Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamilelikte sik görülen vajinal enfeksiyonlar

Pek çok hamilede vajinal akinti görülür. Bunlarin çogu hamileligin sonucunda olusan fizyolojik akintilardir ve herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Ancak bu tarz durumlarin disinda bazen vajinal enfeksiyonlar nedeniyle de akinti ortaya çikabilir. VKV Amerikan Hastanesi Kadin Sagligi Ünitesi uzmanlarindan ve www.tupbebek.com sitesi medikal direktörü Dr. Senai AKSOY hamilelikte sik görülen vajinal enfeksiyonlari anlatiyor.

Vajinal enfeksiyonlara ise bakteri, mantar ve parazitler neden olur. Anne adaylarinda en sik görülen vajinal enfeksiyonlar bakteriyel vajinozis, mantar ve vajinittir.

Bakteriyel vajinozis

Anne adaylarinda en fazla ortaya çikan bakteriyel vajinozis enfeksiyonunun nedeni Gardnerella vajinalisdir. Enfeksiyonun belirtileri arasinda ince kivamda, gri, homojen, balik kokusunu andiran akinti yer alir. Bakteriyel vajinozis enfeksiyonunun nedeni normal floradaki laktobasillerin azalmasidir. Hastalik cinsel iliski ile bulasmaz. Ancak bebegin suyunun erken gelmesi, erken dogum ve koryoamniyonit (Rahim içi enfeksiyon) risklerini beraberinde getirir. Anne adayinda bakteriyel vajinozis varsa mutlaka tedavi edilmeli.

Mantar enfeksiyonu

En çok candida albicans nedeniyle görülen mantar enfeksiyonunu ortalama olarak kadinlarin yüzde 75’i en az bir kere geçirirler. Enfeksiyonun varliginda en fazla rastlanilan belirtiler vulva ve vajende kasinti, peynir kesigi seklinde, kokusuz, beyaz renkte akinti. Ayrica enfeksiyon kasintiya neden oldugundan, hastada buna bagli olarak kizariklik, idrar yaparken yanma da görülebilir. Anne adaylarinda mantar enfeksiyonunun sikça görülmesinin nedenlerinden biri, hamilelik süresince vajen ph‘sinda degisikliklerin meydana gelmesi. Sayet anne adayinin herhangi bir sikayeti olmadan mantar enfeksiyonu varligi saptanirsa tedaviye gerek olmaz. Ancak hamilede belirgin sikayetler mevcutsa tedavi için anne adayinin kullanabilecegi lokal fitil ve kremler uygulanabilir. Mantar enfeksiyonu bazi vakalarda hamile süresince tekrarlayabilir. Dogumun ardindan bu enfeksiyon genellikle geçer. Hastalik cinsel temasla bulasmadigindan hastanin esi tedavi edilmek zorunda degildir.

Vajinit

Hamilelerin yüzde 25’inde görülen vajinite, Trichomonas vajiniti nedeni olur. Hastalarda görülen sikayetlerin basinda kötü kokulu, bol köpüklü, sari renkli akinti ve bunlara eslik eden kasinti yer alir. Vajinit cinsel yolla bulasan bir enfeksiyondur. Bu nedenle mutlaka eslerde tedavi edilmeli. Hastaligin hamilelik için ne gibi riskler tasidigi net olarak bilinmiyor. Ancak bebegin sularin erken gelmesi ve erken dogum riskini artirdigi varsayiliyor. Bu nedenle anne adayinda vajinit saptanirsa hemen tedavi edilmeli.

Enfeksiyondan korunmak için öneriler

• Pamuklu iç çamasiri kullanmak

• Iç çamasiri günde en az iki kere degistirmek

• Çamasirlari deterjanla degil sabunla yikanmak ve kizgin ütüyle ütülemek

• Asiri sekerli gidalardan kaçinmak

• Prezervatif kullanmak
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası