Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TÜRKIYE’DE BIR MILYON OYUN BAGIMLISI VAR!

“Ülkemizde yaslari 11 ile 35 arasinda degisen yaklasik bir milyon kisi strateji ve rol yapma oyunlarini düzenli bir sekilde oynuyor. Bu kitledeki erkek sayisi kadin sayisinin tam 4 kati.”

Gelisen teknoloji ve Internet aginin hizla yayginlasmasi sonucunda insanlik artik yeni bir sosyal problemle karsi karsiya: Oyun Bagimliligi. Bu kisilerin de yüzde 40’i istese de oyun oynamayi birakamiyor yani bir nevi madde bagimlisi gibi “oyun bagimlisi” oluyor.

Oyun bagimliligi, sosyo - kültürel açidan ele alindiginda, kisinin oyun oynadigi (özellikle rol yapma oyunlarinda) süre içinde kendi yasam kosullarindan “yapay” olarak uzaklastigi, oynadigi oyunun içine girdigi, hatta kendine yeni bir karakter olusturma sirasinda bambaska bir kimlik kazandigi görülmekte. Bu sayede kisi kisa süre olsa da gerçek yasam zorluklarindan uzaklasmakta, sorunlarini unutmakta ve yeni bir dünya içinde daha huzurlu olmakta ne de olsa bu dünya tamamen kendi kontrolünde ve begenilmedigi anda kapatilip istenildiginde de tekrar açilip tekrar yapilandirilabilir. Oynanilan oyunlar ayni zamanda özdeslesilen karakterler sayesinde kisilerin modelleme gereksinimlerini de karsilamis oluyor.

Yapilan arastirmalar bu oyunlari “bagimlilik” derecesinde oynayan ve hatta her ne olursa olsun birakamayan kisilerin “normal”e oranla daha utangaç, hayatlarinin kontrolünü daha az elinde bulundurabildiklerine inanan, daha kaderci ve daha az inançli olduklarini ortaya çikartiyor. Ayrica bu kisiler zamanlarinin en büyük kisimlarini bilgisayar basinda geçirdiklerinden sosyal iliskileri azaliyor, okul/is hayatlari ve hatta temizlik ve öz bakimlari bile aksiyor. Yukarida kisaca özetlenen bu gibi nedenler sürekli bilgisayar oyunu oynamayi öncelikle bir aliskanlik sonrasinda ise bir bagimlilik haline dönüstürmekte.

Operant (Edimsel) Sartlanma teorisine göre bagimlilik yapan maddenin kullanimi sonrasi/sirasinda sagladigi olumlu hisler kisinin o maddeyi kullanima devam etmesi için bir sebep. Bagimlilik yapan madde bireyin üzerinde ya hos hisler birakir ya da olumsuz hislerinin kaybolmasini saglar. Bu sebeple, kullanimdan hemen sonra gelen iyi his, bagimliligin olumsuz sonuçlarindan daha önemli görülürBirey, oyunun sundugu yeni dünya karsisinda refleksif olarak etkilenir ve oyuna yönelir. Oyun oynama sirasinda ve sonrasinda da fizyolojik bir rahatlama hisseder. Oyun oynandiktan sonra hissedilen bu tip rahatlatici duygular ise oyun oynama davranisinin tekrar tekrar yapilip bir aliskanlik ve hatta bagimlilik haline gelmesine yol açar. Ayrica tipki diger bagimlilik yapan maddelerde oldugu gibi bagimliligi yapan maddenin ortadan kaldirilmasi halinde kisi maddeyi arar ve yoksunluk belirtileri gösterir.

Yogun oyun oynayan kisileri bagimli olarak nitelendirme konusunda çesitli tartismalar var. Zira sürekli oyun oynayan kisiler DSM IV (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders - Amerikan Psikiyatri Birligi (APA) tarafindan gelistirilmis olan mental bozukluklari siniflandirma sisteminin 4. gözden geçirilmis baskisi) kriterlerine göre madde bagimlisi kisilerin gösterdikleri asagidaki özelliklerden bir çogunu göstermektedirler ve 2012 de çikacak DSM baskisinda tani alma olsiliklari vardir.

Bu özelliklere bakacak olursak: Bir maddeyi kullanarak çok fazla zaman geçirmek (Günde ortalama 12 -15 saat bilgisayar basinda geçirmek, oyundan uzaklasmamak adina yemek yememek, su içmemek, tuvalete gitmemek, madde kesildiginde ya da azaltildiginda yoksunluk belirtilerinin ortaya çikmasi, madde kullanimi nedeni ile sosyal, mesleki ve kisisel etkinliklerin azalmasi ya da tamamen birakilmasi, maddenin tasarlandigindan daha uzun ve yüksek miktarlarda alinmasi (Haftada bir - iki saat bilgisayar basinda geçirirken günde 10 - 12 saat oyun oynamak gibi), fiziksel ya da ruhsal sorunlarin ortaya çikmasina ya da artmasina ragmen madde kullanimini sürdürmek.

Tüm diger bagimliliklarda oldugu gibi oyun bagimliligi da bas edilmesi gereken bir olgudur. Yine tüm diger bagimliliklarda oldugu gibi bu bagimlilikla basa çikmak da önemli bir gayret, irade ve istek gerektirir. Karar verildikten sonra adim adim bir plan çerçevesinde bu faaliyetin kisinin yasamindan çaldigi zaman sinirlandirilmalidir. Bu yönde atilacak ilk adim farkindaligi artirmaktir. Kisinin gerçeklikten bu oyunlarla koptugu, hayatinin fonksiyonelliginin etkilendigi göz önüne konmalidir. Oyun oynama aliskanligi hakkinda farkindalik saglandiktan sonraki adim ise alternatif etkinliklere yönelmek olacaktir. Örnegin eve gelir gelmez bilgisayar basina geçmek yerine aile içi sohbetler, fiziksel aktiviteler, kitap okuma vb. alternatif ugraslar edinilebilir. Oyun bagimlisi olmamak ve öte yandan çagimizin bu son derece yararli teknoloji aygitindan verimli bir sekilde yararlanabilmek de mümkündür. Bunun en güzel yolu da “oyun oynamayi hayatin tek odak noktasi halinde getirmeden sadece zaman geçirme araçlarindan biri haline getirmektir.

Amerikan Hastanesi
Uzman Psikolog Asli AKKAN
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası