Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BEBEKLERDE EK GIDALARA ERKEN DÖNEMDE BASLAMAK ALERJIYE NEDEN OLUYOR

Anne sütü ile beslenen ve iyi büyüyen bebeklerde ek besinlere baslamak için bebek 6. ayina gelene dek beklemek gerekmektedir. Mama ile beslenen veya anne sütü ile iyi büyüyemeyen bebeklere ise ek besinlere bebek en erken 4 aylikken baslanabilir. Bu yastan önce ek besinlere baslamak alerji ve sindirim problemleri gibi ileride ciddi rahatsizliklar verebilecek hastaliklara sebep olabilmektedir.

Ek gidalara ne kadar erken geçilirse, alerjik reaksiyon olasiligi da o kadar artmaktadir. Ailede besin alerjisi olmasi, bebekteki alerjik reaksiyon ihtimalini yükseltmektedir. Reaksiyon; ishal, gaz, siskinlik gibi sindirim problemleri seklinde görülebilmektedir. Deride kizariklik ve döküntü, hiriltili solunum, bulanti-kusma, karin agrisi gibi belirtiler de olabilmektedir. Bu tarz reaksiyonlar en çok ilk yilda görülmekte ve çocuk 3 yasina geldikten sonra giderek azalmaktadir.

Ek besinlere baslamak için bebekte bir takim olgunluk belirtileri aranmaktadir. Bebek ek besinleri, kasik yardimi ile oturur pozisyonda almalidir. Bu nedenle bebegin bas kontrolünü iyi yapabilmesi ve destekli de olsa oturabiliyor olmasi gerekmektedir. Ayrica, bebegin ek besinleri alabilmesi için emerken yaptigi dil ile itme refleksinin kaybolmasi gerekmektedir. Eger bebek yedikleriniz ile ilgileniyor ve çigneme hareketleri yapiyorsa, artik ek besinlere baslama zamani gelmis demektir. Eger baslangiçta bebek ek besini reddediyorsa; bu durum dil ile itme refleksinin henüz kaybolmamis olmasindan kaynaklaniyor anlamina gelebilir. Böyle bir durumda yeniden deneme yapmak gerekebilir. Bebek ek besini israrla reddederse, bu durum bebegin hazir olmadigi anlamini tasiyabilir. Böyle bir durumda ise acele etmeyip, 1-2 hafta sonra tekrar denemeye geçmek gerekmektedir.

Ek besinler kasik ile verilmeli ve sütten daha yogun kivamda olmalidir. Besinleri biberon ile vermek, hem besinlerin nefes borusuna kaçma riskini arttirmakta; hem de gereginden fazla miktarda beslenme ile obezite ve sagliksiz beslenme aliskanligina davetiye çikarmaktadir. Bebegin oturarak, kasiktan azar azar alarak, dinlenerek ve doydugunda durmayi ögrenerek yemek yemeye alismasi gerekmektedir. Bireyin tüm yasami boyunca etkili olabilecek saglikli beslenme aliskanliklarinin temeli bu dönemde atilmaktadir.

Bebek, kasikla beslenirken; bazen bebek kasiklari bile büyük gelebilmektedir. Bu durumda bebege, çay kasiginin yarisi kadar lokmalar verilebilir… Bebegin tepki göstermedigi durumlarda, çok küçük yemek parçalari, elle verilebilir; bu durum, bebegin yemegi kabul etmesini kolaylastirabilir... Ek besinlere baslanirken; önce günde 1 ögün ek besin, diger ögünlerde ise yine anne sütü veya mama verilmelidir. Bu dönemde baslanan besinler süt veya mamanin tamamlayicisidir. Miktarlar artana dek, esas besinin süt veya mama oldugu unutulmamalidir. Bebek, 2-3 günde bir, yeni bir besin ile tanistirilmalidir. Her ögünde yeni bir yiyecek sunmak, bebegi bunaltabildigi gibi alerjik reaksiyon durumunda bebegin neye karsi reaksiyon gelistirdiginin anlasilmasini da güçlestirebilir. Eger bebek, kati gidayi reddediyorsa, beslenme önce bebege biraz süt, sonra arada az miktarda küçük lokmalar seklinde kati gida sonra yine süt verilerek, tamamlanabilir. Bu sekilde besleme, bebegin ek besinlere alismasini kolaylastiracaktir.

Ek besinlere önce muhallebi kivaminda baslanmakta; bebek 7-8 aylik oldugunda daha pütürlü gidalar verilmektedir. Bu dönemde en sik yapilan hata, tüm yiyecekleri ‘blender’dan geçirip; pütürsüz olarak bebege vermektir. Bu kivama alisan bebegin pütürlü gidalari kabul etmesi bazen 3-4 yasi bulabilmektedir. Oysa en geç 7-8 aylikken besinlerin pütürlü olarak verilmesi, blender yerine çatal ile ezilmesi gerekmektedir. Ayrica bebek, 8-9 ay civarinda iken; bebegin elle tutup yiyebilecegi gidalari eline almasi ve kemirmesi, bebegin pütürlü gidalari almasini kolaylastirmaktadir. Meyveleri ‘blender’dan geçirmek veya suyunu vermek yerine; rendede püre kivaminda hazirlamak, hem bebegin pütürlü gidalara alismasi, hem de posali yiyecekler ile bagirsaklarinin çalistirilmasi açisindan faydalidir. Bebegin kati gidalara alismasini kolaylastirmak için bebegin eline de kasik verilebilir. Bebek, baslangiçta agzini tutturamayabilir ve yemegin yaridan fazlasi yerlere dökülebilir, fakat bu durum bebegin eglenerek, kati gidalara geçmesini saglayacak ve alisma sürecini kolaylastiracaktir.

Amerikan Hastanesi
Pediatri Bölümü
Dr. Özlem Ekiz Yörükalp
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası