Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


IYI UYUMAYAN ÇOCUKLAR OBEZITE ve DEPRESYONA DAHA YATKIN

Memorial Suadiye Tip Merkezi; Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Murat Yildirim, “Çocuklarda uykunun önemi” hakkinda bilgi verdi.

Uyusun Da Büyüsün

Uyku yalnizca bir dinlenme araci degildir. Uyku, beyin basta olmak üzere tüm organlarin rejenerasyonu için sarttir. Uyku sirasinda stres hormonlari azalirken büyüme hormonu salinimi artar. Bu sayede uyku sirasinda vücut kendini onarir, yeniden yapilandirir, protein sentezi artar ve vücut kendini yeni güne hazirlar.

Düzenli Uyku Hafizayi da Güçlendiriyor

Uyku zamani bakicilarin dört gözle bekledikleri soluklanma zamani olurken; çocuklar için çok daha büyük bir öneme sahiptir. Çocuk uyku sirasinda büyümektedir. Çocuk ne kadar küçükse, büyüme o kadar hizli, uyku ihtiyaci da o kadar fazladir. Düzenli uyuyan çocukta büyüme daha hizli olacaktir. Yine bu çocuklarda ögrenmenin daha net, hafizanin daha güçlü oldugu ortaya konmustur. Yetersiz uyuyan çocuklarda durum tam tersidir. Yeterince uyuyamayan çocuklarda obezitenin daha sik oldugu saptanmistir. Bu çocuklarda abur cubur yeme, fazla kalorili içecekler içme ve televizyon ya da bilgisayar karsisinda geçirilen süre daha fazladir.

Düzenli Uyku Hiperaktivite ve Depresyon Riskini Azaltiyor

Bilimsel arastirmalar okul öncesi çocuklarda düzenli uykunun hiperaktivite, anksiyete ve depresyonu azalttigini göstermistir. Yine bir haftalik süre içinde 3-4 gün ve fazlasi uykunun (bu da gün basina en az 11–12 saat uyku demektir) çocuklar için gerekli oldugu gösterilmistir. Ergenlik döneminde uyku zamani genellikle gece yarisindan sonraya sarkar ve çocuk az uykuyla yetinmeye baslar. Günlük 7–7,5 saat uykuyla yetinen çocuklarda depresyon egiliminin daha fazla oldugu gösterilmistir.

Bu çocuklarda depresyon sikliginin gece 22.00 den önce yataga giren çocuklara göre % 42 daha fazla oldugu gösterilmistir. Ergenlik döneminde ideal uyku zamani 9 saat iken, birçok çocuk 7–7,5 saat uyku ile yetinmektedir.

Çocugunuzun Yatma Vaktini 22.00 Olarak Belirleyin

Tüm çocukluk boyunca uykuya yatma zamaninin mutlaka gece 22.00’den önce olmasi saglanmalidir. Bunu saglamak her zaman çok kolay olmayabilir. Saglikli uyku aliskanliginin oturtulmasi erken bebeklik döneminde itibaren baslatilmalidir.

Çocugunuzun Kendi Kendine Uykuya Dalmasini Saglayin

Çocuk temas, anne gögsü, beslenerek ya da sallanarak uykuya dalmaya alismissa sartli refleks olusacaktir. Her uyandiginda uyumak için zorunlu hale gelen bu kosullarin varligini isteyecektir. Böylece anne ya da bakici için uykusuz geceler baslayacaktir. Bu nedenle bebeklik döneminde gelistirilen uyku aliskanligi konusunda ailenin çocuklari ve kendi çikarlari açisindan çocuklarin bagimsiz uykuya dalabilme aliskanligini oturtmalari gerekir. Çocuklarda genellikle ayrilik anksiyetesi söz konusudur. Çocuklar gece uyandiklarinda gerçek ile rüya arasindaki ayrimi kavrayabilmek için daha uzun süreyle ihtiyaç duyarlar.

Beslenme Aliskanliklari Uyku Düzenini Etkiliyor

Uyku üzerinde bazi beslenme ile ilgili etkenler de söz konusudur. Gece yarisi kan sekerinin düsmesi uyanmaya yol açacaktir. Bu açidan uyku saatine yakin karbonhidrattan zengin gidalardan (unlu ve sekerli) kaçinmak gerekir. Gida alerjileri de kasinti, astim ve sindirim problemlerine yol açarak uyku kalitesini bozacaktir. Inek sütü alerjisi olan çocukta inek sütünün diyetten çikarilmasi uyku kalitesinde düzelmeler saglamaktadir. Ayrica gida alerjileri çocuklarda bademcik ve geniz etinin büyümesine yol açarak uyku problemlerine yol açacaktir. Kalsiyum, magnezyum ve B vitaminlerinin (özellikle B6) az alinmasi gece uyanmalarini artirir. Yatmadan önce alinan kafeinli gidalar (birçok içecek ve çikolatada boldur) uyarici etkisi nedeniyle uykusuzluga neden olabilir.

Düzenli uyku için çocugunuzu masal ve masaj ile rahatlatin

Düzenli bir uyku saati, uyku öncesi masal ve rahatlatici bir müzik, gün içerisinde bedensel aktivite için firsat saglanmasi, uyandiginda onu bekleyen cazip aktivite ve sürprizler listesi sunmak, çocugu güven objesi ile bas basa birakmak (sevecegi bir battaniye ya da oyuncagi), badem yagi, papatya ya da lavanta yagi ile masaj yapmak uykuyu çocuk için sevimli hale getirilebilir.

Uyumaya gitme zamani hakkinda aile ile çocuk arasinda savas degil baris ortami yaratmak belki de problemlerin çözümünü saglayacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası