Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda empati nasil gelistirilir?

Empati kurmak nedir? Bir çocuga empati kurmasini ögretmek neden önemlidir? Empati kurmayi çocuklarimiza nasil ögretebiliriz. Kadiköy Sifa Hastanesi’nden Uzman Psikolojik Danisman ve Psikolog Yaprak Veziroglu, empati kurmak ile ilgili en önemli sorulari yanitladi.

Empati nedir?

Baskasinin benden farkli oldugunu bilmek

Baskasinin benden farkli düsünebilecegini ve hissedebilecegini anlamak

Mutluluk, saskinlik, öfke, hayal kirikligi, üzüntü gibi duygularin farkinda olmak

Birinin yasadigi olay sirasinda kendini onun yerine koyup ne hissederdi diye düsünebilmek, böylece diger kisinin ne hissedebilecegini anlamak

Karsisindaki kisiyi rahatlatabilmek için onun neye ihtiyaci oldugunu tahmin edip buna uygun davranista bulunabilmek

Nasil gelisir?

Empatinin temeli hayatin ilk yillarinda atilir. Annenin çocuguna gösterdigi sefkatli ve sevgi dolu ilgi, çocugun da çevresine sefkat ve ilgi göstermesini saglar. Bebegini düsünen, ihtiyaçlarini karsilayan anne onun sadece ruhen degil, zihinsel olarak da gelismesini saglar. “Sag beyin” olarak adlandirilan beyin bölgemiz, empatiden sorumludur. Bebegin yasaminin ilk yili, sag beynin gelisimi için kritik zamandir. Ilk yilda degerli oldugunu hisseden, annesinin onu hep sevecegine ve koruyacagina güvenen bebekler, bu sevgiyi ve degeri çevresindekilere de gösterir. Acima, vicdan, merhamet duygularinin temeli böylece atilir.

18-24 ay arasinda “ben” kavrami gelisir. Ancak “ben” diyebilen çocuklar “ben-sen” ayrimini yapabilir. Bu nedenle 2 yastan önce kendinden baskasini düsünüp anlayabilmesi çok zordur.

Siz nasil yardimci olabilirsiniz?

Çocugunuza empati gösterin. “Bu salincaga binmekten korkuyor musun? Eglenceli görünüyor olsa da oldukça hizlanabiliyor. Bu korkutucu olabilir. Istersen suradaki küçük kaydiraga gidelim”

Baskalarinin ne hissettigini ona söyleyin. “Ablan, onun oyuncagini elinden çektigin için kizdi. Lütfen simdi oyuncagini ona geri ver ve sana baska bir tane seçelim”

Empati nasil gösterilir, öncülük edin. “Gel arkadasinin yarasina ilaç sürelim”

Duygularla ilgili farkindaligini gelistirin. Ona farkli duygularin anlatan yüz ifadeleri gösterin, hikayeler okuyun.

Kendi iliskilerinizde çevrenizdekilere empati göstererek örnek olun.

Kendinin farkina varmasina yardimci olun. Örnegin aynada kendini tanisin.

“Ben” dilini kullanarak kendini sizden ayirt etmesine yardimci olabilirsiniz. “Bana vurmani istemiyorum. Vurdugun zaman canim aciyor”

Kizginlik, üzüntü gibi kötü duygulari yasamasina izin verin. Çünkü bu duygular da hayatin bir parçasidir ve onlarla bas etmeyi de çocugunuza ögretmeniz gerekir. Onu hep mutlu etmeye çalisirsaniz zor duygulari kontrol etmeyi ögrenemez. Kizgin bir arkadasinin ne hissettigini anlayamaz. Sevdigi bir çizgi filmi izlemesini istemiyorsaniz televizyonu kapattiginiz zaman ne hissettigini anladiginizi ona söyleyin. “Biliyorum ki filmi kapatmama kizdin. Seni anliyorum ama bunu izlemeni de istemiyorum. Sakinlesince seninle birlikte sevdigin lego oyununu oynayabiliriz.”

Gün içinde arkadaslariyla yasadigi paylasamama sorunlarini sonradan oyunlarda konu edin. Örnegin o gün arkadasinin elinden oyuncagi çekip onu aglattiysa, oyunda rol degistirerek onu aglayan çocugun yerine koyun. Oyunda olayi tekrar canlandirip ne hissettigini anlattirin. Dogru davranisi bulmasini saglayin.

“Özür dilerim” demesi için çocugunuzu zorlamayin. Önemli olan bu sözleri kullanmasi degil, yanlis yaptigini anlamasidir. “Görüyor musun, onun yerini kaptigin için Ece nasil da agliyor. Çok üzülmüs.” Böylece davranisinin sonuçlarini anlamasini saglarsiniz.

Empatinin gelismesi zamanla ve yavas yavas olur. Üstelik unutmayin ki bencillik çocuk olmanin bir parçasidir. 3 yasina kadar beklentinizi sinirli tutun. Yetiskin olup da bencilligi birakamamis nice kisi mutlaka tanirsiniz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası