Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUGUNUZDAKI BENLERI ÖNEMSEYIN

En degerli varliklarini saglikli bireyler olarak yetistirmek isteyen anne ve babalar; çocuklarinizdaki ben olusumlarina dikkat! Günesin zararli isinlarinin etkisiyle artis gösteren benlerdeki degisimler ciddi bir saglik sorununun da habercisi olabilir. Bu nedenle de anne ve babalarin çocuktaki benleri siki takip etmelerinde ve gerekli önlemleri almalarinda fayda var!

Anne ve babalar bilinçli davranip gerekli önlemleri alirlarsa, çocuklarinin gelecegini de korumus olurlar. Bu önlemlerin basinda da çocugun günesten dogru yararlanmasini saglamak geliyor. Örnegin; ilk adimi, çocugunuz alti aylik olduktan itibaren yüksek faktörlü koruyucu kremler kullanarak ve ögle saatlerinde günese çikartmayarak atabilirsiniz!

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmani Dr. Gökhan Okan; çocuklardaki ben olusumuna dikkat edilmesi ve çocuklarin özellikle günesten korunmasi gerektigini belirterek ailelere uyarilarda bulundu:

GÜNES ISINLARI ARTIK MASUM DEGIL

Yaz mevsiminin gelip sicaklarin artmasiyla beraber günesin zararli olan UV isinlarinin yeryüzüne ulasma yogunlugu da artiyor. Ozondaki delinme, günesin cildimize vermis oldugu zararli etkileri arttiriyor. Cilt lekeleri, ciltteki çizgilenmeler, mevcut benlerdeki degisiklikler, yeni ben olusumu ve cilt kanseri gelisimine zemin hazirlama gibi sonuçlarin hepsi günesin vermis oldugu tahribatlardir.

BENLER ILK 20 YILIN ESERI

Benler; melanosit denilen renk hücrelerinin olusturdugu yapilardir. Çogu kiside sayilari 1 ila 40 arasinda degismektedir. Vücudun her yerinde gözlenebilirler. Bir kismi dogustan, bir kismi ise sonradan ortaya çikarlar. Ciltle ayni hizada olabilecekleri gibi deriden kabarik, üstünde kil gelisen formlarda bulunabilirler. Kiside ben gelisecegi dogumdan önce planlanmistir, çogu da ilk 20 sene içinde gelisir.

YENI BENLERIN SORUMLUSU: GÜNES

Günes isinlari benler üzerinde önemli etkiye sahiptir. Mevcut benlerin degisimine neden olabilecegi gibi, yeni ben çikmasina da neden olabilir. Hayat boyu alinacak UV dozunun yüzde 80’i yasamin ilk 18 yili içinde alinmaktadir. Bu nedenle bebek, çocuk ve gençlerin günesten korunmalari hayati açidan önem tasir.

CILT KANSERININ HABERCISI OLABILIR

Sonradan gelisen benler içinde displastik ya da atipik dedigimiz ben çesidi, diger benlerden farklidir. Atipik benler; genellikle düzensiz sekilli, asimetrik görünümlü, farkli renkler içerip, büyüktürler. Ergenlik çaginda görülmeye baslayip, en sik sirt ve bacaklarda bulunurlar. Atipik ben mevcudiyeti, malign melanom dedigimiz cilt kanseri riskini arttirmaktadir. Tek bir atipik ben bulunmasi durumunda melanom riski az olmasina karsin, birden fazla atipik bende melanom riski artmaktadir. Melanom cilt kanserleri içerisinde en tehlikelisidir ve tüm dünyada görülme sikligi artmaktadir.

AÇIK TENLILER DAHA DIKKATLI OLSUN

Melanom gelismesinde kalitimin da etkisi vardir. Açik tenli olmak, vücutta 50’den fazla bene sahip olmak, çocukluk çaginda ciddi günes yaniklari geçirmek, atipik benlere sahip olmak ve ailede melanom olan bireylerin bulunmasi melanom açisindan risk olusturur.

Melanom; erkeklerde en sik sirtta, kadinlarda ise bacaklarda yerlesir. Melanom,yüzde 30 mevcut benden, yüzde 70 normal ciltten gelisir. Benler arasinda dogumsal büyük benler ve atipik benlerin melanoma dönüsme riski diger ben çesitlerine göre daha fazladir.

SEKILSIZ VE BÜYÜK BENLERE DIKKAT!

Benlerin incelenmesinde klinik muayenenin yani sira benin büyütülerek görünmesini saglayan dermatoskop isimli cihazdan da faydalanilir. Muayene ve dermatoskopik inceleme sonrasinda süpheli ben saptanirsa cerrahi olarak o ben uzaklastirilir ve patolojik incelemeye gönderilir. Benlerin uzaklastirilmasi, ben açisindan risk teskil etmez. Hasta, bende bulunan riske göre, 3 ila 12 ay arasindaki periyotlarla takip edilir.

ÇOCUGUNUZDAKI BENLER BÜYÜRSE, KANARSA VE SEKIL DEGISTIRIRSE DERHAL DOKTORA!

GÜNES KORUYUCUYU ÖNEMSEYIN: Çocugun sagligi için öncelikli olarak günes koruyucunun önemi vurgulanmalidir. En az 30 faktörlü günes koruyucular, disari çikilmadan 20 dakika önce sürülmeli ve her 2 saatte bir tekrarlanmalidir.

6 AYLIKKEN GÜNES KORUYUCU KREME BASLAYIN: Özellikle çocuklarda günes koruyucu kullanimina önem verilmelidir. 6 ayliktan itibaren koruyucu kullanmasina baslanmalidir.

KREMLERI KULAGINA VE AYAGINA DA SÜRÜN: Günes koruyucu kullanirken kulaklar, ayak sirti ve enseye sürmeye dikkat edilmelidir.

SAPKASIZ VE GÖZLÜKSÜZ ÇIKARMAYIN: Genis sapka ve günes gözlügü kullanimina önem verilmelidir. Günesin yogun oldugu 10.00 ila 16.00 saatleri arasinda zorunlu olmadikça disarida bulunmamaya özen gösterilmelidir.

GÜNES YANIGI GEÇIRDIYSE BENLERI TAKIBE ALIN: Çocukluk çaginda ciddi günes yanigi geçirilmesinin çok sayida atipik ve normal ben gelisimine neden oldugu ispatladigindan dolayi, günes koruyucunun önemi bir kat daha artmaktadir.

BENLER BÜYÜRSE VE KANARSA DERHAL DOKTORA GÖTÜRÜN: Mevcut benlerinin sekillerinde degisiklik, büyüme, kanama ve sertlik hissettiginiz zaman vakit kaybetmeden bir cilt hastaliklari uzmanina basvurun.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası