Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


EYLÜL’DE GRIP ASISI OLUN KALBINIZI KORUYUN

Bilinen bir kalp hastaligi olan insanlarin gribe yakalandiklarinda kalp krizinden ölme riski yüksektir. Çünkü grip, damarlarinda tikanmaya yol açmakta ve bu durum kalbi de olumsuz etkilemektedir. Her yil düzenli olunan grip asisi, kalp krizlerine karsi koruyucu özellik tasimaktadir.

Memorial Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Erhan Babalik, grip asisi yaptirmanin kalp krizini önlemedeki etkisi hakkinda bilgi verdi.

Kalp hastaliklari ve kalp krizi, dünyada bir numarali ölüm nedenidir. Türkiye’de de ölümlerin

%50’sinden fazlasi, kalp ve damar hastaliklarindan (kalp krizi, inme, ani kalp ölümü) kaynaklanmaktadir. Bu ölümcül hastaliklarin ortak noktasi kalbi besleyen koroner damarlarda daralmaya yol açan ‘aterom’ denen plaklarda ani yapisal degisikliklerin ortaya çikmasi ve damarin ani olarak tikanmasidir. Bunun sonucunda tikanan damarin besledigi kalp bölümündeki hücreler canliligini kaybeder ve ölüme yol açabilen ciddi ritim bozukluklari ve kalp yetmezligi ortaya çikar. Damar tikanmasina yol açan ‘aterom’ plaklarindaki bu ani yapisal degisikligin nedeni de yangi, yani hücresel iltihabin ani olarak yükselmesidir. Grip gibi basit görünen hastaliklar vücutta yangi; yani iltihabi reaksiyonun artmasina yol açar. Bu yüzden önceden kalp hastaligi olan kisilerde griple artan vücuttaki iltihabi durum kalp damarlarinda da belirgin hale gelebilir ve kalp krizini tetikleyebilir.

Grip kalp krizini nasil etkiler?

Kalp ve damar hastaliklarina bagli ölümlerin ortaya çikisinda mevsimsel farkliliklar vardir ve kis aylarinda belirgin bir artis olmaktadir. Kalp ölümlerinde kis aylarinda görülen bu artis üst solunum yollari enfeksiyonlarindaki artma ile paralellik göstermektedir. Üst solunum yollari enfeksiyonlarinin çogundan da grip virüsü olarak bilinen ‘influenza’ sorumludur. Grip virüsü alan kiside buna karsi dogal bir savunma yaniti ortaya çikar ki bu da iltihabi yangidir. Grip asisi yapildiginda grip ataklarinin önlenmesi sayesinde bu yangi artisi olusmamakta ve kalp hastaligi olan kisilerde kalp krizi riskinden korunmus olunmaktadir. Grip asisinin gribe karsi koruyucu etkisi %50 civarindadir.

- Kisa girerken havalarin sogumasi ile birlikte kalp krizi riskini tetikleyen en önemli faktörler nelerdir?

Kalp ve damar hastaliklarinin kis döneminde artisi ile birlikte kalp krizinden ölümler de kis aylarinda artmaktadir. Soguk havada enerji ihtiyaci artar ve kisiler bu nedenle asiri yagli yemek yeme, az hareket etme gibi davranislar gösterir. Bu da kilo alimina neden olur ve ayrica kanin damarlarda dolasimini bozar. Kis aylarinda artan hava kirliligi ile birlikte kapali ortamlarda sigara içimi ve bu mekanlarda bulunma da, kalp krizi riskini büyük ölçüde artirmaktadir. Özellikle kalp hastalarinin soguk havalarda disari çikmalari onlar için tehlikelidir. Çünkü sogugun damar büzücü etkisi vardir. Sogukta yapilan efor da özellikle yemek sonrasinda kalbe gelen kan miktari azalmakta ve zorlanmaya neden olmakta ve damar büzücü etki bu zorlanma ile birlesince de kalp krizini ortaya çikarabilmektedir.

Kis aylarinda gribal enfeksiyonlar kalp krizini tetikler

- Üst solunum yolu enfeksiyonlarinin ve gribin kalp krizi üzerinde ne gibi olumsuz etkileri vardir?

Kalp krizi veya inme geçiren hastalarin çogunun kriz öncesi bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdikleri dikkat çekmektedir. Dünyada her yil % 10 oraninda grip vakasi görülmektedir. Kalp krizi geçiren hastalarin yüzde 35’inde kalp krizi öncesi grip öyküsü bulunmaktadir. Grip virüsünün neden oldugu biyokimyasal ve hücresel degisiklikler ve kanda pihtilasmaya yatkinlik kalp damarlarindaki “aterom” plaklarinda yangiya yol açmaktadir. Bu da damarlarda ani tikanmaya bagli kalp krizine neden olmaktadir. Kis döneminde grip disinda zatürree de, kalp hastalarini tehdit etmekte ve kalp yetmezliklerine neden olmaktadir. Kalp hastalari için ölüm riski tasiyan bu hastalik, solunum yolu ve damar hastaliklarina bagli ölümleri de beraberinde getirmektedir. Özellikle solunum yolu infeksiyonlari sirasinda ilk günlerde kalp krizi riski artmaktadir. Iyilesme dönemini izleyen haftalarda risk giderek azalmaktadir.

- Grip asisinin kalp krizini önleyici nasil bir etkisi bulunmaktadir?

Grip asisi uygulamasi, koroner kalp hastaligi olanlarda (kalp krizi geçirenler, koroner damarlarina stent uygulananlar, koroner baypas operasyonu yapilanlar veya ilaç tedavisi altinda olanlar) yeniden kalp krizi, ani ölüm veya inme olaylarinda %50’ye varan azalma saglamaktadir. Bu nedenle tüm koroner kalp hastalarinda yillik grip asisi uygulamasi önerilmektedir.

- Grip asisi ne zaman uygulanmalidir?

Grip asisi için ideal olan zaman, grip mevsimi öncesidir. Bu nedenle asinin eylül-kasim aylari arasinda yapilmasi tercih edilmelidir. Eger kisi henüz gribal bir enfeksiyon geçirmediyse asi, kis aylarinda da yapilabilir. Bilinen kalp hastaligi olanlarda grip asisi yapildiginda inme olaylarinda da azalma olmaktadir.

Grip asisinin bir zarari var midir?

Gribal enfeksiyonlarla kalp krizi riski artmasi bir virüs asisi olan grip asisiyla ilgili süpheler dogurabilir. Ancak yapilan birçok bilimsel klinik çalismalarda grip asisinin kendisinin güvenli oldugu, asiya bagli bir risk artisi olmadigi saptanmistir. Yine pnömokok (zatürree) asilamasiyla da bir risk artisi söz konusu degildir. Asilama güvenlidir.

Grip asisina ragmen grip geçirmekte olan kalp hastalari ne yapmalidir?

Asilamanin, girip atagini % 100 engellemesi söz konusu degildir, ancak risk azaltilmasi saglar. Bu nedenle asilamaya ragmen grip olusabilir. Grip olan koroner kalp hastalari, gribin verdigi rahatsiz edici belirtilerden (ates, kirginlik, bas ve kas agrilari vs.) kurtulmak için olagan grip ilaçlarini kullanmamalidir. Çünkü grip ilaçlari ani tansiyon yükselmesi, kalp hizi artisi gibi kalp üzerine yük getiren yan etkiler olusturabilir ve bunlar da kalp krizi riskinde artisa neden olur. Bu nedenle grip geçiren kalp hastalarin doktorlarina basvurmalari gerekir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası