Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SOGUK VE NEMLI HAVA ROMATIZMA NEDENI DEGIL

Yasam kalitesini olumsuz etkileyen romatizma, yaygin olmakla birlikte az taninan, dolayisiyla toplumda, hastalik hakkinda dogru olmayan bilgilerin hakim oldugu hastaliklar arasinda yer aliyor. Böyle bilinmesine karsin soguk ve nemli hava romatizmaya yol açmiyor ya da hastalik sadece yaslilarda görülmüyor. Romatizmal hastaliklar hakkinda merak ettigimiz sorulari Anadolu Saglik Merkezi Iç Hastaliklari ve Romatoloji Uzmani Dr. Selda Öktem yanitladi.

Romatizma bilinenin aksine sadece yaslilarda degil gençlerde, hatta çocuklarda görülebiliyor. Ömür boyu tedavi ve takip gerektiren romatizmal hastaliklarin olusumunda genetik özellikler önemli rol oynasa da, baslatici nedenler tam olarak bilinemiyor. Romatizma ile ilgili yanlis bilinen dogrular ve merak ettiklerimizle ilgili Anadolu Saglik Merkezi Iç Hastaliklari ve Romatoloji Uzmani Dr. Selda Öktem bilgi verdi.

Romatizma ne demektir, nasil bir hastaliktir?

“Romatizma” Yunan kökenli bir kelime, eklemlerde kötü özellikli iltihapli sivi birikmesi anlamina geliyor. Ama günümüzde Romatoloji Bölümünün ilgilendigi hastaliklar grubunun sadece bir kismini ifade etmeye yetiyor. Eklemlerde agri, sislik, hareket kisitliligi, sabahlari eklemlerde sertlik, daha sonra yavas yavas gevseme, el parmaklarinda sogukta beyazlasma, sararip solma, cilt altinda bezeler, güneste ciltte asiri duyarlilik ve yaralar gelismesi, ellerde veya vücudun herhangi bir yerinde deride sertlik, kas güçsüzlügü, merdiven inip çikamama, oturup kalkamama ve kaslarda agri, özellikle sabahlari daha belirgin bel agrisi ve tutukluk hali, gözlerde sik sik iltihaplanma gibi belirtilerle ortaya çikiyor.

Romatizmal hastaliklar genel olarak kronik (süreklilik gösteren) hastaliklardir. Bu da romatizmal hastalik tanisi konan kisinin bu hastalikla yasamayi ögrenmesi anlamina geliyor. Bu kisilerin, diyabet ve hipertansiyonda oldugu gibi sürekli ve düzenli olarak hekim izleniminde olmalari ve ilaç kullanmalari gerekiyor.

Her eklem agrisi romatizma midir?

Her eklem agrisi romatizma anlamina gelmez. Çogu romatolojik hastalikta agriya ek olarak eklemde sislik, hareketlerde kisitlilik ve özellikle güne baslarken eklemlerde sertlik hali söz konusudur. Toplumumuzda çogunlukla romatizma kelimesi agriyla esdeger sekilde kullaniliyor ama bu dogru degil. Agrinin romatizmal hastaligin göstergesi olup olmadiginin hekim tarafindan ayirt edilmesi gerekiyor.

Romatizmal hastaliklar iç organlari da etkiler mi?

Çogunlukla romatizmal hastaliklar eklemlerden basliyor ve hastaligin tipine göre eklemlerde sekil bozukluklarina, kalici degisikliklere neden oluyor. Bazi romatizma çesitleri akciger, böbrek, karaciger gibi iç organlara da zarar verebiliyor. Vaskülitler (damar romatizmalari) dedigimiz grupta ise öncelikli hedef damarlardir. Eger iç organlari besleyen damarlar romatizmadan etkilenmisse bu durum solunum yetmezligi, böbrek yetmezligi, inme (felç) ve sindirim sistemi yakinmalarina neden olabiliyor.

Bu hastaliklardan korunmak mümkün mü?

Çogu romatizmal hastalikta genetik yapi önem tasiyor. Çevresel kosullar, enfeksiyonlar ve bilemedigimiz bazi durumlar romatizmanin baslamasina neden oluyor yani tetigini çekiyor. Kisacasi romatizmal hastaliklarin nedeni henüz tam olarak bilinemiyor ve ne yazik ki önlem almak mümkün degil.

Soguk hava ve nem romatizmal hastaliga neden olur mu?

Soguk havalarda ve nem oraninin yüksek oldugu durumlarda eklem içinde bulunan az miktardaki kayganlastirici sivinin akiskanligi ve dagilimi degistigi için agri sizi olmasi dogal. Bu durum saglikli bireylerde de görülüyor, kisisel duyarliliklar önem tasiyor. Ancak soguk hava ve nem tek basina romatizmaya neden olmaz. Mevcut sorunlarin daha da agrili algilanmasina neden olur.

Romatizma ilerleyen yaslarda mi görülür?

Yas ilerleyip eklem agrilari basladiginda bunun romatizma agrisi oldugu düsünülüyor. Oysa, bilinenin aksine çogu romatizmal hastalik genç yaslarda basliyor. Özellikle omurga romatizmalari genç erkekleri etkilerken, eklem romatizmalari dogurganlik çagindaki kadinlarda daha sik görülüyor. Genç erkeklerde görülen bel ve kalça agrilari maalesef mekanik sebeplere ve bel fitigina yorulup, romatizma düsünülmüyor. Bu da çok erken yaslarda omurga hareketlerinin kisitlanmasina ve kisinin sakat kalmasina yol açabiliyor. Özellikle bel agrisindan yakinan genç yastaki erkeklerin mutlaka omurga romatizmasi yönünden degerlendirilmesi gerekiyor. Oysa ileri yaslarda özellikle yük tasiyan eklemlerde (diz, kalça, ayak bilegi) baslayan agrilara ve sekil bozukluklarina çogunlukla kireçlenme yol açiyor.

Çocuklarda romatizma görülür mü?

Romatizma çok küçük yaslarda bile baslayabiliyor. Çocukluk yas grubuna özgü romatizma tipleri bulunuyor. Tanisi erken konulup tedavi edilmezse kalici sakatliklara ve gelisme geriligine neden olabiliyor.

Romatizmal hastaligi olan kisinin bebek sahibi olmasinda bir sakinca var mi? Hastalik bebege geçer mi?

Bu durum romatizmanin tipine ve iç organlarda yipranma olup olmamasina göre degisiyor. Hastaligin o dönemde aktivitesi azalmis ve kontrol altina alinmissa, uzun süredir hastalik siddetinde alevlenme olmamissa bazi incelemelerden sonra gebelige izin verilebiliyor. Bu süreçte hastanin çok siki izlenmesi gerekiyor. Bazi romatizmal hastaliklar gebelik esnasinda alevlenip artis gösterirken, bazilari tamamen sessizlesiyor. Hekim onayi alinmadan gebe kalinmamasi gerekiyor. Tedavide kullandigimiz bazi ilaçlarin uzun süren etkilerinin olmasi nedeni ile ilaç kesildikten sonra da bir süre beklemek önem tasiyor.

Bulasicilik gibi bir durum söz konusu degildir. Ama nadir durumlarda anne kanindan bebege geçebilen bir takim maddeler nedeni ile bazi romatizmal hastaliklar bebegin ilk günlerinde geçici olumsuzluklar yaratabilir.

Anne veya babada romatizmal hastalik varsa, bebege sadece genetik olarak yatkinlik geçebilir. Ama bu durum sadece yatkinlik geçisidir, ileride hastalik olusacagi anlamina gelmez.

Tedavide ne tür ilaçlar kullaniliyor, egzersizin yarari var mi?

Tedavide romatizmanin temel etkili ilaçlari ve yardimci ilaçlar kullaniliyor. Temel etkili ilaçlar bagisiklik sistemi üzerinde etkili. Tedavi süreci düzenli hekim ve kan testleri takibi gerektiriyor. Kortizon çok sik kullaniliyor. Yine kullandigimiz bir takim ilaçlar, bazi kanser türlerinin tedavisinde kullanilan ilaçlarla ortaktir. Bu önemli ilaçlarin mutlaka hekim kontrolünde kullanilip birakilmasi gerekiyor.

Mutlaka egzersiz yapilmasi önem tasiyor. Hareketleri sinirlanmis eklem ve omurganin esnekligine kavusmasi için, kas agrilarinda spazmin çözülmesi için egzersizin ihmal edilmemesi gerekiyor.

Kaplica tedavisi romatizmaya iyi gelir mi?

Genel olarak iltihapli eklem romatizmalarina kaplica ve sicak uygulamalar iyi gelmez. Hatta aktif hastalik esnasinda yakinmalari daha da artirabilir. Sadece inaktif hastalik durumunda ve hareket kisitliligi varsa uygulanabilir. Daha çok kireçlenmenin tedavisinde önerilir. Kaplicaya gitmeye karar vermeden önce hekim onayi alinmasi gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası