Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOK FAZLA ÇIZGI FILM IZLEMEK ÇOCUKLARDA HIPERAKTIVITEYE NEDEN OLUYOR

Çizgi filmler, çocuklari eglendirirken hayal dünyalarini da genisletmekte; onlarin dünyalarinda “rahatlatma” rolü kadar “ögretme” rolünü de üstlenmektedirler. Ancak tüm bu olumlu etkiler belli hususlar göze alinmadigi taktirde olumsuza çevrilebilir ve çocugu istenilmeyen sekilde etkileyebilir.

Yapilan arastirmalar çocuklarin 18 ayliktan itibaren televizyondan gelen uyarana kisa süreli de olsa ilgi gösterdigini ancak “izleyici” olarak adlandirmalarinin ancak 2.5 yaslarindan sonra oldugunu göstermektedir.

2.5 yas itibariyle çocuklar gördükleri(izledikleri) olay ve davranislari taklit etme yetisine de sahip olurlar. Bu yas çocuklarinin ilgisinin hizli efektlerle degisen sahnelere sahip çizgi filmler oldugu göz önünde tutuldugunda, bu yapitlari “taklit” eden ve bu yapitlardan ögrenen çocuklarin hayatinda çizgi filmlerin önemini görürürüz.

3 – 6 yas arasi çocuklar da ise bu rolün önemi daha da artar çünkü arastirmalar bu yas grubu çocuklarinin televizyon ve dolayisiyla çizgi film izlerken artik “anlam” arayisi içinde olduklarini ortaya çikartmaktadirlar.

6 – 11 yas grubu çocuklari içinse izledikleri programin içerigi ve programin onlar üstünde yaptigi etkileri daha fazlalasir çünkü bu yas grubu çocuklarda dikkat, odaklanma ve süreç takiplerini saglayan bilissel fonksiyonlar olusmaktadir. Bu da izlenen çizgi film içerigini, o içerikle ilgili çocuklarin duygulanimlarini ve bu duygulanimlarin hayatlarina davranis olarak aktariminin önemini vurgular. Yine bu yas araliginda çocuklarin inanç ve deger sistemlerinin oturmaya basladigi düsünülecek olursa çizgi film içeriklerinin onlar üzerindeki etkileri daha da önem kazanir.

12 – 17 yas araliginda ise mantik ve muhakeme yetileri gelismeye baslayan çocuklar daha öncelerine göre bu program içeriklerinden daha az olumlu ve/veya olumsuz etkilenmektedirler.

Çizgi filmler çocuklari 4 ana sekilde olumsuz etkileyebilir:

Siddete yöneltme: Arastirmalara göre siddet içerikli çizgi film izleyen çocuklarin diger yasitlarina göre daha fazla kavga ettikleri, daha gergin ve agresif olduklari gözlemlenmistir. Yine bu çocuklarin ebeveyn, ve büyükleriyle iliskilerinde daha gergin, sabirsiz ve asi olduklari ortaya çikmistir. Siddet içeren çizgi filmlerin bu programlari izleyen çocuklar üstünde 3 ana etkisi oldugu saptanmistir. Bunlar: a) bu çocuklarin “digerlerinin” aci ve üzüntülerine daha az hassas olmasi, b) bu çocuklarin gerçek hayatta çevrelerindeki siddet unsurlarindan gerektigi kadar hatta hiç rahatsiz olmamalari, ve c) daha önceki arastirmanin da isaret ettigi gibi bu çocuklarin çevrelerine karsi agresif ve siddet dolu davranislarda bulunmada digerlerine göre daha yatkin olduklaridir.

Bilissel fonksiyonlari köreltme (azaltma): 2004 yilinda yapilan bir arastirma günde ortalama 3 – 4 saat televizyon ve dolayisiyla çizgi film izleyen çocuklarin dikkat dikkat eksikligi ve hiperaktivite rahatsizligi gelistirme olasiliklarinin digerlerine göre % 30 ile % 40 daha fazla oldugunu ortaya koymaktadir. Bazi çalismalar ise fazla izlenen televizyon ve özellikle çok aksiyon dolu çizgi filmlerin çocuklarda epileptik nöbetlere yol açabilecegini iddIa etseler de bu kanitlanmis bir olgu degildir.

Gerçeklikten kopma: Yapilan arastirmalar eger dikkat edilmez ve engel olunmaya çalisilmaz ise izlenen çizgi film karakterlerinin her geçen gün çocugun dünyasina yerlesmeye baslayacaklarina ve çocugu gerçeklikten koparip ciddi adaptasyon sorunu yasatacagina isaret etmektedir. Öyle ki çok çizgi film izleyen ve o karakterlerle özdeslesen çocuklarin sosyal iliski kurmada zorlandiklari ve yalniz olmayi seçtikleri görülmüstür.

Güvenli davranis azalmasi ve risk artisi: Özellikle 12 yas öncesinde ve muhakeme yetisi henüz gelismemis çocuklar gerçekle “hayal ürünü” arasindaki belirlemeyi yapmakta zorlanip(hatta yapamayip) ciddi güvenlik sorunlari yasayabilirler. Çizgi filmlerin içeriginde olan uçma, kaçma davranislarinin gerçek hayatta da olabilecegini varsayip bunlari deneyebilir ve sagliklarini riske atabilirler.

Bu olumsuz etkileri azaltmak için ebeveynler:

Çocuklarinin izledikleri televizyon ve çizgi film saatlerini kontrol altinda tutup belli bir program dahilinde yapabilirler.

Çocuklarinin izledikleri çizgi filmleri belli araliklarla onlarla izleyebilir ve içerikleri hakkinda birkaç cümlelik de olsa yorumlar yapip tartisabilirler

Çok siddet ve öfke içeren çizgi filmlerin izlenmesini engelleyebilirler

Farkli hobi ve ugraslara yönlendirmeli ve televizyonu (ya da çizgi filmleri) çocuklarinin hayatlarinin odak noKtasi olmasini engelleyebilirler.

Amerikan Hastanesi
Psikoloji Bölümü
Uzman Psikolog Asli Akkan
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası