Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BURUN UCU DÜSME FOBISI ARTIK BIR SEHIR EFSANESI

Memorial Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Cenk Sen, rinoplasti sonrasi burun ucu düsmeleri hakkinda bilgi verdi.

Rinoplasti ameliyatlari günümüzde artik burnu ciddi anlamda küçültmekten çok sekillendirme ve dogal bir görünüme kavusturma ameliyatlari olarak görülüyor ve uygulaniyor. Rinoplasti istegiyle basvuran hastalarimizda uzun bir görüsme süreci sonunda yapilacaklar planlaniyor. Tabi bu süreçte hastalarimizin birtakim beklentileri ve sorulariyla karsilasiyoruz.

Rinoplasti yani “estetik burun cerrahisi” istegiyle doktora basvuran hastalarin büyük bir kismi, “acaba ameliyat sonrasinda burnumda düsme olacak mi?” kaygisini tasiyorlar. Neredeyse bir sehir efsanesine dönüsmüs bu korkunun olusumunda bir takim gerçekleri de göz ardi etmemek gerekir. Estetik burun ameliyatlarinda, son yillarda dünyada ve ülkemizdeki degisim öncesinde bu tarz problemlerle karsilasmak daha mümkünken artik hiç karsilasmadigimizi söyleyebilirim.

Düsük Bir Burun Ucu Kemeri de Belirginlestiriyor

Burun, yüzün en önemli estetik yapisi olarak kabul edilmektedir. Burun yapisi ve “karakteri” de büyük oranda burun ucunun pozisyonu (tip projeksiyonu) ve sekli ile ilgilidir. Yapilan bilimsel çalismalarda rinoplasti istegiyle hekime basvuran hastalarin yaklasik %72’ sinde burun ucunda düsüklük saptanmistir. Burun ucu ile burun sirti ya da kemerin birbiri ile iliskisi, cerrahi planlamada oldukça önemlidir. Düsük bir burun ucu, göreceli olarak kemeri daha dikkat çekici hale getirebilir. Bu gibi durumlarda lokal anestezi ile yapilabilecek küçük bir cerrahi girisimle burun ucu yerine alinarak problem çözümü saglanmis olacaktir.

Estetik Cerrahide Yeni Tekniklerle Burun Ucu Düsmesi Önlenebiliyor

Burun ucu düsmelerini daha iyi anlayabilmek için olayi söyle özetleyebiliriz: Mimari yapilarda oldugu gibi burun çatisinda da yapiyi yerinde tutan ve destekleyen birtakim önemli anatomik olusumlar vardir. Binalarin kolon ve kirislerindeki bir zayiflik ya da bir kolonun çikartilmasi nasil problemlere ve çökmelere yol açiyorsa, bunun benzerinin burun anatomisinda de oldugunun bilinmesi gerekir. Son yillarda uygulanmamakla birlikte; nefes problemi için belli kurallara uymadan, çok radikal olarak çikartilmis bir kikirdak dokunun bu bahsettigimiz yapiyi ne derece bozdugu ve burun ucunda düsmelere yol açtigi artik çok iyi biliniyor. Bunun yaninda bu destegi saglayan birçok önemli anatomik olusum da mevcuttur. Rinoplastide son yillardaki yaklasim degisikligi, uygulanan daha minimal ve destek yapiyi daha az bozan cerrahi tekniklerle biz artik bu önemli yapilari koruyabiliyor, sekillendirebiliyor ve hatta gerekirse güçlendirebiliyoruz. Ameliyat esnasinda gerekirse kikirdak destegi, kikirdak ilerletmeleri, birtakim dikis uygulamalari gibi bazi cerrahi tekniklerle destegi artirabiliyoruz. Bu arada yanlis anlasilmalara yol açmamak için bir konuya da açiklik getirmekte fayda var; rinoplasti sonrasi erken dönemde ödemler nedeniyle burun ucundaki kalkiklik bir süre sonra ödemlerin azalmasiyla birlikte planlanan yerine iner. Dolayisiyla bu süreç burun ucu düsmesi degil, ameliyat sonrasinin dogal gidisatidir.

Rinoplasti istegi ile basvuran ya da ameliyat olmayi planlayan hastalarimizi bu konularda aydinlatmak ve bu “düsme” fobisini artik bir sehir efsanesi olmaktan çikarmak istiyoruz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası