Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


RAMAZAN’DA ASITLI IÇECEKLERDEN UZAK DURUN

Ramazan ayinda özellikle iftar sofralarinda kola, gazoz gibi asitli içecekler oldukça fazla tüketiliyor. Bu tarz asitli-gazli içeceklerin tüketimini hem saglik açisindan hem de kilo kontrolü açisindan sinirlamak gerekiyor. Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Ipek Agaca, Ramazan’da saglikli içecek seçimi hakkinda bilgi verdi.

Asitli içeceklerin en basta mide ve barsak sagligi için olumsuz pek çok etkisi oldugunu biliyoruz. Bunun yaninda; fazla miktarda enerji içermesi sebebiyle kilo kontrolü üzerinde de olumsuz etkileri bulunuyor.

Saglikli olmak, formda kalmak için saglikli beslenmeyi yakalamak sart. Içecek tercihleri de büyük rol oynamakta. Renkli ve gazli içeceklerin asit düzeyleri ve kalori içerikleri oldukça yüksek. Bunun yaninda; içeriginde pek çok kimyasal madde de bulunuyor. Iste tüm bu sebeplerden dolayi; gazli içecekleri günlük beslenme aliskanliklarimizdan uzaklastirmaliyiz.

Saglikli ve formda kalmak için asitli içecek tüketiminizi azaltin

Iftar sofrasinda bulunduracaginiz en iyi içecek su olmali. Susuzluk hissinizi gidermek, serinlemek için kola, gazoz gibi asitli içecekler yerine su tercih edin. Yaz aylarinda terle birlikte artan sivi kayiplarini yerine koymak adina daha fazla su tüketmek lazim. Tercihinizi sudan yana kullanarak günlük yeterli su tüketimini de saglamis olursunuz.

Iftar-sahurda tüketeceginiz içecegin kola, gazoz gibi asitli içecekler yerine ayran olarak tercih edebilirsiniz. Böylece çok daha saglikli bir seçim yapmis olursunuz. Ayran iyi kalitede protein kaynagi olan bir içecektir. Ögünlerde ayrani tercih ederek süt-yogurt grubu besininizi de almis olacaksiniz.

Gastrit, ülser gibi bir rahatsizliginiz var ise; asitli içecekleri hayatinizdan tamamen çikartmalisiniz. Mide sagligini korumak için asit düzeyi yüksek olan içecek ve yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

Fazla kilolarinizi vermek için çabaliyorsaniz; daha düsük kalorili olan hafif içecekler tercih edin. Asitli içecekler ayni zamanda fazla miktarda kalori de içermektedir.

Asitli içecekler yerine maden suyu sizin için iyi bir alternatif içecek olabilir. Maden suyu tüketimini saglayarak terle birlikte vücudunuzun kaybettigi mineralleri de yerine koymus olursunuz. (Hipertansiyonunuz varsa madensuyu tüketimine dikkat edilmeli!)
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası