Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ERKEKTE EN IYI SPERMI BULMA YÖNTEMI

Yaklasik her alti çiftten biri istemelerine ragmen hamile kalmakta sorun yasiyor. Infertilite olarak adlandirilan bu gecikme, her 100 çiftten 40'inda erkekten kaynaklanan sorunlara bagli olarak gelisiyor. Bu sorunlar spermin sayisini ve hareket yetenegini azaltarak, yapisinda bozukluga neden oluyor. Sayica azalmis, hizli hareket edemeyen ve yapica arizali spermin yumurtayi dölleme sansi da azaliyor.

En iyi spermi seçmek için IMSI adi verilen yöntemi kullandiklarini belirten Acibadem Maslak Hastanesi Tüp Bebek Sorumlusu Doç. Dr. Özkan Öztürk, “Spermleri yüksek büyültme altinda inceliyoruz. Yapisi bozuk spermleri eliyoruz” dedi.

Standart “mikro-enjeksiyon” tedavisinde, yumurta kalitesinin yanisira gebelik sansini belirleyen en önemli faktör spermin yapisal mükemmelligidir. Bu yöntemde yapisal olarak en saglikli spermler 200-400 kez büyütme saglayan mikroskoplar ile seçilir. Bu büyütme bariz yapisal problemleri olan spermleri ayirmakta yeterli olsa da hücre içi arazlari özellikle sperm basina ait problemleri yakalamada yetersiz kalmaktadir.

IMSI YÖNTEMI NASIL UYGULANIYOR?

IMSI adi verilen yeni bir yöntemde büyük büyütmeli objektifler ve özel optik sistemler araciligi ile spermler, 200 kat yerine bin-6 bin kez büyütülerek inceleniyor. Böylece spermlerin bas bölgelerindeki genetik yapiyi içeren çekirdege ait bozukluklar tanimlanabiliyor. Bu bölgedeki anormallikler döllenmede basarisizlik, embriyo gelisiminin yavaslamasi veya durmasi gibi durumlara yol açarak basariyi azaltiyor. IMSI sistemi bu bozukluklari tasimayan spermlerin seçimini sagliyor. Bu durum mikro-enjeksiyon tedavisinde yumurtanin döllenme sansini, embriyo kalitesini ve gebelik sansini artirirken erken düsük riskini de belirgin olarak azaltiyor.

Sperm basi içerisindeki genetik materyali içeren çekirdek kisminda bulunan vakuoller (sivi dolu kesecikler), DNA yapisinda hasar bulunabilecegi konusunda ipucu veriyor. Çevresel etmenler, sigara içimi, ilerlemis erkek yasi, genetik altyapi ve pek çok farkli faktör spermde genetik (DNA) hasar olusturabiliyor. Sperm DNA yapisindaki hasarlar, döllenme basarisizligi, embriyo gelisiminin durmasi, kötü veya yavas embriyo gelisimi gibi problemlere sebep olarak gebelik sansini olumsuz etkileyebiliyor.

KIMLERE YAPILMALIDIR?

Acibadem Maslak Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'nden Dr. Arzu Özdemir, IMSI yönteminin kimlere uygulanmasi gerektigini söyle siraladi:

Özellikle siddetli erkek faktörü olan vakalarda
Tekrarlayan tüp bebek basarisizliginda
Nedeni izah edilemeyen infertilite durumlarinda
Verdigi sperm örneginde normal sperm orani düsük olan vakalarda
Daha iyi spermin seçilebilmesine olanak taniyan bu yöntemin dogacak çocuklarin saglikli gelisimine de katkisi olabilecegi düsünülmektedir, bu nedenle IMSI belki de her olguda yapilmali.

IMSI YAPILIRKEN RISKLER NELERDIR?

IMSI hizla gelistirilen bir teknoloji olup en az mikroenjeksiyon kadar iyi, hatta daha iyi sonuçlar vermektedir. Günümüzde yüzlerce IMSI bebegi anomali riski artmaksizin büyümektedir. Teorik olarak IMSI herhangi bir risk tasimamaktadir. Bu yöntem özel egitimli embriyolog ve pahali mikroskop gerektirdiginden ancak belli basli merkezlerde uygulanmaktadir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası