Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ORUÇ TUTAN GEBELERDE AZ SIVI ALIMI ERKEN DOGUM RISKINI ARTIRABILIR

“Bebegimin daha saglikli gelismesi için çok yemek yemeliyim” düsüncesi hemen her hamile kadinin aklinda olan düsüncedir. En büyük hata burada baslar. Aslinda dogru olan, gebelik döneminde dengeli ve saglikli beslenmektir. Memorial Hastanesi Kadin Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Op. Dr. Figen Taser Güney, gebelik döneminde az miktarda besinin sik sik yenmesinin saglikli olacagini, bu yüzden de oruç tutmanin gebeler için saglikli bir seçim olmadigini ifade ediyor.

Bu dönemde beslenmenin temeli az miktarda ve sik araliklarda gida alimidir. Ana besin gruplarinin gün içinde dengeli dagilimi önem tasir. Gebelik sürecinde artan protein, enerji, vitamin ve mineral ihtiyaci göz önüne alinarak beslenme programi bu sekilde hazirlanmalidir.

Bol su alimi önemli

Gebelikte bol sivi alimi önemlidir. Yeterli miktarda su alinmamasi ve bagirsak hareketlerinin de gebelik öneminde azalmasi sebebiyle kabizlik ve buna bagli olarak hemoroid (basur) egiliminin artmasina neden olur.

Az sivi alimi ayrica idrar yolu enfeksiyonlarinin gelisimine de neden olabilir. Dehidrasyon (vücudun susuz kalmasi) durumunda salgilanan bazi hormonlar, rahim kasilmalarina sebep olarak, erken dogum riski olusturabilmektedir.

Dengeli besin dagilimi

Hamilelik döneminde protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral gibi temel besin maddelerinin gün içinde dengeli degisimi saglanmalidir. Ana ögünler disinda ara ögünler olusturulmali, sik araliklarla az miktarda gida alinmalidir. Gebelikte saglikli beslenmenin temeli budur ve oruç tutuldugunda bu mümkün olamayacaktir.

Uzun süren açlik saatleri bulanti ve kusmayi artirabilir

Hamilelikte vücutta gebelik hormonlari ve karinda büyüyen rahmin olusturdugu baski nedeniyle, mide – bagirsak sistemi (Gastroentestinal sistem) ile ilgili problemler yasanir. Gebeligin ilk aylarinda artan gebelik hormonu etkisiyle bulanti ve kusma sikayetleri siktir. Kusma sik olursa elektrolit kaybina yol açarak halsizlige neden olur. Bu nedenle hamileligin ilk aylarinda sik aralarla kuru gida alimi önerilir. Kraker, peynirli tost, leblebi mideyi rahatlatabilir. Kusma nedeniyle potasyum kaybi olur. Bu nedenle muz, üzüm, kuru kayisi ile bu potasyum kaybi önlenmeye çalisilir. Bu dönemde nadiren hastanede serum ile tedaviye ihtiyaç duyan anne adaylari da olmaktadir. Oruç, özellikle ilk aylarda yasanan bu durumu daha da artirabilir. Mide bos kaldigi için bulanti ve kusmalarda artma görülür.

Gebelikte hormonlarin etkisiyle bagirsak hareketleri yavaslar. Midenin bosalma süresi uzar. Iftarda birden yemek yenmesi ile birlikte hazimsizlik ve siskinlik sikayeti oruç tutan anne adaylarinda daha fazla görülür.

Hamilelikte hem bagirsak hareketlerinin yavaslamasina bagli gelisen kabizlik, hem de karin içi basinç artisi, hemoroid (basur) olusumuna yol açabilir. Bu nedenle anne adaylarinin bol sivi (özellikle su) alimi ve posali gida (meyve-sebze) tüketmesi önemlidir.

Erken dogum riski…

Oruç nedeniyle az sivi alinmasi rahim kasilmalarina neden olabilir ve erken dogum riski ortaya çikabilir. Su, gebeligin devaminda önemlidir. Gebelikte idrar yolu enfeksiyonlari da sik görülür. Bol sivi alimi idrar çikisini artirir. Bu durum idrar yolu enfeksiyonlarindan korunma ve tedavide de önemlidir.

Tansiyon düsmeleri yasanabilir!

Anne adayinin oruç nedeniyle gün içinde yeterince sivi alamamasi zaman zaman tansiyon düsmeleri ve hatta bayilmalara neden olabilmektedir. Gün içinde sivi alinamamasi annenin kan hacmini azaltacagi için bebegin idrar çikisi da azalir ve bebegin içinde bulundugu kesenin suyu azalabilir.

Metabolizma yavaslar, kilo alimi artar!

Oruç tutan annelerde bebek hareketlerinin azaldigi gözlemlenmistir. Dolayisiyla bazen bebegin iyilik halini gösteren hareketlerinin azalmasi, tanida yanilmalara yol açabilir.

Oruç tutan annelerde daha fazla kilo artisi olabilir. Metabolizma hizi açliga bagli olarak düser. Az kalori harcanir ve aksamlari asiri yemek alimi, kilo artisi ve hatta gebelik sekeri riskinin ortaya çikmasina neden olabilir.

Emzirme döneminde de dikkat!

Sadece gebelik degil emzirme döneminde de annelerin, özellikle bebegin tek besininin anne sütü oldugu ilk aylarda beslenmelerine dikkat etmeleri ve özellikle bol sivi almalari önemlidir. Bu dönemde annelere vitamin takviyesi de önerilmektedir. Oruç tutulmasi sivi aliminin az olmasina bagli olarak sütün azalmasina neden olacaktir. Sütün azalmasi ve besin degerlerinin azalmasi belki de bebekler için ek mama takviyesine neden olacaktir.

Bu nedenle gebelik ve emzirme döneminde oruç tutulmasi önerilmez. Annelerin bu riskleri bilerek karar vermeleri ve mutlaka doktorlara danismalari gerekmektedir. Ek tibbi problemi olan (Yüksek tansiyon, gebelik sekeri vs. ) annelerin kesinlikle oruç tutmamalari gerekmektedir.

Mutlak oruç tutmak isteyen anne adaylarina öneriler

Gündüz saatlerinde mümkün oldugunca dinlenin
Iftar ve sahur arasinda, gidalari dengeli sekilde dagitin, sik araliklar ve küçük porsiyonlarla protein, karbonhidrat ve bol sivi alin
Kizartma gibi sindirimi zor, çok sekerli, tuzlu ve yagli gidalardan uzak durun
Ara ögünler için meyveyi tercih edin (Ama ölçülü bir sekilde!)
Sahuru ihmal etmeyin. Sahurda az yagli - hafif gidalari tercih edin. Yemek yedikten sonra hemen yatmayin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası