Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


MENOPOZ HAKKINDA DOGRU BILINEN YANLISLAR

“Menopoz delilige yol açar”, “Geç menopoza girenler uzun yasarlar”... Bunlar, kadinlar arasinda menopoz hakkindaki yanlis bilgilerden sadece birkaçi. Kadinin hayatinda bir dönüm noktasi olsa da menopoz, her kadinin yumurtlama fonksiyonunun sona ermesiyle birlikte yasadigi dogal bir süreç. Anadolu Saglik Merkez (ASM) Atasehir Tip Merkezi’nden Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Mete Bostanci, menopoz hakkinda dogru bilinen yanlislar hakkinda bilgi verdi.

“Menopoz belirli bir yasta aniden ortaya çikar”

YANLIS. Menopoz, adetlerin kalici olarak kesilmesinden yaklasik 1- 5 yil önce baslayan bir süreç. Ön menopoz (premenopoz) dedigimiz bu süreçte adetler devam eder ancak hormonal dalgalanmalar nedeni ile degisik derecelerde sikintilar yasanir.

“Annesi zor bir menopoz dönemi geçiren kadinlar da menopozu zor geçirir. Her kadin annesi ile benzer yasta menopoz yasar.”

YANLIS. Menopoza girme yasi kalitsal olarak belirlenmis bulunuyor ancak her kadin annesi ile benzer yas ve kosullarda menopoz yasar demek dogru degil. Sigara, beslenme aliskanliklari ve yasam tarzi gibi faktörler de menopoza girme yasini etkileyebiliyor.

“Geç menopoza girenler uzun yasarlar”

YANLIS. Daha uzun süre yüksek östrojen etkisinde kalmak uzun yasamayi degil ama genç görünmeyi saglayabilir. Uzun süreli östrojen etkisi, rahim ve meme kanseri gibi hastalik riskini de beraberinde getirir.

“Rahim alindiginda menopoza girilir”

YANLIS. Menopoz yumurtaliklarin hormonal faaliyeti ile ilgili bir durum. Rahim ameliyati sirasinda ek bir neden olmadikça yumurtaliklar birakildigindan hormonal faaliyet dogal seyrini sürdürüyor ve menopoz durumu ortaya çikmiyor.

“Spiral, dogum kontrol hapi, tüplerin baglanmasi ve bunun gibi gebelik önleyici yöntemler erken menopoza yol açar”

YANLIS. Bu yöntemlerin hiç birinin yumurtaliklarin hormonal faaliyeti üzerinde olumsuz etkisi bulunmadigi için erken menopoza yol açmazlar.

“Menopoz kilo alinmasina yol açar”

YANLIS. Ergenlik dönemini takip eden her 10 yilda kalori ihtiyaci yüzde 2– 8 azaliyor, yas ile birlikte yag kas orani bozuluyor ve yaglanma artiyor. Bu olanlarin menopozla ilgisi bulunmuyor. Menopozda kadinlar aslen karamsarlik ile hareketsizlige düsme, gereginden fazla kalorisi yüksek gidalara gereginden fazla yönelme ve yasa bagli gelisen insülin direnci nedeniyle kilo aliyorlar.

“Menopozda hormon tedavisi alanlar güneslenmemelidir”

YANLIS. Günese bagli cilt lekelenmeleri, kirisikliklar ve benzeri problemler yasa bagli olarak gelisiyor. Menopoza girme yasi düsünüldügünde, sorunun hormon tedavisinden degil yastan kaynaklandigi görülüyor.

“Menopoz delilige yol açar”

YANLIS. Menopozla birlikte endorfin salgisi bir miktar azaliyor. Yillardir yasamin dogal bir parçasi olarak devam eden adetin kaybi ve dogurganligin sona ermesi fikri kadinlarda dogal olarak sinirlilik, yorgunluk, depresyon, asiri hassasiyet uykusuzluk gibi sorunlara yol açiyor. Ancak bu geçici sikintilar adaptasyonu takiben kisa sürede atlatilabiliyor.

“Menopozla birlikte cinsel yasam sona erer”

YANLIS. Menopoz dönemi kadinlarda yapilan bir çalisma, kadinlarin yüzde 79’unun böyle bir sorunu olmadigini gösteriyor. Hamile kalma korkusunun yarattigi stresin kalkmasi özgür bir dönemin baslangici olabiliyor. Ilk baslarda vajinal kuruluk nedeni ile sikinti yasanabiliyor ancak bu sorun çok basit bir sekilde tedavi edilebiliyor.

“Menopoz tedavi gerektirmeyen dogal bir süreçtir”

YANLIS. Menopoz döneminde kadinlarin %25’i hiçbir sikayet yasamiyor. Diger kadinlara göre daha kaliteli bir yasam sürüyorlar. Bu gruptaki kadinlarin ates basmasi, sikinti, uykusuzluk, depresyon, asiri hassasiyet gibi yasam kalitesini bozan, hayati çekilmez kilabilen sikayetleri yasamadiklarindan çok sansli olduklari düsünülebilir. Ancak menopozun fark ettirmeden yaptigi asil tahribat olan koroner kalp hastaliklari ile kemik mineral kaybi gibi sorunlar bu grupta da ayni oranda görülebiliyor. Bu sorunlar fark edildiginde ise tedavi için geç kalinmis oluyor

“Menopozda hormon tedavisi kansere yol açar”

YANLIS. Menopoz tedavisinde yillarca süren deneyim sonucu gelistirilmis, uzun yillardir kullanilmakta olan ve çok merkezli çalismalarla desteklenen hormon ilaçlari kullaniliyor. Uygun dozda ve doktor kontrolünde sürdürülen hormon tedavilerinin rahim kanseri ve kolon kanseri riskini azalttigi görülüyor. Hormon tedavisi ayrica koroner kalp hastaligi riskini ileri derecede azaltiyor. Amerika’da her yil 250.000 kadin koroner hastaliklarindan ölmekte iken meme kanserinden ölüm sayisi 45.000 civarinda bulunuyor. Hormon tedavisi alan kadinlarin alti ayda bir düzenli kontrolden geçiyor olmalari da olasi hastaliklarda erken tani ve tedavi basarisi sagliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası