Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


CHECK UP TARAMALARINDAN GEÇEN ÇOCUKLAR OKULDA DAHA SAGLIKLI, DAHA BASARILI

Memorial Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Dicle Inanç, anaokulu ve ilkokul öncesi çocuklara yapilacak check up’in önemi hakkinda bilgi verdir.

Periyodik Check Up’lar Çocuk Sagligi Için Neden Önemlidir?

Yasamin her dönemi toplum sagligi açisindan önemli olmakla birlikte çocukluk çagi özel ilgi gerektiren bir dönemdir. Çocukluk çaginda yavas yavas baslayan pek çok eriskin hastaliginin önlenmesi, bu dönemde yapilan taramalar ile mümkün olabilir. Hipertansiyon, obezite, kalp - damar hastaliklari ve diyabet, uygun beslenme ve spor yapma aliskanliginin kazandirilmasi ile önlenebilmekte veya azaltilabilmektedir. Bunun için de büyümenin çok yakindan izlenmesi, belirli araliklarla standart büyüme egrilerin degerlendirilmesi ve normalden sapmalarin erken taninip çocukta kalici etkiler yapmadan önlenmesi gerekmektedir.

Tüm yas gruplarinda oldugu gibi, henüz belirti vermeyen bir saglik sorununun olup olmadiginin belirlenmesi için yeni dogan döneminden itibaren belirli araliklarla yapilan saglam çocuk muayeneleri, bazi tarama testleri çocuk sagligi ve toplum sagligi açisindan oldukça önem tasimaktadir. Örnegin: dogum sonrasi mutlaka yapilmasi gereken yeni dogan tarama testleri ve TSH analizi ile sinsi seyredip zeka geriligi basta olmak üzere birçok saglik sorununa neden olan dogumsal metabolik hastaliklar saptanarak tedaviye kisa sürede baslanilabilir. Yine dogum sonrasi yapilan isitme testi ile duyma kusurlari saptanabilir, kalça ultrasonu ile kalça çikiklari erken tespit edilebilir, göz muayenelerinde ise göz dibindeki sorunlar saptanabilir. Rutin saglam çocuk izleminde hiçbir sorunu olmayan çocuklarda belli araliklarla kan ve idrar tahlillerinin yapilmasi koruyucu hekimligin önemli bir parçasidir.

Okul Öncesi Check Up Gerekli midir?

Bebeklik döneminde aylik muayeneleri ve asilari yapilmis olan çocuklarin okula baslamadan önce saglik kontrolünden geçirilmesi, birçok hastaligin erken tanisi açisindan gereklidir. Okul öncesi yaptirilan check up, çocuklarin hem fiziksel hem de ruhsal sagligi açisindan önem tasimaktadir. Okullar baslamadan önce hem saglik, hem de okul basarisi açisindan çocuklarin göz muayenelerinin, dis kontrollerinin yapilmasi, isitme açisindan bir problem olup olmadiginin saptanmasi ve büyümelerinin degerlendirilmesi büyük önem tasir.

Çocuk Check Up’inin Içerigi Nasildir?

Okul öncesi check up çocuk sagligi ve hastaliklari uzmani tarafindan yapilacak ayrintili fizik muayene ile baslar. Bu sirada aileden çocugun geçmisi ile ilgili bilgiler alinir, geçirdigi hastaliklar, özel durumlar, ailesel hastaliklar sorgulanir. Aileler tarafindan çocugun asi bilgilerini veya asi kartini doktorla paylasilmalidir. Eksik asilar varsa okul öncesi dönemde mutlaka yapilmalidir. Bebeklik döneminde asilari düzenli yapilmis olan çocuklarin 4-6 yas asilari da (difteri-bogmaca-tetanoz-çocuk felci, kizamik-kizamikçik-kabakulak ve suçiçegi) okul öncesi dönemde yapilmis olmasi gerekir. Muayeneye baslamadan önce kilo ve boy ölçümü yapilarak çocugunuzun büyümesi degerlendirilir. Özellikle saglikli beslenme ve obezite ile ilgili önlemler tartisilmalidir. Ayrintili sistemik muayene ve tansiyon ölçümü yapilmalidir. Son yil içinde yapilmadiysa tam kan sayimi, demir düzeyi, tam idrar tahlili, kan kolesterol-lipid düzeyi, diskida parazit incelemesi, ailesel hikayeye göre açlik kan sekeri, riskli bölgelerde ise kan kursun düzeyi de bakilabilir. Bu tahlillerin içerigi çocugun saglik durumuna ve ailenin hastalik yüküne göre degisebilmektedir. Özellikle okula baslamadan önce veya okulda yapilan göz taramalarinda görme tembelligi, sasilik, yüksek derece kirma kusurlari önceden belirlenebilmektedir. Yeni dogan döneminden itibaren yapilan tarama testleri ile isitme sorunlarina erken tani konulmasi hedeflenmektedir. Ancak çocuklardaki isitme kaybinin çogu, okul çagindan önce gelisir ve hem konusma hem dil gelisiminde gecikmeye neden olur. Bu nedenle okula baslamadan önce (4-5 yaslarinda) ve okul çaginda isitme fonksiyonunun degerlendirilmesi önem kazanir. Gerek görme, gerekse isitme fonksiyonlarindaki sorunlar, çocugun okuldaki basarisini, arkadaslari ile uyumunu olumsuz yönde etkilediginden üzerinde önemle durulmasi gereken taramalardir. Bazen bu kusurlar okumaya baslamakta isteksizlik, ögrenme güçlügü, derse ilgisizlik, konsantrasyon bozuklugu seklinde kendini belli edebilir. Yine okul öncesi dönemde 1 yasindan itibaren agiz hijyeni-dis temizligine alistirilmis olan çocuklarin dis muayenesinin yapilmasi da önerilmektedir.

Okula Yeni Baslayan Aileler Çocuklarinin Sagligi Için Nelere Dikkat Etmelidirler

Okula yeni baslayan çocuklarin büyük bir kismi ilk kez sosyallestikleri için sik hastalanabilirler. Bu durum ebeveynler için oldukça kaygi vericidir. Okul çagi çocuklarinda en sik üst solunum yolu enfeksiyonlarina rastliyoruz. Öncelikle çocuklarinizi asisi olan hastaliklarin hepsinden asi yaptirarak korumak gereklidir. Özellikle okul çagi çocuklarinin saglikli beslenmesi bagisiklik sistemini güçlendirmektedir. Bu nedenle çocuklarin mutlaka güne dengeli bir kahvalti ile baslamalari gerekir. Çocuklarimizin bol sebze, meyve, balik, süt ve C vitamini almasini ve fast food gidalardan uzak durmalarini öneriyoruz. Çinkonun bagisiklik sistemi üzerinde olumlu etkisi oldugundan, çinko iceren gidalarin tüketilmesi veya doktorunuza danisarak çinko takviyesi kullanabilirsiniz. Okul döneminde de çocugunuzun fiziksel ve ruhsal sagligi için uyku düzenine ve düzenli bir hayatinin olmasina dikkat etmeniz gerekir. Çocugunuzun kendisini bazi hastaliklardan korumasini saglamak için, mutlaka tuvalet hijyenini ve dogru el yikama aliskanligini kazandirmalisiniz.

Anaokulu Öncesi Check Up’ta Yapilan Muayene ve Tetkikler

Göz Muayenesi
Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Muayenesi
Pedagog Muayenesi
Kan Sayimi (Hemogram) – 18 Parametre
Tam Idrar Tahlili
Odyometri
Diskida Parazit

Ilkokul Öncesi Check Up’ta Yapilan Muayene ve Tetkikler

Göz Muayenesi
Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Muayenesi
Kan Sayimi (Hemogram) – 18 Parametre
Tam Idrar Tahlili
Diskida Parazit
Odyometri
Tansiyon Ölçümü

Ek Tetkikler

Trigliserid
Kolesterol, HDL
Kolesterol, LDL
Kolesterol, TOTAL
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası