Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HAZIMSIZLIGA NEDEN OLAN “BES HASTALIK”

Hazimsizlik (dispepsi), karnin üst bölgesinde agri, erken doyma, siskinlik, bulanti hissi gibi yakinmalarla tarif edilen bir rahatsizliktir. Oldukça yaygin olan bir durum olan hazimsizliktan hemen herkes yasaminin bir döneminde yakinir. Ancak toplumun ortalama dörtte birinde bu yakinmalar uzun süreli olarak bulunur ya da sik nükseder.

Acibadem Maslak Hastanesi Iç Hastaliklari ve Gastroenteroloji Uzmani Doç. Dr. Bahattin Çiçek, hazimsizlik diye tarif edilen durumun tek bir hastalik olmadigini, bazi durumlarda hazimsizligi yapan görülür ve organik bir hastalik oldugunu belirterek sunlari söyledi:

Yemek borusunda reflü olmasi
Safra kesesi hastaliklari
Pankreas hastaliklari
Mide ülser veya kanseri
Aspirin veya romatizma ilaçlarinin kullanimi

Az Hareket, Kilo Almak da Hazimsizlik Yapar

Hastalarin üçte ikisini olusturan fonksiyonel hazimsizlikta ise kesin bilinen bir neden yoktur. Ancak bu kisilerde de büyük oranda sorumlu oldugu düsünülen durumlar vardir. Örnegin bu kisilerin büyük kismi yakinmalarinin yemeklerle iliskili oldugunu belirtirler. Az yemekle hemen doyduklarini, sistiklerini bazen de açlikla midelerinin agridigini belirtirler. Dolayisi ile mide hareketlerinde, bosalmasinda sorun olmasi veya mide asidine kisinin duyarli olmasi fonksiyonel hazimsizliktan sorumlu olabilir. Hareket azligi, kilo alimi mide barsak hareketlerinin yavaslamasi sonucu hazimsizliga neden olur.

“Helikobakter pylori” mikrobu ülkemizde yaygin olarak bulunmaktadir. Bu mikrobun hazimsizliktaki rolü net degildir. Helikobakter mikrobu ortadan kaldirildiginda hastalarin ancak onda birinde kalici rahatlama saglanabilmektedir. Stres muhtemelen kisinin hazimsizligi daha ciddiye almasina, daha çok sorun etmesine neden olmaktadir. Anksiyetesi olan kisiler digerlerine göre daha çok hekime basvurmaktadir.

45 Yas Üzerindekilerde Hazimsizlik Arastirilmali

Öncelikle hazimsizligin altta yatan ciddi bir hastaligin yansimasi olup olmadiginin bilinmesi gerekir. Hekimin görevi hazimsizlik seklinde belirti veren mide ya da mide disi ciddi organik nedenleri fonksiyonel hazimsizliktan ayirt etmektir. Hazimsizlik sik görüldügü ve genellikle tetkiklerde ciddi bir bozukluk saptanmadigi için her hazimsizlik tanimlayan kisinin arastirilmasi önerilmez. Kiside ciddi bir hastalik varligini düsündüren sebepsiz kilo kaybi, lokma yutmada güçlük, inatçi kusmalar, kansizlik, diski veya kusmukta kan olmasi durumunda veya hazimsizlik tanimlayan kisi 45 yasin üzerinde ise arastirilmasi gerekir. Yemek borusu, mide ve oniki parmak bagirsaginin görüntülenmesini saglayan endoskopi, hazimsizlikta tercih edilmesi gereken testtir. Organik hastaliklarin dislanmasi durumunda fonksiyonel hazimsizligin kisi için önemi yasam kalitesini bozmasi, isgücü kaybina neden olabilmesidir. Fonksiyonel hazimsizlik ilerleyici bir hastalik degildir. Ancak çalismalar göstermistir ki zaman zaman rahatlamalar olmasina ragmen fonksiyonel hazimsizligi olan kisilerin önemli kisminda uzun dönemde de bu yakinmalar devam etmektedir. Hazimsizligin giderilmesinde ilaç tedavisi uygulanirken, mide asidini baskilayici ya da mide hareketlerini uyarici ilaçlar kullanilmaktadir. Eger uygun bir ilaç tedavisi ile yakinmalarda belirgin bir düzelme saglanamiyorsa hekimin yeniden degerlendirmesi gerekir.

Hazimsizlik Çekenlere Öneriler:

Yeme aliskanliginizi gözden geçirin
Hazimsizlik yaptigini bildiginiz besinlerden sakinin
Agir, yagli yiyecekler yemeyin
Fazla yemeyin
Aksam geç saatlerde yemeyin
Hizli yemeyin
Egzersiz öncesi yemeyin
Sigara içmeyin
Alkolden sakinin, özellikle aksamlari fazla almayin
Saglikli bir kiloda kalin
Haftanin 4-5 günü en az yarim saat egzersiz yapin
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası