Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TERLEMEYI ÖNLEYEN ÜRÜNLER KANSER YAPIYOR MU?

Özellikle de yaz aylarinda terleme her yas grubundaki kadinlar, erkekler ve gençler için önemli bir sosyal sorun. Asiri terleme nedeniyle insanlar sosyal ortamlarda zorluk çekiyor, öpüsmekten, el sikismaktan kaçiniyor. Üstelik son yillarda terlemeyi önlemede koltuk altina sürülmek suretiyle kullanilan ve “alüminyum” içeren “antiperspirant” ürünlerin meme kanserine yol açtigi iddiasi var. Bu iddialar da insanlari, terleme konusundaki tedavi arayislarina itiyor.

International Hospital ve Acibadem Bakirköy Hastanesi Dermatoloji Uzmani Doç. Dr. Ahu Birol, alüminyum içeren antiperspirant koltuk alti ürünlerinin meme kanserine yol açtigina iliskin iddialarin bilimsel arastirmalarla ispatlanmadigini belirtti. Meme kanserli hastalardan alinan biyopsi örneklerinde fazla miktarda alüminyuma rastlanmasi nedeniyle söz konusu ürünlerin meme kanseri yapma ihtimali üzerinde durulduguna dikkati çeken Doç. Dr. Ahu Birol, sunlari söyledi: “Insan vücuduna çok çesitli kaynaklardan alüminyum girisi olabilir. Sadece bu ürünler araciligiyla vücudumuza alüminyum girmis olsaydi, bu ürünlerin kanserojen etkisinin kesin kanitlanmis bilimsel bir gerçek oldugunu söyleyebilirdik. Ancak bu durumda söyleyemiyoruz. Eger kiside alüminyum maddesine karsi bir hassasiyet varsa, alüminyum içermeyen ürünleri kullanabilir. Alüminyum, terlemeyi azaltici etkisi nedeniyle bu ürünlerde kullanilmaktadir.”

DEODORANT TERLEMEYI ÖNLEMIYOR

Deodorantlar ve antiperspirant ürünlerin etkileri konusunda bir zihin karisikligi var. Deodorantlar, kötü kokuyu engellemek için kullaniliyor. Sanildiginin aksine terlemeyi kesmiyor. Antiperspirant ürünler ise terlemeyi kesiyor. Bu ürünlerin toksin atmayi önledigine iliskin bilgilerin de yanlisligina deginen Doç. Dr. Ahu Birol, “Biz toksinleri direkt koltuk altindaki bezlerden atmiyoruz. Koku yapan, özel bezler koltuk altinda bulunuyor. Karaciger ve böbrek yoluyla toksinlerin çogunu atiyoruz.” dedi.

Deodorantlarin görünen bölgelere sikilmasi ve temiz cilde uygulanmasi gerekiyor. Bu nedenle deodorant sikilmadan önce koltuk altinin suyla yikanmasi önem tasiyor. Deodorant siktiktan sonra günese çikilmamasi gerekiyor. Deodorant sikip günese çikinca, içindeki kimyasallar günesle birlestiginde bir vücutta alerjik tepkiler, tahris, kizariklik, kasinti, yanma ortaya çikiyor. Bu nedenle özellikle yaz aylarinda günes görebilecek bölgelerde deodorant kullanilmamali. Çünkü insanlar hangi kimyasal maddelere ne tepki verecegini bilemeyebilir.

GÜNES AKNEYI ÖNCE KURUTUYOR, SONRA ÇOGALTIYOR

Yazin karsilasilan dermatolojik sorunlarla ilgili sik sorulan sorulari yanitlayan ve yanlis bilinen bazi durumlara açiklik getiren Doç. Dr. Ahu Birol, su bilgileri verdi:

Günese çikmak akneyi azaltir mi?

Aknenin degisik evreleri vardir. Eger akne iltihapliysa günes isigi sivilceleri azaltabilir. Akneye neden olan siyah noktalar, tikaçlar duracagi için günese çikmak biraz yalanci bir çözüm oluyor. Günesle artan akne tipleri var, klorla ortaya çikan tipleri var. Bazi tiplerinde kuruma saglanirken, bazilarinda yazin kullanilan günes kremlerine bagli artis olabilir. Bu nedenle akneyi yazin tedavi etmek zordur. Agizdan kullanilan ilaçlar ve kremlerle, ciltte kizariklik, yanma, soyulma bir de günesin etkisi ortaya çikiyor. Yazin hafif etkili ürünleri kullanmayi tercih ediyoruz. Aknesi olan kisilerin kullandiklari ürünlerin yagsiz, su bazli olmasi, akneyi artirmamasi gerekiyor. Temiz tutmak önemli.

Havuz ve deniz suyu zararli mi, yararli mi?

Havuz, deniz günes deriyi kurutuyor. Klor ve tuzlu sudan arinmak, dus almak gerekiyor. Günes koruyucusu ve nemlendirici sürmek gerekiyor, kisi deniz kenarindaysa mutlaka ürün kullanilmali. Eger egzemasi varsa dikkatli olmali. Atopik egzemasi olan kisilerde durum degisebiliyor. Kuruluktan sonra egzema siddetleniyor, havuzdan dolayi daha kolay enfeksiyon kapilabiliyor. Kil köklerinde iltihap olusuyor. Havuz ve denizin etkisiyle, bakteriyel hastaliklar ve alerjik enfeksiyonlar görülüyor. Ayakta mantar oluyor. Tüm vücutta mantar görülme riski artiyor.

Yüksek koruma faktörlü günes kremi daha mi çok korur?

Yüzde 90 koruma için en az 15 faktör kullanilmasi gerekiyor. Hiçbir hastaligi olmayan, ama günes koruma ürünü kullanmak isteyenlere normal bireylerde 15 faktör yeterlidir. 30 ve üzeri güçlü korumalardir. Deri hastaligi, günese duyarliligi olan, günesle artan hastaligi bulunanlara yüksek faktörlü koruma öneriyoruz. Çünkü 15 faktörlü bir kremle, yüzde 90 koruma sagliyorsak, 50 faktör sürünce yüzde 95 koruma sagliyoruz.

Krem sürüp bronzlasmak zararli mi?

Eger krem sürüp bronzlasiyorsak burada hata var demektir. Yani kremi sürüp bronzlasiyorsak günesin zararli etkilerine maruz kaliyoruz anlamina gelir. Günesin zararli etkileriyle deri kanseri ve deri yaslanmasina zemin hazirlamis oluyoruz.

Günes koruyucular deri kanseri yapiyor mu?

Bu ürünlerin kullanimi son yillarda arttigi için, bu ürünleri kullanip güneste yatmamak gerekiyor. Ama geç dönem yan etkileri sürüyor. Deri kanserinde bir artis var. Günes koruyucu kanser yapmiyor, çok koruyucu kullanip güneste çok kalmak günesin zararli etkilerine de maraz kalmaya neden oldugundan kanser riski artiyor.

Lazer günes lekesinden korunmada kesin çözüm müdür?

“Solar lentigo” dedigimiz günes lekeleri için lazer uygulanmasi sayesinde birkaç seansta belirgin derecede lekelerin renkleri açilir. Ama güneste kalirsa lekeler yeniden olusur. Tedaviden sonra iyi korunmak gerekiyor.

Lazer epilasyon yazin yapilir mi?

Lazer epilasyon, günese çikmayan, teni bronzlasmamis kisilere yazin yapilabilir. Koyu tene yapilmaz. Eger derinin rengi açik, kilin rengi koyu ise lazerin etkinligi fazla oluyor. Yazin insanlar bronzlastigi için lazer deriyi yakabiliyor. Kil ve ten koyu oldugundan sorun yasaniyor. Yüzdeki tüyler daha açik renkte ve ince oldugundan lazer bunlarda iyi sonuç vermiyor. Koltuk alti, genital bölge, bacaklarda çok iyi sonuç elde ediliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası