Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Seyahatle ile ilgili genel öneriler

Hepimizin beklentisi farkli olsa da, tatilde bol bol dinlenmek, degisik yerler görmek, eglenmek, hos vakit geçirmek isterizve hastalik aklimiza gelmez. Ama tatil de günlük hayatimiz gibi risklerle dolu. Tatilde bilinçsiz davranmak, risklere karsi tedbir almamak bazan hayati tehdit edici saglik sorunlarina yol açabilir. Bir çalismada , gelismekte olan ülkelere üç aydan daha az süre ile seyahat eden 10.000 Isviçre vatandasinin %15’inde seyahatle ilgili saglik sorunu oldugu ve %3’ünün de ortalama 15 gün çalisamadigi belirtiliyor.

Seyahatla ilgili saglik sorunlari:

Ziyaret edilen ülkelerde, bölgelere özgü infeksiyon ajanlarina maruz kalmaya

Tercih edilen ulasim tarzina

Tatilde planlanan aktivitelere ( dama, yüksek daglara tirmanma , safariye çikma vs)

Mevcut kisiselsaglik sorunlarinin kötülesmesine bagli olarak gelisir. Ancak alinacak pratik önlemlerle pek çok hastalik önlenebilir.

Tatilinizi Türkiye'degeçirmeyi düsünüyorsaniz, saglik çantanizi yaniniza almaniz, saglik kontrolü ve dis bakimi yaptirmaniz yeterli. Saglik çantanizda sik rastlanan basit hastaliklari tedavi etmek için temel ilaçlar, ilk yardim malzemeleri ve birtakim koruyucu malzemeler bulunmali. Bunlar; antiseptik yara temizleyici, tibbi flaster, steril sargi bezi, göz damlasi , böcek kovucular, allerji ve yanik kremleri, burun açici damla, basit agri kesici (örnegin parasetamol), bandajlar, termometre, koruyucu günes kremi, ishal önleyici ilaçlar, geçmisteki bir hastalikla ilgili ilaçlar, steril siringa ve su dezenfektanlaridir.

Fakat tatilde yurtdisina gidiyorsaniz isiniz biraz daha zor. Öncelikle gittiginiz ülkelerde yakalanabileceginiz hastaliklar hakkinda fikir sahibi olmak ve gerekli önlemleri almak için bir uzmana danismalisiniz. Son 20 yilda gelismeye baslayan farkli ve yeni bir disiplin olan “Seyahat tibbi” veya “ seyahat doktorlugu” esas olarak kisinin seyahat öncesi önleyici bakimini üstlenmektedir. Son 15 yilda uluslararasi seyahatlerin %73 oraninda arttigi yönündeki bilgiler, konunun önemini vurgulamaktadir.

Seyahatle ilgili hastalik risklerinin belirlenip gerekli önlemlerin alinmasinda “ seyahat öncesi degerlendirme” çok önemli. Seyahat öncesi degerlendirmede.

Mevcut klinik durum, kullanilmakta olan ilaçlar, allerji öyküsü, gebelik varligi ve

Seyahatin ayrintisi

- süresi
- mevsimi
- gidilecek ülkeler ve bölgeleri
- seyahtte planlanan aktiviteler
- kalinacak yer ( modern hotel, dag evi, kamping )
sorgulanir. Kisinin genel saglik durumu ile birlikte seyahat plani degerlendirilir, saglikla ilgili olusabilecek riskler belirlenir ve bu riskleri önleyici, hafifletici tedbirler anlatilir. Yabanci ülkeye seyahate gidecek kisi, en az 1 ay öncesinde uzmana basvurmali.

Seyahatte en sik görülen tibbi sorun enfeksiyon hastaliklari olup su ve besinlerle, solunum yoluyla, sivrisinek-böcek sokmalari veya seksüel yolla bulasir.

Seyahat edenlerde en sik görülen hastalik, “turist ishali”dir. Su ve yiyeceklerle bakteri, virus ve parazitlerin bulasmasi sonucu olur. Ishal ile birlikte bulanti, kusma, karin agrisi , ates olabilir. Genellikle 1-5 gün içinde kendiliginden düzelir . Tedavide asil olan yeterli sivi almaktir.

En uygunu tuz ve seker içeren sivi olup “1 litre suya ½ çay kasigi tuz + ½ çay kasigi soda + 4 çorba kasigi seker “ konularak hazirlanabilir. Önlemek önemli. Yiyecek ve içeceklere dikkat etmek ishal riskini azaltir. Bazi durumlarda koruyucu ilaç tedavisi önerilmektedir.

SEYAHATLE ILGILI TIBBI ÖNERILER

Yiyecek ve su ile ilgili tedbirler ─ Turist diaresi, hepatit A ve daha seyrek olarak da trisinellosis gibi pek çok enfeksiyon hastaligi kontamine su ve yiyeceklerle bulasir.Bu nedenle hijyenik kosullari iyi olmayan bölgelerde, enfeksiyonu önlemek için su ve yiyeceklerle ilgili tedbirleri almak esastir. Musluk suyu mikrop içerebilir , fakat su 3 dak kaynatilip sogutulursa bu organizmalar ölür. Veya 2 litre suya 5 damla tentürdiyot eklenmesi 30 dakikada mikroplarin çogunu öldürür. Enfeksiyon riskini azaltmak için.

Kaynamamis musluk suyunu içmeyin ve bu sularla dis firçalamayin
Kaynamamis sudan yapilan buz katilmis içecekleri içmeyin
Sadece kaynamis musluk suyu, karbonatli içecekler, bira ve sarap için
Sise suyu musluk suyuna göre daha emin olmakla birlikte, siseleme islemi standardize olmadigi için lokal olarak siselenen su çok emin degil.
Yiyeceklerle enfeksiyon riskini azaltmak için:
Soyulmayan meyveleri yemeyin. Meyveyi yemeden hemen önce kendiniz soyun
Çig sebze yemeyin
Pastörize olmayan süt ürünlerini yiyip içmeyin
Çig veya az pismis et, balik ve deniz ürünlerini yemeyin

Asilar: Asilama için kisinin eski asi durumu ve seyahat güzergahi önemli. Yasal olarak gerekli tek asi, “sari humma asisi” olup bazi ülkelere giris için asi belgesi gerekli. Asinin geçerliligi 10 yil. Sari humma sivri sineklerle bulasan bir viral hastalik. Öldürücü. Afrikanin Ekvatoriyal bölgeleri ve Güney Amerikada sik görülmekte. Sari humma asisi , bir canli virus asisi olup etkin ve emin. Ancak yaslilarda yan etki görülebilir O nedenle , gerçekten risk altinda olanlara yapilmali. Bagisiklik sistemi zayif olanlar, gebeler ve timus hast öyküsü olanlara yapilmamali.

Meningokok asisi: Suudi Arabistan, haç ve ümre nedeni ile giren tüm yolculardan meningokok asi sertifikasi istiyor ( süresi 10 günden az, 3 yildan fazla olmayacak) .

Polio (çocuk felci) asisi: Polio, Afganistan, Pakistan, Hindistan, Nijeria’da sik görülmekte. Bu ülkelere giden yolculara yapilmali. Ayrica Suudi arabistan’a girecek 15 yas alti çocuklardan polio asisi isteniyor.Daha önce asili olanlara tek doz, daha önce asisi olmayanlara tam doz asi yapilmali.

Tetanus ve difteri asisi: Rapel her 10 yilda bir. Yaslilar ve kadinlarda antikor olmama olasiligi fazla oldugundan rapel gerekli

Kizamik asisi: Kizamik prevalansi USA’da düsük. Avrupa ve Asyada yüksek. O nedenle USA disina çikan Amerikan vatandaslarina kendileri ve çocuklarini kizamiga karsi asilattirmalari önerilmekte. Gebelere ve bagisiklik sistemi zayif olanlara yapilmamali.

Tifo: Seyahatle ilgili tifo vakalarinin %76’si Hindistan, Pakistan, Banglades, Filipinler ve Haiti’de olmakta. Bugün için tifo asisi, yüksek riskli bölgelere ( öz de Hindistanin bazi bölgeleri )gidecek ve 2 hafta veya daha uzun süre kalacaklara öneriliyor. Asi kapsül tarzinda olup seyahatten en az 2 hafta önce baslamak ve günasiri 1 kaps olmak üzere 4 kapsülü aliyor. Riskin devam ettigi kisilere her 5 yilda bir tekrarlaniyor.Gebelerde verilmemeli.

Kuduz asisi: Herkese önerilmez. Vahsi hayvanlarla temasi olacaklara veya kuduzun sik görüldügü yerlere gidip 1 aydan uzun süre kalacaklara yapilir. Gebelere yapilabilir.

Hepatit A asisi: Hepatit A endemisitesi yüksek veya orta ülkelere seyahat veya çalisma için gideceklere yapilmali. Bugün için önerilen, gidis öncesi herhangibir zamanda yapilacak hepatit A asisi yeterli korumayi saglamaktadir Ancak yaslilar, bagisikligi zayif olanlar, kronik karaciger hastalari 2 haftadan daha kisa süre içinde ve hepatit A’nin endemik oldugu bir bölgeye seyahat edecekler ise ilk doz asi ile birlikte , farkli anatomik bölgeye IgG yapilmali. Asi yaptirmayanlar, asiya allerjisi olanlar veya 12 aydan küçük bebeklere tek doz IgG yapilmali. IgG 3 ay süreyle korur. Seyahat süresi 5 ayi geçecekse tekrarlanmali. Hepatit A asisi gebelere yapilabilir

Hepatit B asisi: Hepatit A ile kiyaslandiginda seyahat sirasinda hepatit B kapma riski düsük. Ancak hepatit B prevalansi yüksek bir yerde kan ve vücut sivilari ile temas, infekte kisi ile seksüel temas, dövme veya piercing varsa hepatit B kapma riski vardir. Hepatit B sik olan ülkelere gidecek saglik elemanlarina, bu ülkelerde 6 aydan uzun süre kalacak kisilere, burada tibbi veya dental girisim yapilacak olanlara mutlaka asi yapilmali. Asi, gebeler ve bagisiklik sistemi zayif kisiler dahil herkese yapilabilir. Asilamaya seyahatten 6 ay önce baslanmali. Ancak bu süre yoksa 1 veya 2 doz asilama da bir miktar koruma saglar. Tam koruma için 3 ya da 4 doz asi gerekli.

Grip asisi: Yolcularda enfeksiyonu önlemede sik kullanilan bir asi. Grip, kuzey ve güney yarimkürelerde kis aylarinda, tropikallerde tüm yil boyu ve Cruise’larda yaz aylarinda olur. Grip asisi tüm yolculara yapilabilir, ancak 50 yas üstündekiler daha önceki dönemde asili degillerse ve riskli mevsimde gidiyorlarsa mutlaka yapilmali.

Su an mevcut asi domuz gribine karsi koruyucu degil.. Korunmak için genel olarak kisisel temizlik önlemlerinin alinmasi, kalabalik ve havasiz ortamlardan mümkün oldugunca kaçinilmasi yeterli önlemlerdir. En etkili önlem el yikamadir. Alkol bazli el dezenfektanlari kullanilabilir. Hasta kisilerle temastan kaçinmak uygun bir korunma yöntemidir. Kirli ellerle gözlerinize, burnunuza ve agziniza dokunmak buradaki virüslerin elleriniz yoluyla yayilmasina neden olabilir.

Böcek sokmalari ─ sivrisinek, karasinek, bit, pire, kene gibi çesitli böcekler, sitma dahil pekçok ciddi enfeksiyonu bulastirirlar. Bunlari önlemek için:

Mümkünse bu böceklerin sik oldugu bölgelerde gitmekten sakinmali.

Koruyucu uzun kollu gömlek ve pantolon giymeli (giysilerin permethrin ile muamelesi etkinligini artirir)

Kisisel hijyene dikkat etmeli

Böcek kovucular kullanmali ( DEET içeren)

Yatakta cibinlik kullanmali(cibinligin permethrin ile muamelesi etkinligini artirir)

Cildi düzenli olarak kontrol etmeli

Karanlikta mümkün oldugunca disarida az kalmali

Sitmaya karsi önlem ─ Sitmanin sik oldugu bögelere gidenlere bu tedbirlere ek olarak koruyucu sitma ilaci önerilmekte. Bu ilaçlara ilgili bölgeye gitmeden önce baslamali ve döndükten sonra 4 hafta devam edilmeli.

Seks yoluyla bulasan hastaliklara karsi önlem ─ Seksüel yolla hepatit B, AIDS, gonore, klamidia, sifiliz bulasabilir.Lateks condom kullanilmasi riski azaltir

Kisisel ilaçlar ─ Kisiler kullanmakta olduklari gerekli ilaçlarini beraberlerinde tasimali. Siringaya ihtiyaci olanlar, tibbi gerek olduguna dair doktor raporu tasimalilar

Kazalardan korunma ─ Alkollü araba kullanmamali, gece yola çikmamali, emniyet kemeri takmali

Tüberkuloz testi ─ Tuberkülozun sik oldugu yerlere seyahat edenler , seyahat öncesi ve sonrasinda tuberküloz deri testi yaptirmali. Deri testi pozitiflesirse tedavi gerekir.

Ulasim araci ile ilgili öneriler

Seyahatle ilgili saglik problemleri, ulasim araci ile ilgili olabilir.

Gemi ─ Genellikle emin. Büyük sirketlerde salgin hastalik riskine karsi siki denetlenmekte.

Karayolu ─ En önemli risk, uzun süren yolculuklarda hareketsiz oturmaya bagli bacaklarda sisme ve damarlarinda kan pihtilasmasi olmasidir. Önlemek için bol su içmeli ve her 1-2 saatte bir durup mola vermeli, bacaklari hareket ettirmeli

Hava yolu ─ Hava yolu çesitli saglik sorunlari ile birlikte olabilir

Düsük oksijen basinci ─ Kabindeki oksijen basinci , yerdeki havadan az oldugundan kanda oksijen azdir. Bu durum normal kisilerde herhangibir sorun yaratmazken kronik obstrüktif akciger hastaligi olanlarda, bazi kalb hastalarinda veya derin anemisi olanlarda sorun olabilir ve destek oksijen tedavisi gerekebilir

Kulak-sinüs semptomlari ─ Inis ve kalkis sirasinda hava basincinda olusan degisiklik, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu olanlarda isitmede zorluk, kulak ve sinüslerde agriya neden olabilir. Bu semptomlar dekonjestanlarla önlenebilir

Derin ven trombozu ─ Uzun süre hareketsiz oturmaya bagli olarak bacak damarlarinda kan pihtilasmasi olur ve bazen akcigere ilerleyerek hayati tehdit edici olabilir. Bu nedenle tüm yolcular

6-8 saatten uzun sürecek yolculuklarda önleyici tedbirleri almali;

Her 1-2 saatte bir kalkip yürümeli
Sigara içmemeli
Rahat ve bol giysiler giymeli
Ayak bilegi ve dizlere periyodik olarak fleksiyon ve ekstansiyon yaptirmali, bacak bacak üstüne atmamali, sik sik pozisyon degistirmeli
Dehidratasyonu önlemek için bol sivi almali, alkolsüz içecekler tercih edilmeli
Dize kadar kompresyon çorabi giymeli
Derin ven trombozu yönünden yüksek riskli kisilere uygun diz alti kompresyon
çorabi ile birlikte seyahatten birkaç saat önce yapilan tek doz düsük molekül agirlikli heparin riski azlatmakta.

Hareket hastaligi ─ önlemek için seyahat öncesinde ilaç almali

Jet lag ─ Seyahat sirasinda birkaç zaman zonu geçiliyorsa olur. Iyilesme batidan doguya gidiste daha uzun sürer. Önlemek için, 5 veya daha fazla zaman zonunu asacak eriskinlere melatonin verilir. Seyahat günü yatmadan 30 dak önce 2-3 mg alinir ve vardiktan sonra da 3-4 gün devam edilir. Melatoninle birlikte alkol almamali.

Özel tibbi durumlarda seyahat

Gebelik ─ Gebelik seyahate engel degil. Uçak yolculugu 36. haftadan önce kisitlanmasa da 36. haftadan sonra uçak yolculugu önerilmiyor. Ayrica yüksek riskli gebeligi olanlar veya önceki gebeliginde komplikasyon yasayanlar uçak yolculugundan sakinmali.

Gebelerde derin ven trombozu sik oldugundan bu yönden tedbir almali.
Seyahatle ilgili asilarin çogu gebelikte yapilamaz . Keza gebeler her antibiyotigi alamaz.
Sitmanin sik oldugu yere seyahat eden gebeler, sitmaya yakalanmasi halinde kendisi ve bebegi için tehlike olacagini bilmeli ve koruyucu ilaç almali.

THY web sitesindeki bilgiye göre; 7 ayini (28 hafta) bitirmis hamile yolcular kendi doktorundan aldigi "Uçakla Seyahatinde Sakinca Yoktur" ibaresi yer alan bir rapor ile seyahat edebilirler. Bu raporun tarihi 7 günden eski olamaz. 7 aya (28 hafta) kadarki hamile yolcularin seyahatinde ise yolcu beyani esastir.

HIV enfeksiyonu ─ Bazi ülkeler HIV pozitif kisileri kabul etmiyor, o nedenle seyahat öncesi konsolosluktan sorulmali. Seyahatle ilgili bazi asilar HIV’li hastalara yapilamaz. Bu hastalar gerekli tüm ilaçlarini birlikte tasimali

Diabet ─ Insülin kullanan diabetiklerin birkaç zaman zonu içeren yolculuklarinda insülin doz ve zamanlarinin ayarlanmasi gerekli. Genel kural olarak, doguya gidislerde gün kisaldigi için daha az insüline ihtiyaç varken; batiya gidislerde gün uzadigi için daha fazla insüline ihtiyaç vardir Diabetikler durumlarini belirten ve acil durumda bilgi sorulacak telefon numarasini içeren bir künye tasimali. Insülin, glukagon, seker ölçüm aleti ve çubugu, ilaçlari ve ara ögünlerini el çantalarinda olmali.

Özel aktiviteler

Dalma ─ Tüple dalanlar, dalisin süresine göre degismek üzere uçaga binmeden önce 12-48 saat beklemeli

Yüksek irtifa ─ Seyahatte daglik veya yüksek rakimli bölgelere gidecekler “ dag hastaligi, yüksek rakim pulmoner ödem ve yüksek rakim beyin ödemi “ önleme ve tedavisi konusunda bilgilendirilmeli.

Amerikan Hastanesi
Iç Hastaliklari Bölümü
Prof. Dr. Sunay Sandikçi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası