Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ANTIDEPRESANLAR RÜYAYI ENGELLIYOR!

REEM Nöroloji Merkezi’nden Dr. Mehmet Yavuz, birçok antidepresan ilacin rüya görmeyi engelledigini ya da en asgari düzeye indirdigini söylüyor. Dr. Yavuz’a göre, disaridan alinan biyolojik ajanlarin rüyalari inhibe etmesi (engellenmesi) rüyalarin da bir nörokimyasi oldugunu gösteriyor. Dr. Yavuz, rüyada beynin çagrisimla ilgili islevlerinin arttigndan, kâbus görmenin rüyanin psikozu olduguna kadar rüyalarin bilinmeyenlerini anlatti.

Insanoglunun, ömrünün üçte birini uykuda geçirdigi biliniyor. Uyku sirasinda hemen her insan rüya görür. Freud, rüyalar için “bilinçaltimizdaki düsünce, his ve isteklerin su yüzüne çikabildigi bir pencere” diyor…

REEM Nöroloji Merkezi’nin kurucusu ve doktoru Mehmet Yavuz, rüya ile ilgili bilinmeyenleri açiklarken, rüyalarin, genellikle uykunun REM evresinde çok kisa bir zaman diliminde görüldügünü belirtiyor. “Bu esnada göz kapaklarinda titremeler olur. Eger bir kisinin uykuda iken göz kapaklarinin titredigini görürseniz o esnada rüya gördügünü düsünebilirsiniz” diyen Dr. Yavuz, rüyada zaman kavraminin olmadigina da dikkat çekiyor. Dr. Yavuz, “Rüya görülen zaman süresi çok kisa ve bir dakikayi geçmemesine ragmen görülen seyleri, saatlerce anlatabilirsiniz. Rüya içinde rüya bile görebilir ve her seyi açikça hatirlayabilirsiniz. Dolayisi ile rüyada zaman sifirdir ve zaman mefhumu süre tanimaz” diye konustu.

RÜYALARIN DA BIR NÖROKIMYASI VAR

Nöroloji Uzmani Dr. Mehmet, kullanilan ilaçlarin rüya görmeye etkileyip etkilemedigi konusuna da degindi. “Alinan birçok antidepresan ilacin rüyalari inhibe ettigine yani rüya görmeyi engelledigine yahut rüyalari asgariye indirdigine inanmaktayiz” diyen Mehmet Yavuz’a göre, disardan alinan biyolojik ajanlarla rüyalarin engellenmesi de ayni zamanda beynin bir rüya nörokimyasi oldugunu gösteriyor.

Rüyalarin gerçek hayatla baglantisi, hep merak edilen ve arastirilan bir durum olmustur. Halk içinde kimi rüyalarin, gerçek hayatta olacaklara dair isaretler tasidigina inananlar çogunluktadir. Dr. Yavuz’un belirttigine göre, bazi arastirmacilar rüyalarin, uyku esnasinda görülen halisünasyonlar oldugunu savunuyor. Arastirmacilar, bu halisünasyonlarin “bilgi organizasyonu, gereksiz bilgileri unutma, RNA sentezi, uzun süreli hafizanin yerlesmesi, günlük psikolojik sorunlarin halledilmesi” açisindan çok önemli oldugunu iddia ediyor.

UÇUK RÜYALARIN SEBEBI ÖN KORTEKS

Nöroloji Uzmani Doktor Mehmet Yavuz, rüyalarla ilgili bilimsel birçok çalismanin halen devam ettigini belirterek söyle devam ediyor: “Mesela Japonya’da rüya esnasinda retinaya gelen sinyaller dijital ortama aktarilmaya çalisilarak beyin-rüya iliskisi çözülmeye çalisilmaktadir. Ayrica Cape Town Üniversitesi’ndeki arastirmacilar, fonksiyonel MRI ve PET (Pozitron Emisyon Tomografi) teknikleri ile rüya fizyolojisi üzerinde çalismaktadirlar. Burada elde edilen verilere göre rüya esnasinda, derin beyin yapilari ve limbik sistem aktif bir sekilde çalisirken, mantikli ve saglikli davranis tarzlarimizi sekillendiren ön korteks bölgesi pasif bir bekleyis sürecini yasamaktadir. Rüyalarda birçok mantiksiz olayin cereyan etmesi de ön korteks bölge denetlemesinin devreye girmemesinden kaynaklaniyor olabilir.”

Bilincin gizledikleri rüyalarda kendini gösteriyor…

Rüyalarin bir tasavvuf boyutunun da oldugunun iddia edildigine deginmeden geçmeyen Dr. Yavuz, halk arasinda sevilen veli kisilerin, gördükleri rüyalarin gelecekten haber verdigine inanildigini hatirlatti. Psikanalizin öncüsü Frued’a göre bilincin gizledigi, tamamen sakladigi olgular ortaya çikabilmek için yol aradiklarini söyleyen Dr. Yavuz, bunlardan bazilarinin da rüyalar halinde kendilerini gösterdiklerine dikkat çekti.

KÂBUSLAR, RÜYA PSIKOZU…

Kâbus görmenin ise, rüyalardan biraz daha farkli bir durum olduguna dikkat çeken Dr. Mehmet Yavuz, kâbuslarin “rüya psikozu” olarak adlandirilabileceklerini ifade etti. Dr, Yavuz, söyle devam etti: “Uyku esnasinda limbik sistemdeki enerji yogunlugunun kontrolsüz bir sekilde saliverilmesi söz konusudur. Bu patolojik enerji yogunlugu, ön korteksin hiçbir müdahalesi ve kontrolü olmadan iç dünyamiza yansir. Limbik sistemdeki merkezlerin anormal kontrolsüzlügü, girift bir sekilde birbirine karisarak asiri ve istenmeyen görüntüler halinde iç dünyamiza yansir. Rüyalar bedensel dinlenmeyi engellemedigi halde kâbuslar genelde yorgun ve bitkin uyanmalara neden olabilir. Bazi ilaçlarin ve uyusturucularin limbik yapilardaki nörokimyayi bozarak çok rahatsiz edici kâbuslara yol açtigini biliyoruz.”

RÜYALAR ILHAM KAYNAGI

Rüyada beynin çagrisimla ilgili islevleri artar…

Uyku ve rüyada, beynin çagrisimla ilgili islevlerinin arttiginin görüldügünü söyleyen Nöroloji Uzmani Dr. Mehmet Yavuz, mantik zinciri ve neden-sonuç iliskisinin de rüyalarda bazen korunabildigi halde, genellikle bozuldugunu belirterek söyle devam etti: “Bir kisi ayni anda birçok kisi olabildigi gibi, neden-sonuç iliskileri de algisal distorsiyonlarla birlikte ortadan kalkar. Zaten rüyalarin, uyku sirasinda görülen halisünasyonlar oldugu, ama bu halisünasyonlarin bilgi organizasyonu, gereksiz bilgileri unutma, RNA sentezi, uzun süreli hafizanin yerlesmesi, günlük psikolojik sorunlarin halledilmesi açisindan çok önemli oldugu iddia edilmektedir.”

“Rüyalar aslinda, bos seyler degildir. Rüya, birçok bilim adamina fikir ve ilham kaynagi olmus birçok icat rüya esnasinda kesfedilmistir.” diyen Mehmet Yavuz bunlara, “Kekula’nin benzenin altigen (hexagon) yapisini bulmasi, Mendelyev’in peryodik tabloyu bulmasi, Jon von Newman’nin bilgisayarlarin temelini atan buluslarini yapmasi, Norbert Weiner'in radari bulmasi, Einstein'in rölativite kurami ile ilgili bazi gerçekleri formülize etmesi örneklerini veriyor.

Mehmet Yavuz ayrica Beethoven, Mozart, Schumann ve Saint-Saens gibi ünlü kompozitörlerin, bestelerinin bir kismini rüyalarinda görerek notaya aldiklarini da hatirlatmadan geçmiyor.

UYKUSUZLUK DEPRESYON NEDENI

REM uykusu engellendiginde insanlarda halisünasyonlar ve düsünce hatalarinin ortaya çiktigini ifade eden Nöroloji Uzmani Mehmet Yavuz, yapilan çalismalara göre 100 saat civarinda uykusuz kalan kisilerde akut psikoz, yogun depresyon, regresyon (geçmise gitme), çocuksu ve arkaik motiflerle düsünme, mantiksizlik, emosyonel (duygulanim) bozukluk, neden-sonuç iliskilerinde ve bellekte bozukluklar, problem çözme yeteneginde hatalar, süreli aglama veya gülme davranisi ortaya çikabiliyor.

‘Rüya esnasinda ruh bedenden ayriliyor mu, ayrilmiyor mu? Nasil bir beyin enerjisi vuku buluyor?’ sorularinin hâlâ tartisildigina da deginen Dr. Yavuz, olayin mistik ve bilimsel boyutlari oldugunu söyleyerek, “Kanaatimce, rüya ile zihinsel fonksiyonlara çekidüzen de verilmektedir. Asiri zihinsel ve bedensel enerji, rüya yolu ile desarj edilmektedir. Nitekim kimi insanlar rüya esnasinda cinsel içerikli objeler de yasamaktadir” diye konustu.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası