Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Antibiyotik grip ilaci mi?

Genel olarak antibiyotik dendigi zaman aklimiza gelen bakteriler için üretilmis olan ilaçlardir. Bunlar genelde sinüzit, farenjit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlari veya bronsit, zatürre gibi alt solunum yolu enfeksiyonlari için kullanilir. Bunun disinda sindirim sistemindeki ishallerin bakteriler ile olanlari ve idrar yolu enfeksiyonlari gibi diger bakteriyel enfeksiyonlarda da kullanilir. Bildigimiz antibiyotikler viral enfeksiyonlarda, yani virüslerin yol açtigi enfeksiyonlarda herhangi bir fayda göstermez. Ancak son yillarda özellikle degisik virüslere karsi antiviraller gelistirilmis olup, bunlari genel antibiyotik diye tanimlamaktan kaçinmak lazim.

2-Gripte antibiyotik kullanilir mi?

Bizim grip diye adlandirdigimiz hastaliklar aslinda çok çesitlidir. Grip denince influenza virüsünün yol açtigi solunum yolu hastaligi anlasilmalidir. Bunun disinda bir çok solunum yolu virüsünün veya bakterisinin yol açtigi solunum yolu sikayetleri gösteren rahatsizliklar bulunabilir. Influenza virüsünün yol açtigi gripte bu güne kadar alistigimiz antibiyotiklerin herhangi bir rolü yoktur. Ancak son yillarda 2 tane yeni antiviral çikmistir ve bunlar eger influenza virüsü hastaliga sebep oldu ise, erken dönemde alinirsa hastalik süresini kisaltip fayda saglayabilir. Fakat grip mi yoksa baska bir solunum yolu virüsüne bagli bir hastalik veya bakteriyel bir enfeksiyon mu oldugunun ayirt edilebilmesi lazim. Bunlardan sadece sonuncusunda antibiyotigin yeri vardir.

3-Gripte antibiyotik kullanimi gereksiz midir?

Grip denince eger influenza virüsü tarafindan yaratilmis bir solunum yolu hastaligindan bahsediyorsak o zaman bildigimiz siradan antibiyotiklerin herhangi bir faydasi yoktur.

Zaten genel olarak üst solunum yollari hastaliklarinin yani burun akmasi, hapsirma, bogaz agrisi, öksürük, kiriklik, ates gibi sikayetlerle seyreden rahatsizliklarin %60-70’i viral kökenli olup, bildigimiz antibiyotiklere cevap vermezler. Ancak influenza virüsünün yol açtigi solunum sistemi hastaliklarinda influenzaya karsi gelistirilmis olan antivirallerin yani virüs antibiyotiklerinin faydasi olabilir.

5-Gereksiz antibiyotik kullanimini önlemek mümkün müdür? Nasil?

Öncelikle bu konuda hem hastalarin hem hekimlerin sürekli olarak egitilmesi gerekiyor. Gereksiz antibiyotigi önlemenin en kesin yolu tabii ki hangi hastaligin bakteriyel hangi hastaligin viral oldugunun, belirli bir kesinlikte ayirt edilebilmesi. Maalesef bugünkü teknolojiyle bu konuda çok yeterli degiliz. O açidan daha çok doktorun ve hastanin karsilikli olarak bilgiyi dogru paylasmasi, iyi bir iletisim kurmasi ve hastanin antibiyotik kullaniminin ertelenmesine olumsuz bir yaklasimi olmamasi gerekir. Tereddüt edilen durumlarda mümkün ise bir kaç gün beklenip sikayetlerin iyiye mi, kötüye mi gittigi gözlenebilir. Bu sekilde de rahatsizligin viral ya da bakteriyel oldugu konusunda bir fikir elde edilinebilir. Bunun disinda antibiyotiklerin reçetesiz satilmasi tabii ki en çok gereksiz kullanimi artiran olgudur. Çogu zaman eczanelerde antibiyotik tavsiyelerinde bulunulmaktadir.

Doktorlarin zorlandigi antibiyotik kullanimi konusu bu egitimi almamis kisiler açisindan çok daha zordur.

6-Grip sirasinda antibiyotik kullanmanin ne gibi sakincalari oluyor?

Antibiyotikler her ne kadar rahatlikla tolere edilebilen, genel olarak problem çikarmayan ilaçlar olsa da neticede bir ilaçtir. Hepsinin etkisinin yani sira yan etki ihtimali de vardir. Her seyden önce Penisilin ve benzeri antibiyotikler daha çok olmak üzere hepsi alerji gelistirebilir.

Eger geçmiste bir kullanima bagli allerji hikayesi yoksa bunu önceden kestirebilmek çok kolay degildir. Bunun disinda sindirim sistemi sikayetleri yaratabilir. Çok daha nadir olarak karaciger, böbrek toksisiteleri oraya çikabilir. Hanimlarda daha sik olarak bu antibiyotik kullanimi çesitli jinekolojik enfeksiyonlara sebep olabilir. Bu faydali bakterilerin öldürülüp yerine zararli bakteriler veya mantarlarin hakimiyet kurmasi ile ortaya çikar. Yine antibiyotik kullanimi kadin ve erkek bagirsagindaki faydali bakterileri öldürerek zararli bakterilerin yol açtigi kanamali kolitler ortaya çikarabilir.

Bir de tabii ki kullandiginiz her antibiyotik bir sekilde vücuttan dogaya atilmakta, hem vücutta, hem vücut disinda dogada bu antibiyotiklerin bulunusu bunlara karsi bakteriler tarafindan direnç gelismesine sebep olmaktadir. Nitekim antibiyotik dozlari yillar içerisinde gitgide artmakta veya bazi antibiyotikler direnç gelisimi sebebi ile artik isimize yaramaz hale gelmektedir. Bu yüzden sürekli yeni antibiyotikler bulmaya çalisilmaktadir.

Amerikan Hastanesi
Check–up Bölümü
Dr. Hayri Aydin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası