Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DOGRU BESLENME ILE MIGRENI YENIN

Toplumda yaygin olarak görülen migren tedavisinde, agriyi harekete geçiren gidalari belirlemek ve bu gidalardan uzak durmak etkili yöntemlerden biri. Dogru beslenerek korkunç bas agrilari engellenebilir. Arastirmalar, sadece alinan gidalarin düzenlenmesi ile hastalarin yarisindan fazlasinin agrilarinin yüzde 30’dan fazla oranda azaldigini gösteriyor. Ayrica, hastalarin beste birinde ataklar yaridan fazla oranda kayboluyor. Migren hastalarina uygulanan Tip3 testiyle hastada agriya yol açan besinler tespit edilebiliyor. Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Nöroloji Uzmani Prof. Dr. Mustafa Ertas, migren ve beslenme arasindaki iliskiyi anlatti.

Migren ataginin çok çesitli tetikleyicileri bulunuyor. Bunlardan bazilari kontrol edilebilir, bazilari kontrol edilemeyen nedenlerdir. Migrenli hastalarin tümüne genel olarak düzenli uyku uyumalari, düzenli beslenmeleri, ögün atlamamalari ve aç kalmamalari öneriliyor. Bunlarin yaninda ne yedikleri de önem tasiyor.

Migren hastalarinin yediklerine dikkat etmeleri, agriyi harekete geçiren besinleri tespit edip bunlardan uzak durmalari, siddetli bas agrilarindan kaçinmak için etkili bir yöntem. Arastirmalar, sadece alinan gidalarin düzenlenmesi ile hastalarin yarisindan fazlasinin agrilarinin yüzde 30’dan fazla oranda azaldigini gösteriyor. Hastalarin beste birinde ise ataklar yaridan fazla oranda kayboluyor. Anadolu Saglik Merkezi (ASM) Nöroloji Uzmani Prof. Dr. Mustafa Ertas, migren hastalarina uygulanan Tip3 testiyle hastada agriya yol açan besinlerin tespit edilebildigini belirterek test hakkinda su bilgileri verdi:

“Migreni tetiklemekte, gidalar her zaman tek basina etkili olmayabilir. Hastanin o gidayi aldiginda, gidalarin içine giren bilesenlerden öyle bir maddeye karsi duyarliligi vardir ki birbirinden farkli gibi görünen iki ayri yemegi yediginde de migreni ortaya çikabilir. Migren bazen seker gibi yaygin kullanilan bir gidadan da kaynaklanabilir, kirmizi sarap gibi her ögün tüketilmeyen içeceklerden de. Ayrica sonradan etkilerini tespit edebilen gidalardan da kaynaklanabilir. Örnek olarak, kisi peynirin migreni tetikledigini fark eder ama kepek ekmeginin etkisini fark etmeyebilir. Dolayisiyla agrilar yine gelir. Kisinin bu durumun ayrimina kendi kendine varmasi kolay degildir. Hangi gidanin migreni tetikledigini belirlemek için Tip3 testi etkili bir yöntem.”

Tip3 testi hem yaygin, hem seyrek hem de çok seyrek kullanilan gidalari kapsiyor. Dolayisiyla son derece genis bir yelpazeye uzaniyor. Test ile;

Et, süt, peynirler
Deniz mahsulleri
Mayalar
Mantarlar
Salatalar
Çay gibi demlenen içecekler
Hazir gidalarda kullanilan kati ve boyar maddeler
Baharatlar
ve diger birçok besinler taraniyor.

Test nasil yapiliyor?

Herkese kolaylikla yapilabilen Tip3 testinde hastanin kaninda 266 gidaya karsi antikor araniyor. Düzeyi yüksek bulunan antikorlar, duyarli gida olarak kabul ediliyor.D uyarli olunan gidalar belirlendikten sonra, bu listedeki yiyeceklerden en az üç aylik bir süre tamamen uzak kalmak yeterli olabiliyor. Eger çok duyarli olunan gidalar varsa aylarca, belki bir yil uzak kalmak gerekiyor. Belli süre gidadan uzak durulduktan sonra, bu gidalar asiriya kaçmamak kosuluyla tekrar tüketilmeye baslanabiliyor

Tek basina test yeterli mi?

Diyet her zaman migrene çare degil. Ancak yogun ilaç tedavisi uygulanan hastalarda, alinan gidalara dikkat edilerek migren agrilari azaltilabiliyor. Her kosulda kisi her zaman kendi kendisinin doktoru olmali, yediklerine, uykusuna ve neyin migrenini tetikledigine dikkat etmeli.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası