Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ORUÇ TUTARKEN SIESTA YAPIN

Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Baskani Prof. Dr. Bingür Sönmez, Ramazan ayinin bu yil uzun ve sicak günlerde denk gelmesi nedeniyle özellikle kalp hastalarini uyariyor, saglikli kisilerin de oruç tutarken günde en az iki saat uyumalarini öneriyor.

Uzun ve sicak günler Ramazan ayinda oruç tutacaklar için ne anlam ifade ediyor? Oruç tutmak isteyen saglikli kisilere önerileriniz nedir?

Bu yil, son 33 yilin en uzun orucu tutulacak. Ramazan’in ilk günü oruç tutma süresi 15 saat 28 dakika. Uzun günlerde oruç tutma, önümüzdeki 8 yil boyunca devam edecek. Agustos sicaklari ile uzun günlerin birlesimi, oruç tutacak olan kisilerin bu yil daha dikkatli olmasini gerektiriyor.

Çünkü vücudun sivi ve tuz kaybi nedeniyle saglikli kisilerde bile tansiyon, kalp ritminde bozukluk, bayginlik ve kan sekerinde düsme gibi sorunlar ortaya çikabiliyor. Bunun için bu uzun günlerde gündüz en az iki saat uyumak çok önemli. Ramazan boyunca iki saatlik siesta, vücudun su ve elektrolit kaybini önlemek bakimindan çok önemli.

Keske Ramazan eski Ramazanlar gibi geçirilebilse!

Ramazan ayi bundan bir asir öncesi gibi geçirilebilse sorun yok.

Insanlarin sahura kadar direklerarasi eglencelerine katilip sahur yaptiktan sonra gündüz ögle saatlerine kadar uyuyarak vakit geçirirlermis. Günümüzde agir çalisma kosullari nedeniyle bu mümkün degildir. Bu sene açlik süresinin 15 saat olmasi ve sicaklar, vücutta su ve tuz kaybina neden olacaktir. Bu nedenle oruç tutacak saglikli kisilere gündüz mutlaka siesta yapmalarini öneriyorum. Gündüz iki saatlik uyku uzun süreli açliktan metabolizmanin daha az etkilenmesine yardimci olacagi gibi kalbe de çok iyi gelecektir. Akdeniz ülkelerinin bir gelenegi olan siesta denilen ögle uykusu aliskanliginin oldugu ülkelerde, kalp hastaliklarinin düsük olmasi dikkat çekici bir durumdur.

Oruç tutanlar için gündüz uykusu sart!

Ögle saatlerinde ya da ögle sonrasi bir saatlik uyku, son derece dinlendiricidir ve vücuttaki bütün stresi alir. Uyuduktan sonra geri kalan zamani daha verimli degerlendirmeyi saglar. Ögle uykusu uyuyanlarin uyumayanlara göre kalp krizi geçirme riski yari yariya düsmektedir. Çünkü uykuda beden ile birlikte ruhsal dinlenme de vardir. Fizik olarak uykusuzluga dayanilabilir ama ruhsal olarak dayanmak mümkün degildir. Ruhsal gerilim de vücutta zararli hormonlarin salgilanmasina neden olur bu da kalp krizi riskini tetikler.

Eger hafta içi gündüz uykusu mümkün degilse hafta sonu çok iyi uyumaya özen gösterilmelidir.

Mümkünse üç ögün yemek yiyin!

Ramazanda ögünlerin sayisinin azalmasi metabolizmayi olumsuz etkileyebiliyor. Bu nedenle özellikle kalp sagligi açisindan iftarda, ‘aciktim’, sahurda ‘acikirim’ korkusu ile tika basa yemek, mide ve kalbe baski yapar, bu açidan kisiye zarar verir. Bu nedenle iftarda da bir çorba baslanmali bir komposto veya sütlü tatli yedikten sonra teravih namazina gidip döndükten sonra tamamlayici hafif bir yemek yenmeli. Sahurda mümkün oldugu kadar tuzlu ve tatli olmayan doyurucu degeri olan yemekler seçilmeli. Bu sekilde Ramazanda da üç ögün yemek yenmis olacak ve vücut olumsuz etkilenmeyecektir.

Sahurda çok çay ve kahve içmeyiniz

Çay idrar söktürücü oldugu için gün içindeki susuzlugunuzu artirabilir. Iftarda bol çay içebilirsiniz.

Kalp hastaligi oruç tutmamak için yeterli bir nedendir

Geçmis yillardaki kisa günlerde oruç tutulan Ramazanlarda durumu uygun olan kalp hastalarimiza oruç tutabileceklerini söylerken, bu yil bunu büyük bir risk olarak görüyoruz. Çünkü Agustos sicaklari ile uzun günler birlesince 15 saatlik açlik, kalp hastalari için tehlikeli olabilir. Bu süre içinde hayati ilaçlarini uygun aralikla alamayacaklari gibi, hastalarin elektrolit, su ve tuz kaybi da dikkate alinmalidir. 15 saat boyunca yeterli su alinamamasi tansiyon düsüklügü, fenalik hissi ile sonuçlanarak kalpte sorunlar olusturabilir. Bu nedenle kalp hastalarina oruç tutmayi önermiyoruz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası