Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KIS HASTALIKLARI

Kis hastaliklari denilince akla ilk olarak bu mevsimde iklimsel, sosyal ve fiziksel degisikliklere bagli olarak ortaya çikan veya sikligi artan hastaliklar gelmektedir. Bunlarin çogunlugu enfeksiyon hastaliklari, yani mikrobik hastaliklardir. Kis aylarinda havanin sogumasi, hava kirliliginin artmasi, toplu ve sikisik ortamlarda yasam, okullarin açilmasi ile özellikle çocuklarin rezervuar oldugu soguk alginliginin sürekli bulasmasi bu hastaliklarin oranini artirmaktadir. Vücudumuzun direncini kiran bir çok degisiklik de bu artisa katkida bulunur. Günes isinlarindan daha az yararlaniriz, fiziksel stres sicak havalara göre daha fazladir, cilt soguga bagli olarak kurur ve bütünlügü kolayca bozularak enfeksiyon ve alerjik reaksiyonlara egilimi artar, burun ve agiz içini döseyen mukoza dedigimiz dokularin sogukla kurumasi ve koruyucu mekanizmalarin iyi çalisamamasi mikroplarin vücuda kolayca girisine neden olur, beslenmede daha agir ve sagliksiz besinlere yönelinir, hareketsizlik artar ve metabolizma kötü yönde etkilenir. En sik görülen kis hastaliklarini basliklar halinde kisaca su sekilde siralayabiliriz:

SOGUK ALGINLIGI

Virüs denilen çok küçük mikroplarla olusan ve en sik görülen kis hastaligidir. Yaklasik 200 çesit virüs bu grup hastaliga neden olur. Nezle diye adlandirdigimiz hastalik da bu gruptadir. Mikrop vücuda girdikten birkaç gün sonra hastalik belirtileri baslar. Burun akintisi, bogaz agrisi, koku ve tat duyumunun azalmasi, hafif ates en sik görülen belirtilerdir. Hastalik solunum yoluyla bulasir, fakat gözden kaçan önemli bir bulasma yolu da kirli ellerdir. Agiz ve burun salgilarinin bulastigi ellerle baska kisilere veya esyalara temas sonucu mikrop kolayca bulasir. Diger insanlar kirlenmis ellerini agiz veya buruna götürerek hastaligi alirlar.

Hastaliktan korunmanin en kolay yolu el temizligine dikkat etmek, hastalikli kisilerin oldugu kapali ortamlardan ve yakin temastan kaçinmak ve soguga karsi kisisel önlemler almaktir.

Tedavide antibiyotigin yeri yoktur, çünkü antibiyotikler virüsleri öldürmez! Hastalar istirahat, agri kesiciler, vitamin destegi, bazi soguk alginligi ilaçlari ile ortalama bir hafta içerisinde iyilesirler.

GRIP (INFLUENZA)

Influenza virüslerle olusur. Çogunlukla soguk alginligi ile karistirilir. Aslinda çogunlukla daha agir ve ciddi bir tablodur. Ates, bas agrisi, bogaz agrisi, öksürük, titreme, yaygin vücut agrilari olur. Çocuklarda ve yasli kisilerde daha agir seyreder. Bu yil tüm dünyayi etkileyen Domuz Gribi (Swine Flu ) ülkemizde de korkuya neden olmus ve olgulara rastlanmistir. Bu sonbaharda Kuzey yarimkürede hastaligin tekrar yayilma olasiligi vardir. Asisi yapilmistir, fakat herkese yetecek kadar üretilememistir ve fazla miktarda üretilmeye çalisilmaktadir. Asi öncelikle saglik personeli gibi yüksek riskli gruplara uygulanacaktir. Hastaligin seyri diger griplerde oldugu gibidir. Tüm dünyada panik ve korkuya neden olmasi genç ve saglikli grupta da ölümler görülmesinden dolayidir. Fakat ölüm oraninin korkuldugu kadar yüksek olmadigi görülmüstür. Virüs insan, kus ve domuzlari etkilemektedir. Antiviral tedavi ile hastalik seyri hafiflemekte ve baslamasi engellenebilmektedir. Bu tip grip için de standart önlemleri almak yeterli olacaktir

Tüm gripler için genel önlemler disinda en iyi korunma yolu her yil grip asisi olmaktir.

Grip tedavisinde özel virüs ilaçlari ve belirtilere yönelik destekleyici tedaviler uygulanir. Tedavi daha ciddi ele alinmali ve yakin doktor kontrolünde uygulanmalidir.

FARENJIT VE TONSILLIT

Farenjit bogaz, tonsillit ise bademciklerin iltihabidir. Bir çok mikrop etken olabilir. En sik görülen etken “A Grubu Beta Hemolitik Streptokok” türü bakterilerdir ve tedavi edilmeyen bazi hastalarda “Akut Romatizmal Ates” denilen hastaliga yol açabilirler. Ates, bogaz agrisi, yutma güçlügü, bogazda giciklanma hissi ve vücut agrilari olabilir.

Tedavide çogunlukla antibiyotik, agri kesici ve diger destekleyici tedaviler uygulanir.

DIGER SOLUNUM YOLU HASTALIKLARI

“Akut Sinüzit” kafatasinda bulunan sinüs adi verilen kemik bosluklarinin iltihabidir. Burun tikanikligi, bas agrisi, ates, geniz akintisi gibi belirtiler verir. Süregen hale gelme (kroniklesme) olasiligi vardir.

“Otitis Media” orta kulak iltihabidir. Çogunlukla siddetli bogaz iltihaplarindan sonra gelisir. Kulak agrisi, ates ve genel durum bozuklugu ile seyredebilir.

“Akut Larenjit” ses tellerinin oldugu girtlak kisminin iltihaplanmasidir. Bogaz agrisi, ates vb. belirtilerinin yaninda ses kisikligi ile seyreder.

“Akut Bronsit” ise akcigerlerdeki bronslarin iltihabidir. Öksürük, balgam, ates, nefes darligi gibi belirtilerle seyreder.

Bu grup hastaliklar biraz daha ciddi enfeksiyonlardir. Tedavileri dikkatle ve uzun yapilmalidir. Ciddi doktor takibine ihtiyaç duyulur.

ZATÜRREE (PNOMONI)

Kis aylarinda sik görülen akciger iltihabi türüdür. Solunum yolu ile bulasan ve kis aylarinda artan pnomonilere ‘Toplumdan Edinilmis Pnomoni’ denir. Yüksek ates, nefes darligi, siddetli öksürük, gögüs agrisi ve genel durum bozuklugu yapar. Çocuk ve yaslilarda agir seyreder. Kuvvetli antibiyotik ve hastanede yatarak tedavi gerekebilir.

KIS AYLARINDA SIKLIGI ARTAN DIGER HASTALIKLAR

Astim, Kronik Bronsit gibi süregen akciger hastaliklari basit solunum yolu iltihaplari ile dahi artabilir. Hipertansiyon, kalp hastaliklari, Diabetes Mellitus (Seker Hastaligi) gibi diger kronik hastaliklarda kis aylarinda kontrolden çikmaya egilimlidirler. Tüm hastalari enfeksiyonlardan, kötü hava kosullarindan ve soguktan iyi korumak gerekmektedir.

SOGUGA MARUZ KALMA VE DONMA

Kis aylarina ait özel bir tablo oldugu için genel olarak bahsetmek yararli olacaktir. Insan vücudu isisini 37 C civarinda tutmaya çalisir. Vücut isisinin 35 C altina düsmesine Hipotermi denir. Baslangiçta titreme olur. Sonra giderek kas hareketleri yavaslar. Ardindan uyku hali, solunum ve nabiz yavaslamasi olur. Isi 27 C ve altina düstügünde kisi komaya girer. El, ayak, burun gibi bölgesel isi düsüklügüne ise Frostbite denir. Dokular donup sertleserek beyaz, sari-beyaz veya mavi beyaz renge döner.

Donma, sanilanin aksine yalnizca daglik veya kirsal bölgelerde olmaz. Ortam isisinin donma noktasi altinda olmasi da gerekmez. Kisin evsiz kisilerde veya evlerinde yeterince isinamayanlarda da olur. Yasli ve hastalarda daha sik görülür. Islanmak hipotermiyi hizlandirir.Soguktan korunmak için arasinda hava sikismis giysiler, yün, sentetik köpük ve hava bosluklari içeren kiyafetler iyi koruyuculardir. Basi örtmek isi kaybini önemli ölçüde azaltir.

Hipotermik kisiye ilkyardim olay yerinde baslar, islak giysiler degistirilip kuru olanlar giydirilmelidir. 20 C civarindaki oda veya ortam isisi ilk müdahale için idealdir. Ani isitmadan kaçinilmalidir. Solunum ve dolasimi durmus olanlara mutlaka ilkyardim yapilmalidir. Bazi hastalar geç de olsa yasama döndürülebilirler. Hasta battaniyelerle isitilabilir. Unutulmamasi gereken bir kural da, hastayi bir an önce hastaneye götürme gerekliligidir. Dis ortamda isitmak için fazla zaman kaybedilmemelidir.

Frostbite’de ise donan bölge kesinlikle isitma amaciyla ovulmamali, genel isitma prensipleri uygulanmalidir. Ayaklari donan hastalar yürütülmemelidir.

KIS HASTALIKLARINDAN KORUNMA

Kronik hastaligi olanlar kis aylarina girerken mutlaka genel kontrollerini yaptirmalidir. Doktor kontrolleri siklastirilabilir. Öneriler dogrultusunda Grip veya Pnomokok asilari yapilabilir. Yasanan ortam isisi iyi ayarlanmali ve havanin asiri kuru olmasi engellenmelidir. Egzersiz programlarinin kis aylarina uygun saatlere çekilmesi ve hava kirliliginin en az oldugu dönemde yapilmasi gerekmektedir. Beslenme programi gözden geçirilmeli, dogal yoldan veya ilaç seklinde vitamin takviyeleri yapilmalidir. Kirli, kapali ve soguk ortamlarda uzun süre kalinmamali, enfeksiyonu olan kisilerle yakin temastan kaçinilmalidir. Hava sicakligina uygun kiyafetler giyilmelidir. Özellikle bulasici hastaliklardan korunmanin en iyi yolu ellerin sik yikanmasi ve yakin solunum temasindan kaçinmaktir. Solunum yolu hastaligi olanlar mümkünse bulastiriciligi geçene kadar diger insanlarla temastan kaçinarak dinlenmeli, sik sik ellerini yikamali, hapsirma ve öksürme sirasinda agiz ve burun bölgesini tek kullanimlik kagit mendille kapatmali, hatta tek kullanimlik maske kullanmalidir.

Amerikan Hastanesi
Dahiliye Bölümü
Dr. Bülent Yardimci
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası