Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AKCIGER KANSERINDE YENI BIR TEDAVI YÖNTEMI

Akciger kanseri, Ingiltere’de meme kanserinden sonra en sik görülen ikinci kanser türüdür. Ülke genelinde bütün ölümlerin 20’de 1’inden sorumlu olan bu kanser türünün tedavisi için yeni yöntemler gelistiriliyor.

Ingiltere’nin Ulusal Saglik ve Klinik Mükemmeliyet Enstitüsü (NICE), son onay kararlari kapsaminda, küçük hücreli olmayan nonskuamöz(adenokarsinomu veya büyük hücreli karsinom özelligi gösteren) akciger kanseri* olan hastalar için ilk seçenek tedavi olarak sisplatinle birlikte yeni kemoterapi ilaci pemetreksed (Alimta) kullanimini içeren önerilerini yayinladi. Kurumun, söz konusu hastalik için pemetreksed ve sisplatinin kullanimi ile ilgili Nihai Kilavuzu, son onay kararindan sonra Eylül 2009’da yayinlamasi bekleniyor.

NICE’in son onay karari, Ingiltere’deki nonskuamöz NSCLC hastalarinin ilk seçenek tedavi olarak bu ilaç kombinasyonundan devlet destegiyle yararlanacagi anlamina geliyor.

Lilly, birçok hasta ve hasta yakinini rahatlatacak NICE Son Onay Karari’ndan büyük bir memnuniyet duydugunu kamuoyuyla paylasti.

Nasil bir etkisi olacak?

Pemetreksed ve sisplatin ile tedavi, nonskuamöz NSCLC hastalarinda önemli bir gelismeyi temsil ediyor. Çünkü bu tedavi tarzinin belli hastalarda yasami bir yildan daha fazla uzattigi görülüyor.**

Ayrica, sisplatinle birlikte kullanilan pemetreksed, nonskuamöz NSCLC hastalari için en yaygin olarak kullanilan tedavi kombinasyonu (gemsitabin ve sisplatin) ile karsilastirildiginda yüksek bir tolerasyona sahiptir.

Iki tedavi kombinasyonunu karsilastiran klinik çalismalarda, pemetreksed ve sisplatin alan hastalarin kan transferine daha az ihtiyaci olurken nötropeni (beyaz kan hücrelerinin azalmasina yol açan bir bozukluk) görülme sikliginin daha düsük oldugu gözlenmistir. Ayrica hastalarin sadece yarisinda saç dökülmesi görülmüstür.

Christie NHS Vakfi Medikal Onkoloji Profesörü Nick Thatcher, “Bu karar gerçekten önemlidir ve Ingiltere’deki akciger kanseri hastalari ve erisim için kampanya sürdüren doktorlar için mükemmel bir karardir” diyerek konu hakkinda su bilgileri verdi:

“Bu, NICE’in histolojik taniyi dahil ettigi ilk Son Onay Karari’dir. Bir tümör biyopsisinin mikroskopik analizi olan histolojik tani, tam olarak hangi NSCLC tipinin varoldugunu belirler.*** Böylece tedavilerin daha hedefli ve daha etkili olmasini saglar. “Hastalarin bu sekilde ‘hedeflenmesi’, NICE açisindan, pemetreksed ve sisplatinin, adenokarsinom veya büyük hücreli karsinom tanisi onaylanmis olan hastalarda, klinik ve maliyet yararliligi yüksek bir tedavi oldugunu onaylamasina yardimci olmustur. NICE’in bu isabetli karari neticesinde hastalarin Ingiltere genelinde bu ilaca esit derecede erisimini saglamak için hepimiz çok çalismaliyiz.”

Nasil uygulaniyor?

Pemetreksed ve sisplatin, üç haftada bir damara zerk (infusion) seklinde uygulaniyor. Bazi diger tedavilerle karsilastirildiginda, hastaneye gelis ve ilaç uygulama sikligini azaltmasi açisindan ek yarar sagliyor.

Konuyla ilgili tam Son Onay Karari belgeleri NICE web sitesinde www.nice.org.uk yer aliyor. Lokal olarak ilerlemis veya metastatik nonskuamöz NSCLC’nin ilk seçenek tedavisi için pemetreksed ve sisplatinin kullanilmasi ile ilgili Son Kilavuz’un ise Eylül 2009’da çikmasi bekleniyor. Bu kilavuz da çikar çikmaz NICE web sitesinde yer alacak.

Dipnotlar

*Akciger kanseri küçük hücreli ve küçük hücreli olmayan tip olarak 2’ye ayrilmakta. %85 oraninda küçük hücreli olmayan tip görülmekte. Bu grubun içinde de skuamöz hücreli, adenokarsinom ve büyük hücreli doku tipleri bulunmakta. Nonskuamöz dendiginde adenokarsinom ve büyük hücreli tip kastedilmektedir. Lokal olarak ilerlemis veya metastatik küçük hücreli olmayan akciger kanseri (NSCLC) olup, nonskuamöz doku tipindeki hastalarda önerilmektedir.

**Adenokarsinom olan hastalarda

***NSCLC’nin üç tipi içinde pemetreksedin iki tipte daha etkili oldugu gösterilmistir (adenokarsinom ve büyük hücreli karsinom =nonskuamöz NSCLC). Bu iki tip NSCLC, bütün NSCLC vakalarinin yaklasik olarak %55’ini temsil etmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası