Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÖKSÜRÜK HASTALIK HABERCISI OLABILIR

Öksürük çok basit bir savunma mekanizmasi gibi görünmekle birlikte, gögüs hastaliklari polikliniklerine basvuru nedenleri arasinda ilk siralarda yer aliyor. Akcigere igne kaçmasindan, zatürreye kadar birçok hastalik öksürügün sebebi olabiliyor. ASM Gögüs Hastaliklari Uzmani Doç. Dr. Kemal Tahaoglu öksürügün çesitlerini, altinda yatabilecek hastaliklari ve öksürükte tanisal yaklasimlari anlatti.

Öksürük, solunum yollarindaki sekresyonlari ve yabanci cisimleri temizlemeye yarayan bir savunma mekanizmasi. Saglikli kisilerde, beklenen bu amaci sagladiginda etkili ve yararli olabiliyor. Ancak öksürük uzun sürerse önemli bir rahatsizlik haline geliyor. Öte yandan öksürük, birçok solunum yolu ve sistemik hastaligin en sik görülen ilk bulgulari arasinda yer aliyor. Dolayisiyla hastalik olmasindan çok, birçok hastalikta görülen bir belirti olmasi itibari ile öksürügün üzerinde durmak gerekiyor

Sadece akciger hastaliklarinda degil, farkli organlarin hastaliklarinda da öksürükle karsilasilabilir. Bu hastaliklari söz konusu organlarin basit iltihaplarindan, kötü huylu hastaliklarina; astim, kalp yetmezligi gibi kronik hastaliklardan, gastroözofageal reflüye, sigara dumanina maruz kalmaktan, ilaç kullanimina kadar degisen genis bir yelpaze olusturur.

Balgam çikiyorsa dikkat!

Öksürükler, süreleri göz önüne alindiginda, akut ve kronik olmak üzere iki gruba ayriliyor. Üç haftadan daha uzun süre devam eden öksürükler, genellikle kronik öksürük olarak adlandiriliyor. Bazi hekimler kronik öksürükten bahsetmek için sekiz hafta boyunca öksürügün devam etmesi gerektigine inaniyorlar.

Diger bir siniflama öksürükle beraber disari balgam atilip atilmamasina göre yapiliyor. Balgamli öksürük genellikle solunum yollarinin iltihaplandigi hastaliklarda görülüyor. Bazen öksürük kanli balgam çikarma ile birlikte de olabiliyor. Bu durum genellikle akciger kanseri, bronsektazi veya verem gibi önemli bir hastaligin bulgusudur.

Öksürügün altinda yatan hastaliklar

Akut öksürükler, en çok soguk alginligi veya üst solunum yollari infeksiyonlarindan kaynaklaniyor. Öksürüge yol açan diger en sik karsilasilan nedenler arasinda allerjik burun akintilari, astim ataklari, sigara dumani ve ozon gibi dis etkenlere maruz kalmak bulunuyor, Öksürük;

Akciger tüberkülozu
Kronik Obstrüktif Akciger Hastaligi (KOAH)
Girtlak ve akciger kanseri
belirtisi olabiliyor,

Özellikle çocuklarda görülen, nefes borusuna yabanci bir cisim kaçmasi da siddetli öksürüge yol açiyor. Bu durum çocuklarda görülmekle beraber, eriskinlerde ve yaslilarda da rastlanabiliyor. Basörtüsü kullanan genç kizlarda türban ignesinin nefes borusu ve bronslara kaçtigi biliniyor. Bu durumda bronkoskopi ile yabanci cismin çikarilmasi gerekiyor.

Sigara öksürügünü ciddiye alin!

Sigara içen kisilerde balgamli olan öksürük sik görülüyor. Isin kötüsü sigara tiryakileri bu duruma alisiyorlar. Bunu “sigara öksürügü” olarak adlandirarak fazla önemsemiyorlar, Aslinda bu çok tehlikeli bir durum. Sigara içtikleri için zaten kronik bronsit, amfizem ve akciger kanseri gibi önemli akciger hastaliklari için risk tasiyan sigara tiryakilerinde tanida gecikmenin önemli nedenlerinden biri de öksürüklerini benimsemis olmalari. Sadece sigara içmek degil, sigara dumanina maruz kalmak da sagliga ciddi zararlar veriyor. Anne ve babanin sigara içtigi evlerde yasayan 11 yas altindaki çocuklarin yüzde 50’sinde kronik öksürük gözleniyor.

Öksürük surubunun bilinçsiz kullanimi tehlikeli!

Toplumda yaygin olarak kullanilan öksürük surubu konusunda da dikkatli olmak gerekiyor. Çok çesitli olan öksürük suruplarinin her biri degisik etken maddeler içeriyor. Birçogu soguk alginligina yönelik etken maddelerin kombinasyonundan olusurken, bazilarinin balgam sökücü etkisi, bazilarininsa öksürük kesici etkisi bulunuyor. Öksürük nedeninin saptanmadigi durumlarda, öksürük kesici etkiye sahip öksürük suruplari, altta yatan hastaligin tanisinda gecikmelere neden olabiliyor. Kanama, pnomotoraks gibi durumlarda da balgam söktürücü etkiye sahip öksürük suruplari öksürügü artirici etkilerinden dolayi daha fazla kanama ve pnomotoraksiye neden olabiliyor. Sonuç olarak hekim önermedikçe öksürük suruplarinin kullanilmamasi gerekiyor.

Ne zaman hekime basvurulmali?

Öksürük kalp yetmezligi gibi hastaliklarin belirtisi de olabilir. Eger hasta yesil, sari veya pas rengi balgam çikariyorsa, bu durum genellikle bir enfeksiyon sonucu gerçeklesir.

Diger belirtiler ortadan kalktiktan sonra öksürük 21 günden daha uzun bir süre devam ediyorsa.

Eger öksürükle birlikte ates varsa veya kanli balgam söz konusuysa, hekime basvurulmasini gerektiren klinik bir sorun söz konusu olabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası