Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocugunuzun gelisimi normal mi?

Anne-baba olarak bebeginizin gelisiminin normal seyrinde olup olmadigindan kusku duyuyorsaniz yeni testlerle bunu ögrenebilirsiniz. Özellikle prematüre ve riskli bebeklerin gelisim takibi için büyük önem tasiyan “Bayley Scales of Infant Development” testi, bebeklerin zihinsel ve motor gelisimlerinin takip edilmesini sagliyor.

1) Çocuklarin gelisimlerinin degerlendirilmesi ne kadar önemlidir?

Anne ve babalar çogu zaman çocuklarini etraflarindaki diger çocuklar ile karsilastirip, gelisimlerinin geri kalip kalmadigini anlamaya çalisirlar. Karsilastigimiz sorunlari, tecrübeli baska yetiskinler ya da kendi bilgilerimiz dogrultusunda anlamaya çözmeye çalisiriz. Çocuk okulda basarisiz oluncaya dek giderek artan gelisimsel gecikmeyi fark edemeyebiliriz. Bu problemler profesyonel yardim gerektirebilir. Gelisimin takip edilmesi ile anne-babalara egitimsel önerilerin yapilmasi, olasi risklerin erken taninmasi ve müdahale edilmesi saglanabilir.

2)/3) Polikliniginizde ne tür uygulamalar yapiyorsunuz? 0-16 yas çocuklarin ne tür gelisimlerini degerlendiriyorsunuz?

Amerikan Hastanesi Çocuk Gelisimi Polikliniginde 0-16 yas çocuklarin zihinsel-motur-dil-sosyal gelisimlerini degerlendirmekteyiz. Bu poliklinigin içerisinde “prematüre ve riskli bebeklerin degerlendirilmesi, takip edilmesi de yer almaktadir. Ögrenme ve dikkat bozukluklari, hiperaktivite, davranis bozukluklari, duygu durumlari ile ilgili yasanan sorunlar çalisma alanlarimizi olusturmaktadir.

4)Gelisim açisindan geri kalmis çocuklara ne tür programlar uyguluyorsunuz?

Poliklinigimize basvuran ailelerle yapilan görüsme sonrasinda çocuk doktorlarimizin konsültasyonunu istiyoruz. Bu bilgiler dogrultusunda detayli gelisimsel degerlendirme yapiyoruz. Ailelerle tekrar bir araya gelerek sorunun ne oldugunu ve yapilmasi gerekenleri aktariyoruz. Çocugun sorununa yönelik hazirlanmis özel egitim programi ile takip ediyoruz.

5) 1-42 ay arasi uygulanan Bayley Scales of Infant Development (2) testinin önemi nedir?

Bir çok tarama ve zeka testi ile birlikte riskli bebeklerin takibinde tüm dünyada kullanilan Bayley Scales of Infant Development (2) uygulamaktayiz. Zihinsel ve motor gelisimlerini takip ederken sosyal gelisimi de gözlemleme firsati buluruz. Bebekler herhangi bir sorun yasamiyor olsalar bile bulunduklari aya ait kendi gelisimlerinin bilgisini elde ederiz. Bu degerlendirme, anne ve babalarin olasi kuskularinin anlasilmasina yardimci olur. Dogum öncesi ve sonrasi güçlükler geçiren riskli bebeklerin takip edilmesi amaci ile de kullanilir.

6) Bu test nasil uygulaniyor?

Bayley Scales of Infant Development (2) testi egitimini almis uzmanlar tarafindan uygulanir. Anne ve bebekle yapilan bir görüsme ve uygulama sürecidir. Zihinsel ve motor gelisimi anlamak için test malzemeleri kullanilmaktadir.

7) Çocuklarin gelisimi konusunda anne-babalar nasil yönlendiriliyor?

Degerlendirme sonrasinda herhangi bir sorun olmasa bile aileye çocugun kendi gelisimi ile ilgili detayli bilgi veriyoruz. Normal çocuk gelisimi için de çocugun bulundugu döneme ait bilgi ve önerilerimizi sunuyoruz.

8) Bu test malzemeleri nelerdir?

Çocugun günlük hayati içinde kullandigi, sekil bulmaca vb. gibi oyuncaklara benzeyen test malzemeleri ile uygulama yapiyoruz.

Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Pedagog Güzide Soyak
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası