Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


UYKUNUN GENETIK SIRLARI ÇÖZÜLÜYOR

Günlük uyku ihtiyacimizi büyük ölçüde genetik sifremiz belirliyor. Su gibi hava gibi uyku beyin için olmazsa olmaz bir gereklilik. Örnegin 3 günlük uykusuzluk kiside gerginlik, sinirlilik, zaman algisinda çarpiklik, hayal görme, kekeleme, konusulanlari anlayamama gibi belirtiler ortaya çikartiyor. Bunlari daha sonra ellerde titreme, görme bozukluklari, süphecilik hatta paranoyak düsünceler ve ayakta rüya görmeler izliyor. En basit beyin yapili hayvanlardan insana kadar tüm canlilarin uyku gereksinimleri konusundaki bilgiler giderek daha netlesiyor.

Genetik bilimindeki basdöndürücü gelismeler ve uyku tibbinin artik yerlesmis bir uzmanlik alani haline gelmis olmasi tani ve tedavide yeniliklere yol açiyor. Genom projesinin getirdigi ivme ile bilim insanlari yaklasik on yildir hayvanlarda ve insanlarda uyku/uyaniklik döngülerini düzenleyen mekanizmalari aydinlatma çabasinda. Sekiz yil önce sabahlari erken uyanan fertlerin yogun oldugu genis bir aile bireyleri arasinda belirli bir gen degismesinin varligi saptanmisti.

Genellikle insanlar “normal” uyku süresinin 7-8 saat oldugunu düsünürler. Oysa genis tabanli uluslararasi çalismalar kisilerin ideal uyku saatlerinin çok farkliliklar gösterdigini ve bireysel olarak 4 saat ile 10 saat arasinda degisebildigini saptamislardir. Kendileri için “ideal” olan süreden daha çok yatakta kalanlarin sabaha karsi “erken” uyanip tekrar uyuyamama sikintisi çektiklerini, aksine 8-10 saat uyumasi gerekenler 6-7 saat uyuduklarinda yorgun uyanip gün içinde yorgun ve uykulu olduklarini bilinmektedir. Bilim, insanlari yillardir hayvan deneylerinde biyolojik saatlerin çalismasini yönlendiren genleri belirlemeye çaba harcadilar. Bu çalismalar sayesinde gereginden kisa ve/veya kalitesiz uykunun sadece yorgunluk degil, seker hastaligindan tiroid hastaliklariyla, sismanliktan psikolojik/psikiyatrik sorunlarin tetiklenmesine kadar ilk bakista birbirleriyle hiç ilintili degilmis gibi görünen bir çok sorunun ortak paydasi oldugu anlasilmaya basladi. Özellikle çocuklarda ve gençlerde eksik uyku, ögrenme ve davranis sorunlarina yol açabilmektedir. Uyku özelliklerin ebeveynlere olan benzerligini arastiran bilimadamlari, yakin zamanda genis bir ailenin fertleri arasinda hDEC2 diye kodlandirilan bir gende mutasyon oldugunu ve bu aile fertlerinin alisik olunandan çok daha kisa uyuduklarini kesfettiler. Stanford Ünivesitesi’nden olan bu bilim insanlari simdi, ayni genin farelerde degistirilmesiyle, “dogal olarak” kisa süreli uyuyan fareler gelistirmisler ve simdi bu mutasyonun genel saglik ve diger fizyolojik islevleri nasil etkilediklerini belirlemeye çalisiyorlar. “Ideal uyku süresi” üzerindeki spekülasyonlarin bu genetik çalismalarin sonunda bir uzlasma saglanmasina yardim edecegi varsayilabilir. Tartismasiz olan, uykunun saglikli bir vücut ve düzenli isleyen bir beyin için “vazgeçilmez” önemi oldugudur.

Amerikan Hastanesi
Uyku Bozukluklari Klinik Sefi
Dr. Sabri Derman
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası