle bir felaket yasaniyorsa, basima her türlü kötülük gelebilir” düsüncesiyle güvenini yitirebilir. Emniyette olmadigi duygusuna kapilir.

Travmatik etkiler yaratan doga olaylari sonrasi çocuklarda sik görülen bazi belirtiler sunlardir:

Okul öncesi çag çocuklarinda; bebeksi davranislar sergileme, parmak emme, alt islatma, anne—babaya sikica sarilma, yaramazlik, uyku bozukluklari, istahsizlik, karanliktan korkma, arkadaslarindan ve olagan günlük düzenden uzaklasma v.b. belirtiler gözlemlenebilir.

Ilkokul dönemi çocuklarinda; öfke, saldirganlik, gece kabuslari, okul reddi, dikkat daginikligi, arkadas ve etkinliklerden uzaklasma, akademik ve davranissal açilardan gerilemeler görülebilir.

Ergenlerde; beslenme ve uyku düzensizlikleri, karmasik duygular, çeliskiler sinirlilik, fiziksel sikayetler (bas ve mide agrilari v.b.), dikkat daginikligi, okul basarisizligi, suç isleme, alkol, sigara ve uyusturucu kullanma gibi belirtiler gözlemlenebilir.

“Sogukkanli Olun”

Bazi çocuklar felaketin kendilerinin daha önceden yapmis olduklari kabahatler yüzünden oldugunu düsünüp, suçluluk duyabilirler. Yasanan olaylar üzerinde konusmaktan kaçinanlar bulundugu gibi, sürekli bu konu üzerinde konusmayi isteyenler de olabilir. Bazi çocuklar bu davranislarin hiçbirini göstermeyebilir, yasadiklari sikinti distan fark edilmeyebilir. Kimi çocuklarda ise bu sikintilara bagli davranislar haftalar veya aylar sonra ortaya çikabilir.

Ani yasanan siddetli tehdit duygusunun ardindan çocuklar olaylarin etkileriyle basa çikabilmek için yasamlarinda önemli olan yetiskinleri örnek alirlar. Anne—baba, ögretmen ve diger eriskinler dogal afetin ardindan sakin davranarak ve baslarina kötü bir sey gelmeyecegi konusunda inandirici konusarak çocuk ve gençlere yardim edebilirler.

Anne ve Babalara Öneriler:

Olaylar hakkinda konusmaktan kaçinmayin. “Bu gerçekten hepimiz için zor bir durum” demek her zaman ise yarar.
Sakin davranarak anne-baba olarak her zaman onun yaninda olacaginizi belirtin.
Olanlar konusunda çocugunuza dürüst davranin. Durumun ciddiyetini inkar etmeyin. “Üzülme her sey yolunda” demek çocugun endiselerini azaltmaz. Çocuk yakin bir gelecek için bunun dogru olmadigini bilir. Ona karsi sicak ve sevecen davranin.
Çocuklarin duygu ve düsüncelerini ifade etmelerine izin verin. Bazi çocuklar olaylari tekrar tekrar anlatmak isterler, bu yaralari sarma sürecinin bir parçasidir. Onu dikkatle dinleyin.
En kisa sürede olaylardan önceki ev düzenini saglamaya ya da yeni bir düzen olusturmaya çalisin. Aile üyelerinin bir arada olmasina özen gösterin. Çocugunuzun yetiskinlere yeniden güvenmesini saglamak için ona verdiginiz sözleri mutlaka tutun.
Çocuklariniza medyada sik yer alan afetlere iliskin haber ve programlari izletmeyin.
Seyredebilecekleri diger program önerilerinden söz edin.
Olaylarda yakinlarini ve arkadaslarini kaybeden çocuklara destek verilmelidir. Yetiskinler ölümle ilgili konusmalardan, törenlerden çocuklari uzak tutarak onlari koruyacaklarini zannederler. Bu durum çocukta kaygi ve saskinlik yaratir. Ölümü anlatirken basit bir dil kullanin. Çocugun yasina uygun kisa, dogru bilgi verin. Isterse törene katilabilecegini söyleyin ve orada nelerle karsilasacagina dair bilgi verin.
Her kriz bir firsattir. Çocugunuza bu dogal afetlerin toplumumuzdaki ve dünyadaki tüm insanlari bir araya getirdigini animsatin.
Profesyonel destek alin. Okullarda görev yapan psikolojik danismanlardan, hastane ve diger kurumlarda çalisan pedagog, psikolog ve psikiyatrlardan yardim alabilirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası