Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“KALBIN RITMINI DÜZELTEN” ÖZEL TEDAVILER

Kalpte ortaya çikan ritm bozukluklari, hastalarin sik sik acil servise gitmesine ve ömür boyu ilaç tedavisi görmesine neden oluyor. Acibadem Maslak Hastanesi'nde “Eriskin ve Pediatrik Kardiyoloji Bölümü”ne bagli “Elektrofizyoloji Laboratuvari”nda ritm bozukluklarina yönelik özel tedaviler yapiliyor. Prof. Dr. Alpay Çeliker ve Doç. Dr. Ahmet Akyol, laboratuvarin kalpte görülen ve yüksek hiza neden olan ritm bozukluklarinin kalici tedavisi konusunda hizmet verdigini belirtiyor. Laboratuvarda kullanilan kateter cihazi ayni anda iki ayri açidan görüntü aliyor, alinan radyasyon miktarini çok azaltiyor ve islemin daha çabuk yapilmasi gibi önemli bir avantaj sagliyor. Laboratuvarin çok ferah olmasi, hem hekim hem de hastalara önemli bir konfor sagliyor.

Ritm hastaliklari neden önemli?

Kalp ritmi çok sik olmasa da normalden çok yüksek hizlara ulasabilir. Bu durum hastada çarpinti hissi olusmasina neden olur. Çarpintinin yaninda bazi hastalar bu nedenle felç geçirebilir, kalp yetmezligi bulgulari gösterebilir. Dolayisiyla hastaligin tanisinin konulmasi ve tedavisinin yapilmasi oldukça önemlidir. Kalbin içinde aksesuar yol dedigimiz dogustan fazla olan yollar bulunan hastalarda ani ölüm riski vardir ve bu sorun ancak zamaninda tespit edilip ileti yolunu yakma tedavileriyle ortadan kaldirilabilir. Sürekli ilaç kullanmak ve çarpintinin ortaya çikaracagi sikayetler de hastalarin ve ailelerinin yasam tarzini olumsuz yönde etkileyen önemli bir sorundur.

Kateterle Aritmilerin Radyofrekans Ablasyonu

Islem öncesinde ritm bozuklugunun bu islemle tedavi edilebilir olup olmadigi saptaniyor. Ardindan çarpinti sikligina ve hayati tehlikesinin olup olmadigina göre elektrofizyoloji laboratuvarinda uygulanan tedaviler düsünülebiliyor. Hastaya her türlü bilgi veriliyor, olusabilecek problemler anlatiliyor. Bu yöntemin riski kalbin damarlarina girilerek yapilan anjiyo benzeri girisimlerden daha düsüktür. Ölüm tehlikesi ise çok düsüktür. Nadir görülen ciddi ritm bozukluklarinda risk biraz daha yüksek olabilir. Ritm bozuklugunun ortaya çikarilabilmesi için en güvenli yer bu laboratuvardir.

Laboratuvarda neler yapiliyor?

Kasiktan girilerek kalbin içine kateter (ince borucuk) ile ulasiliyor. Kalbin görüntüsü floroskopi yöntemi ile alinirken, özel bir sistemle kalbin içinden elektriksel kayitlar görüntüleniyor. Böylece ritm bozuklugunun tipi belirleniyor.

Tedavide kullanilan yöntemlerden biri “radyofrekans ablasyon”dur. Bu islemle kateterin ucundaki isi kontrollü olarak 55-60 dereceye kadar artiriliyor.

Diger bir yöntem olan “sogutup dondurma” (eksi 80 dereceye kadar donduruluyor) islemiyle ritm bozukluguna neden olan hücreler yok ediliyor.

Bu yöntem 1990'li yillardan beri kullaniliyor. Daha önceden bu tür hastalarin tedavisinde uzun süreli ve her gün verilen birtakim ilaçlar kullaniliyordu. Bu ilaçlarin karaciger ve baska organlarda yan etkilerin yanisira, kalpte daha önce olmayan ritm bozuklugu ortaya çikariyordu.

Bu yöntem çocuklarda kullanilabiliyor mu?

Ritm bozuklugu çocuklarda gögüs agrisi, çarpinti, bayilma gibi yakinmalara neden olabilir. Çocuklarda altta yatan ritm bozuklugunun tipine bagli olarak uygulanabilir. Genellikle 5-6 yasindan büyük çocuklarda kullaniyoruz. Daha küçük çocuklarda ilaç tedavisini ön plana aliyoruz. Ritm bozuklugunun ortadan kalkmayacagini düsünüyorsak bu tedavinin uygulanmasinda çok büyük faydalar vardir. Islemin risk ve basari orani eriskin hastalarla hemen ayni görünmektedir.

Basari oranlari nedir?

Günlük yasamdaki ritm bozukluklarinin önemli kisminda basarili oluyoruz. Hastalar çarpintisiz, ilaç kullanmadan yasayabiliyor. Bu yöntem kardiyolojide kullanilan yöntemlerin arasinda tedavi orani ve tedavinin sürekliligi yönüyle en üstte yer aliyor.

Yakin bir gelecekte “üç boyutlu haritalama” yönteminin devreye girmesiyle daha karmasik ritm bozukluklari tedavi edilebilecek, alinan radyasyon miktari en aza indirilecek. Üç boyutlu haritalamada, kalbin karincik ve kulakçiklarinin 3 boyutlu görüntüsü olusturuluyor. Kateter hareketleri için bu cihazin ekrani yol gösteriyor.Yakma hattini kontrol ederek sonucu net bir sekilde görebiliyorsunuz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası