Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamileler de hepatit’e yakalanabilir!

Çagimizin en önemli hastaliklarindan biri olan hepatitin (sarilik) hamilelik sirasinda da anne adaylarina bulasma olasiligi var. Genelde anneden bebege geçmeyen hepatit, bebekte anomalilere veya sakatliklara da neden olmaz. VKV Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi uzmanlarindan ve www.tupbebek.com sitesi medikal direktörü Dr. Senai AKSOY farkli tipleri olan sariligin hamile ve bebek üzerindeki etkilerini derledi.

Hepatit A Çogunlukla iyi yikanmamis yiyecek ve içeceklerden bulasan Hepatit A enfeksiyonu, kendiliginden tam olarak iyilesen bir sarilik tipidir. Hepatit A kalici hastaliklara neden olmaz ayrica tasiyiciliga yol açmaz. Bunun disinda Hepatit A hamilelik esnasinda geçirildiginde enfeksiyon bebekte bir anomali veya sakatlik olusmasina neden olmaz. Hepatit B Cinsel iliski ve kan ürünlerinin yani sira dogulmada bulasan bir virüs enfeksiyonu olan Hepatit B, dogum sirasinda anneden bebege geçebilir. Hepatit B hamilelik esnasinda anneden bebege geçmedigi için bebekte anomali veya sakatliklara neden olmaz. Hepatit B kisiye bulastiktan sonra 2 - 6 ay arasinda süren bir kuluçka döneminin ardindan grip benzeri hafif belirtilerle ortaya çikar. Bazi vakalarda baslangiç enfeksiyonunun ardindan kalici olarak yerlesir ve tasiyicilik niteligi kazanir. Ancak çogu zaman tasiyiciliga neden olmaz ve tamamen iyileserek bagisiklik gelismesini saglar.

Anne adayinin hamilelik esnasinda Hepatit B geçirmesi veya önce geçirmis olup tasiyici olmasi, hamileliginde düsük, ölü dogum veya anomali, sakatlik yasanmasina neden olmaz. Ancak hastalik dogum sirasinda bebege geçebilir ve bebekte dogum sonrasinda hastalik olusabilir. Virüs anne sütünden de bebege geçebilecegi için annenin bebegi emzirmemesi gerekir. Anne adayina hamilelikte uygulanan HBsAg(+) ve AntiHBs (-) gibi Hepatit B testleri annenin tasiyici olup olmadigini gösterir. HBeAg testi ise hastaligin dogum esnasinda bebege geçis riskini ortaya koyar. Tasiyici oldugu saptanan bir annenin bebegine dogundan sonra ilk 12 saat içerisinde Hepatit B immunglobulin ile birlikte ilk doz Hepatit B asisi yapilir. Bebek bir aylikken asinin ikinci dozu bebek 6 aylikken ise son doz asi yapilir. Uygulanan tedavi bebegi hastaliktan ancak yüzde 90 - 95 oraninda korur. Bundan dolayi bebekler tedaviden sonra da enfeksiyon ile ilgili olarak takip edilmeli. Eger annesi Hepatit B tasiyicisi bebege hastalik bulasmamissa rutin asi takvimi uygulanir. Hepatit B asisi inaktive (ölü) bir asi oldugundan anne adaylarina hamilelim sirasinda uygulanmasi herhangi bir soruna yol açmaz.

Hepatit B Testleri Ile Ilgili Detayli Bilgiler

Hepatit B surface (yüzey) antijeni (HBsAg): Test sonucu pozitif olan kisilerin çevrelerindeki kisilere hepatit B bulastirma olasiligi vardir. Antijen bir kisinin kaninda 6 aydan uzun süre pozitif olarak kaldiginda hastalik kronik hepatit B enfeksiyonu olarak tanimlanir. Hepatit B e antijeni (HBeAg): Testin pozitif sonuçlanmasi kisinin hepatit B enfeksiyonu ile siddetli derecede enfekte oldugu anlamina gelir. Hepatit B core antijeni IgM tipi Antikor (IgM anti-HBc): Bu testin pozitif olmasi kisinin Hepatit B ile enfekte oldugunu veya son 6 ay hepatit B enfeksiyonu geçirdigini gösterir. HbsAg negatif sonuçlandigi halde bu antikorun bulunmasi, akut veya yakin zamanda geçirilmis hepatit B enfeksiyonuna isaret eder. Hepatit B surface (yüzey) antikoru (anti-HBs): Hepatit B baslangicinda ve iyilesme arasindaki evrede ortaya çikan bir antikordur. Bunun disinda hepatit B asisi yaptiran kisilerde bu antikor pozitiftir ve koruyucululugu gösterir. Hepatit B DNA (HBV DNA): Testler arasinda en duyarli test olanidir. Pozitif sonuçlanmasi aktif enfeksiyonun varligini gösterir. HbsAg ve Anti-HBs testlerinin negatif oldugu durumlarda Hepatit B asisi yapilabilir. Hepatit C Bebege geçmesi ve bebege etkisi açisindan Hepatit B ile ayni özelliklere sahiptir. Hepatit C’nin asisi bulunmuyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası