Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLARDA LENF BEZLERI NEDEN BÜYÜR?

Lenf bezleri, bedenimize yabanci herhangi bir cisim, madde, hücre ve benzeri olusumlara karsi bizi koruyan bagisiklik sisteminin bir ünitesidir. Lenf bezleri birer süzgeç gibi bedenimizi yabanci ve zararli maddelerden arindirmakla yükümlüdür. Anne ve babalari çok endiselendiren lenf bezi büyümeleri hakkinda bilgiler veren Acibadem Üniversitesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi, Acibadem Maslak Hastanesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Inci Ayan, “Lenfadenopati” olarak bilinen lenf bezi kanserinin oldukça nadir bir durum oldugunu ve riskin yüzde 0.4'den daha az oldugunu söyledi.

Prof. Dr. Inci Ayan lenf bezi büyümesine neden olan durumlari söyle siraladi:

Lenf bezi büyümelerinin en sik neden enfeksiyonlardir. Bakteri, virüs, parazit, mantar gibi zararli etmenler ya kan yolu ile yayilarak tüm bedende (sistemik) hastalik olusturarak lenf bezlerini etkilerler. Ya da bölgesel olarak dogrudan lenf bezlerinin hastalanmasina neden olurlar.

Siklikla üst solunum yolu enfeksiyonu, tonsillit, farenjit, otit, konjoktivit, dis eti enfeksiyonlari, dis abseleri, agiz içi aftlar, deri enfeksiyonlari, alt solunum yolu enfeksiyonlari, el, kol, bacak, ayak, parmak enfeksiyonlari, genital ve anal bölge enfeksiyonlari ilgili bölgenin lenf bezlerinin büyümesine neden olurlar.

Çocuklarda üst solunum yolunun viral enfeksiyonlari boyun bölgesindeki lenf bezi büyümelerinden sorumlu en sik nedendir.

Enfeksiyoz mononükleoz, kizamikçik, kizamik, enterovirüsler, adenovirüs, suçiçegi, sitomegalovirüs enfeksiyonlari bu enfeksiyonlarin baslicalaridir.

Bakteri enfeksiyonlari arasinda bademcik iltihaplarina da neden olan streptokoklar basta olmak üzere, stafilokoklar, difteri, sistemik hastaliga da neden olan tifo, brusella, tüberküloz, mikobakteri, sifiliz gibi etmenler sayilabilir.

Toksoplazma, sitma, kene isirigi hastaliklari, kedi tirmigi hastaligi ve mantar hastaliklari da diger lenf bezi hastaligina neden olan enfeksiyonlardir.

Enfeksiyonlardan baska yabanci maddelere karsi olusan yanit sonucunda lenf bezleri büyüyebilir. BCG asisi basta olmak üzere asi reaksiyonlari; böcek sokmalari; derinin sürekli irritasyonu sonucu olusan dermatitler; aspirin, hidantoin, penisilin, tetrasiklin gibi ilaçlar, bu duruma örnek gösterilebilir.

Romatoid artrit ve lupus basta olmak üzere romatizmal hastaliklar, dogmalik metabolizma hastaliklari, bazi iç salgi bezi hastaliklari da lenf bezlerini etkileyen hastaliklar arasindadir.

Bunlarin disinda lenf bezlerini ilgilendiren en önemli neden basta lösemi ve lenfomalar olmak üzere çocukluk çaginin diger doku ve organ kanserleridir.

Lenf bezlerinin bedenimizdeki yerlesim bölgeleri nelerdir?

Tüm bedende yaklasik 600 kadar lenf bezi vardir. Bunlar bas-boyun bölgesinde kulak önünde, kulak arkasinda, üst ense bölgesinde, üst-orta-alt boyun bölgelerinde, çene ve ön çene altinda, köprücük kemigi üstünde, gögüs boslugunda baslica orta kisim yapilari etrafinda, akciger giris kapilarinda ve koltuk altlarinda, kollarda baslica dirsek bölgelerinde, karin boslugunda karaciger, dalak gibi organlarin giris kapilarinda, mide-bagirsak sistemi çevresinde, orta hat damar yapilari ve omurga komsuluklarinda, böbrek ve idrar yollari çevrelerinde, kasik ve uyluk üst bölgelerinde ve diz arkalarinda bulunurlar.

Çocuklarda hangi kosullarda lenf bezi büyüklügünden (lenfadenomegali) veya lenf bezi hastaligindan (lenfadenopati) süphe edilmelidir?

Saglikli çocuklarda yerlesim yerine göre degismek üzere lenf bezlerinin büyüklügü 0.5 cm- 1.5 cm arasindadir. Genellikle çapi 1 cm’den büyük olan lenf bezleri anormal olarak kabul edilir ve lenf bezi büyümesinden (lenfadenomegali) söz edilir. Büyümüs lenf bezleri özellikle bas-boyun, koltuk alti ve kasik bölgelerinde ele gelir veya gözle fark edilebilir. Büyüklük, devamlilik ve sayica normalden farkli olan lenf bezlerinde lef bezi hastaligindan (lenfadenomegali) süphe edilmelidir. Tek bir bölgedeki lenf bezlerinin hastaligina bölgesel lenfadenopati; iki veya daha çok, komsu olmayan lenf bezlerinin anormal olusuna ise yaygin lenfadenopati denir. Lenf bezi hastaliklarinin dörtte üçünü bölgesel lenfadenopatiler olusturur.

Çocuklarda lenf bezi büyümelerinde kanser hangi siklikla görülür?

Çocuklarda enfeksiyon, alerji ve diger doku hastaliklarinin neden oldugu lenf bezi büyümeleri disinda iri bademcik, geniz eti gibi olusumlari örnek verebilecegimiz iyi huylu lenf bezi büyümeleri oldukça sik görülen durumlardir. Lenfadenopati nedeni olarak kanser oldukça nadir bir durum olup riski %0.4 den daha azdir.

Lenf bezi büyüklügü saptanan bir çocukta anne ve babalar nasil bir yol izlemeli?

Anne ve babalarin her seyden önce fazla telasa kapilmadan ancak zaman da geçirmeden bir çocuk hastaliklari uzmanina basvurmalari gerekir. Anne ve babalar, doktorlara sunlari anlatmali:

Lenf bezi büyüklügünü nasil fark ettiniz?
Bu büyüme ne zamandan beri var?
Zaman içinde büyüklügünde artis oldu mu?
Eslik eden ates, agri, kizariklik veya renk degisikligi var mi?
Yumusama veya akinti var mi? Öksürük, bogaz, kulak, dis, eklem veya baska bölgede agri olustu mu?
Terleme, agirlik kaybi, döküntü, yaralanma, böcek sokmasi, asilanma veya ilaç kullanma öyküsü ile ilgili bilgiler nelerdir?

Tani için ne gibi incelemeler gerekir?

Ilgili lenf bezi bölgesinin ve tüm bedenin muayenesi taniya gidebilmek için ilk sarttir. Lenf bezinin büyüklügü, kivami, komsu yapilara yapisik olup olmadigi, duyarliligi, renk degisimi, diger lenf bezlerinin ve bademcik, karaciger, dalak gibi lenf sistemi ile ilgili organlarda büyüme olup olmadigi, ates varligi, solukluk, deride döküntü veya kanama belirtileri tani için önemli ipuçlaridir. Tam kan sayimi, enfeksiyon etmenleri ve enfeksiyon isaretlerinin kan testleri ile belirlenmesi, enfeksiyon ajanlarinin tanimlanmasi için kültür testleri, ultrason, gögüs röntgeni gibi görüntüleme yöntemleri siklikla basvurulan testlerdir. Muayeneler ve incelemeler enfeksiyon lehine ise viral enfeksiyonlarda antiviral ve destek tedavileri, bakteri, mantar, parazit enfeksiyonlarinda uygun antimikrobiyal tedavi verildikten sonra genellikle 1-2 hafta içinde iyilesme görülür. Düzelme saptanmayan olgularda ve/veya lenf bezinde büyümenin devam ettigi olgularda uzman doktorun uygun gördügü izleme süresinin sonunda (genellikle 4-8 hafta) doku tanisini verecek olan biyopsi islemi yapilir.

Biyopsiyi kim yapar, tehlikesi var mi?

Biyopsi olayi bastan beri izleyen çocuk hastaliklari uzmaninin yönlendirecegi çocuk cerrahi veya ilgili bölgenin (ör. Boyun bölgesi için kulak bogaz burun uzmanlari) cerrahlari yapar. Dogru tani için en büyük lenf bezinin çocuga zarar ve agri vermeyecek sekilde çikartilmasi en uygun yaklasimdir. Ince igne ile yapilan biyopsiler bazen yetersiz kalabilir ve biyopsi isleminin tekrarlanmasi gerekebilir. Dogru kisi ve uygun yaklasimla lenf bezi biyopsilerinin hayati tehlikeleri yoktur. Alinan biyopsinin uygun sartlarda patoloji laboratuvarina gönderilmesi ve sonucun izlenmesi gerekir. Yapilan arastirmalar lenf bezi büyümelerinde sadece %3 oraninda biyopsinin gerekli oldugunu göstermektedir.

Lenf bezi hastaliklarinda tedavi yöntemleri ve sonuçlari nelerdir?

Lenf bezi hastaliginin nedenine göre tedavi uygulanir. En sik nedenler enfeksiyonlar olup gerek bölgesel gerekse sistemik enfeksiyon hastaliklarinda uygun antimikrobiyal tedavi ile iyilesme tamdir. Kimi zaman hastalik tedavi edildikten sonra lenf bezleri küçülmekle birlikte tam olarak normal boyutlara ulasamayabilirler, bu olagan bir durum olarak kabul edilir, ek tedavi gerektirmez. Enfeksiyon hastaliklari disindaki nedenlerde de kanser de dahil olmak üzere özgün tedavi ile iyilesme sansi yüksektir. Özellikle erken tani ve uygun tedavi ile hastalarin büyük bölümünde tam iyilesme görülmektedir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası