Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


UZUN VE SICAK GÜNLERDE ORUÇ TUTARKEN NASIL SAGLIKLI KALINIR?

Memorial Etiler Tip Merkezi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Murat Görgülü, sicak havalarda oruç tutarken saglikli kalmak için önerilerde bulundu.

Bu yil Ramazan ayi, yazin uzun ve sicak günlerine denk geldi. Hem gün içinde oruç tutulan sürenin uzun olmasi hem de havanin sicak olmasi oruç ibadetini yaparken bazi konulara dikkat etmeyi gerektirmektedir.

Bol Sivi Alimi Sart!

Özellikle sicak havalarda sivi tüketimi çok önemlidir, oruç tutan kisilerin iftar ve sahur yiyeceklerini hafif ve sulu yemekler olarak düzenlemesi, iftar ve sahur arasi sivi tüketimine özen göstermeleri gerekmektedir.

Oruçluysaniz Sicak Havada Disari Çikmamaya Özen Gösterin

Sicak havalarda gerek terleme ile gerekse vücuttan buharlasma yolu ile sivi kaybinin artmasi daha çok sivi alimini gerektirmektedir. Oruç tutan kisiler, eger bir zorunluluk yok ise, çok sicak havalarda disariya çikmamaya özen göstermelidirler. Eger disari çikilacaksa sabah erken ya da aksamüstü saatler tercih edilmelidir. Açik havada çalisan oruçlu kisilerin dogrudan günes isigindan kaçinmalari, özellikle bol ve açik renk giysiler tercih etmeleri önerilir. Yaz mevsiminde çok kalabalik ve sicak ortamlarda bulunmak hem sivi kaybi; hem de kan sekerinde düsme gibi durumlar yaratacagindan bu konuya da dikkat etmek gerekmektedir.

Açik Havada Çalisiyorsaniz Gölgede Mola Verin

Yaz aylarinda özellikle açik havada çalisan agir isçilerin mutlaka sahura kalkarak sivi almalari, dengeli beslenmeleri gerekmektedir. Günesin dik oldugu ögle vakitlerinde ve her 1-2 saatte bir mola verilip dinlenilmesi, gölge ve serin bir bölgede bulunulmasi çok önemlidir. Çok sicak ve bunaltici durumlarda hafif serin dus alinmasi ferahlatici etkiye sahiptir.

Oruçluyken Sicak Havada Bayilma Riskine Dikkat!

Oruç tutulan dönemde sivi kaybina dikkat edilmezse, halsizlik, kas kramplari, çarpinti, ates çikmasi gibi bulgular olusur, daha fazla su kayiplarinda tansiyon düsmesi ve bayilma gözlenebilir. Sivi kaybi ile birlikte direkt günes isigina maruz kalma olursa sicak çarpmasi tablosu da gelisebilir.

Iftar Yemegine Kahvaltilik Ile Baslayin

Yaz aylarinda oruç tutarken yemeklerimize de özellikle dikkat etmek gerekmektedir. Iftarda bir kerede çok miktarda yemek yememeli, yagli, baharatli, tuzlu ve soslu yemeklerden kaçinilmalidir. Iftarda oruç hafif sulu yiyeceklerle ve kahvaltilik benzeri yiyeceklerle açilmali ve bir kerede çok miktarda yanilmemelidir. Onun yerine iftardan bir iki saat sonra yine bir miktar yenilmelidir. Yatmaya 1-2 saat kala bir meyve yenilmesi hem enerji bakimindan hem de içerdigi sivi miktari bakimindan önerilir.

Et Istahinizi Iftara Saklayin

Sahura biraz erken kalkilip sivi besinler alinmasi, agir yiyecekler yerine doyurucu ve hafif bitkisel kaynakli besinler alinmasi gerekmektedir. Özellikle sahurda agir hayvansal besinlerden uzak durulmalidir. Bu tip besinlerden balik ve tavuk tercih edilmeli izgara, haslama ya da firinda pisirilerek iftar ögününde yenilmelidir.

Kronik Hastaligi Olanlar Doktor Kontrolünde Oruç Tutmali

Yaz aylarinda oruç tutarken bazi hasta gruplarinin da özel olarak dikkat etmesi gereken durumlar vardir. Yüksek tansiyon, kronik rahatsizligi olan hastalar, kalp ve böbrek sorunu olan hastalar sicak havalarda mutlaka doktorlarina danisarak oruç tutmali; beslenme düzenlerinde büyük degisiklik yapmamali ve ilaçlarini aksatmamalidir. Sicak hava ve sivi kaybi nedeniyle bu tip hastalarin genel durumlarinda ve metabolik degerlerinde bozulma olabilir. Yine çok yasli kisilerindede sivi kaybi ve sicaga daha duyarli olduklari unutulmamalidir. Bu tip kisilerin oruç tutmaya baslamadan önce doktor kontrolünden geçmeleri önemli bir husustur.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası