Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


DOMUZ GRIBINE KARSI KISISEL TEDBIRLERINIZI MUTLAKA ALIN!

Memorial Hastanesi Klinik Laboratuvarlar Koordinatörü Doç. Dr. Kenan Keskin, “Domuz gribinin Türkiye’deki seyri” ve “Domuz gribine karsi alinmasi gereken önlemler” hakkinda bilgi verdi.

Tehlike çok yakininizda olabilir

Ülkemizde su ana kadar 274 kisiye domuz gribi tanisi konulmus ve bu vakalar Saglik Bakanligi’nin kayitlarinda yer almistir. Bu hastalarin önemli bir kismi yurtdisinda hastalik etkenini aldiktan sonra çesitli nedenlerle ülkemize gelmis ve tani konulmus hastalardir. 78 hastada ise yurtdisi öyküsü olmayip hastalik etkenini Türkiye’de almislardir. Yani bunlar yerli vakalari olusturmaktadir.

Hastalarin durumlarina göre tedavi ihtiyaçlari belirlenmekte ve uygulanmaktadir. Hangi hastaya ne tedavi yapilmasi gerektigine konunun uzmani hekimler karar vermektedirler. Tedavide, virüse karsi etkili 1-2 ilaç kullanilmaktadir.

Su ve sabuna dokunun

Domuz gribinden korunmanin en etkin ve güvenli yolu kuskusuz bu hastaligin asisini yaptirmaktir. Ama henüz asi ülkemizde bulunmadigindan diger koruyucu tedbirler daha büyük önem tasiyor. Bundan baska tek risk, domuz gribi bulasma riski olmayip pek çok enfeksiyon hastaligi da benzer yollarla bulasmaktadir. Bu yüzden domuz gribi asisi yaptirmis olsak da genel korunma tedbirlerinden vazgeçmemiz söz konusu degildir. Alinacak genel tedbirlerin en önemlileri sunlardir:

Ellerinizi, özellikle öksürdükten veya hapsirdiktan sonra su ve sabun ile sik sik yikayin.

Öksürürken veya hapsirirken agzinizi kagit mendil ile kapatin. Kullandiginiz mendili çöpe atin.

Öksürdükten veya hapsirdiktan ya da hasta olma ihtimali olan birisi ile el sikistiktan sonra, elinizi yikayincaya kadar; gözünüze, burnunuza veya agziniza sürmeyin. Virüs bu yolla bulasabilmektedir.

Eger kagit mendiliniz yoksa veya çikarip kullanmaya firsat bulamadiysaniz, öksürürken veya hapsirirken agzinizi elinizle kapatin ve hemen ellerinizi su ve sabunla iyice yikayin.

Hasta kisilere yakin temastan sakinin. Temas zorunlu ise maske ve eldiven kullanin, temas sonrasi hemen ellerinizi su ve sabun ile yikayin.

Grip belirtileri olursa hemen doktora veya hastaneye basvurun.

Eger hasta iseniz evde kalin ve diger kisilerle temasinizi sinirlandirin.

Ellerin su ve sabun ile yikanmasi mikroplardan korunmanin en etkili, en ucuz ve en kolay yoludur. Ancak etkili olabilmesi için en az yarim dakika süreyle ve parmak aralari da dahil olmak üzere her yerin iyice yikanmasi gerekmektedir. Su ve sabun yerine alkol bazli el dezenfektanlari da kullanilabilir.

Domuz gribine karsi seyahat önerileri

Seyahat planinizi yeniden gözden geçirin, hastaligin yaygin olarak görüldügü bir ülkeye seyahat edecekseniz bu seyahatinizi asi yaptirana kadar erteleyiniz.

Seyahatinizi ertelemeniz söz konusu degilse, o zaman yukarida belirtilen tedbirlere azami dikkat ve özeni gösterin.

Buna ek olarak yaninizda maske, eldiven, alkol bazli el dezenfektani ve kagit mendil bulundurun.

Saglik sigortanizin geçerlilik süresini ve gideceginiz ülkede geçeli olup olmadigini kontrol edin.

Gittiginiz ülkede bu konuda yapilan uyarilari takip edin ve yapilacak tavsiyelere uyun.

Asi yakinda Türkiye’de!

Dünyamizi tehdit etmeye devam eden, domuz gribine karsi artik koruyucu bir asi gelistirilmis bulunuyor. Ancak asi henüz ülkemizde kullanima sunulmus degildir. Son günlerde dünya basininda bu yeni asinin yan etkileri ve güvenilirligi konusunda soru isaretleri olduguna dair bazi spekülatif haberler yer almaktadir. Bununla ilgili olarak Dünya saglik Örgütü tarafindan bir açiklama yapilmis bulunuyor. Bu açiklamaya göre; dünyada grip asilarinin yaklasik 60 yildir kullanildigi belirtilmektedir Daha önceleri, bir asinin ruhsatlandirilmasi ve kullanima sunulabilmesi için geçen sürenin tedricen daha uzun oldugu, buna karsilik günümüzde bilim ve teknolojideki ilerlemeler sayesinde bu asamalarin daha hizli gerçeklestirildigi ifade edilmektedir. Bilim ve teknolojideki bu gelismelerin sonucunda yeni bir asi gelistirilmesi, yeni gelistirilen asinin etkinlik ve güvenilirlik testlerinin tamamlanmasi ve kullanima arz edilmesinin günümüzde daha kisa sürede basarilabildigi belirtilmistir. Ayrica domuz gribi asisinin tamamen yeni bir asi olmadigi, sadece grip virüsünün farkli türleri ile hazirlanan bir asi oldugu, bu yüzden sezonal grip asilarin hazirlanmasi ile ilgili bilgi ve tecrübelerden büyük ölçüde yararlanildigi belirtilmektedir.

Dünya Saglik Örgütü’nün açiklamasinda; domuz gribi asisinin ruhsatlandirilmasi asamasinda etkinlik ve güvenilirligin kanitlanmasi için ihtiyaç duyulan tüm testlerin üretici firmalar tarafindan, eksiksiz biçimde yapildigi ve sonuçlarin belgelendigi bunlarin hiçbirinde bir esneklik gösterilmedigi, ancak bu sonuçlar Dünya Saglik Örgütü’ne sunulduktan sonra asi için ruhsat verildigi bildirilmistir.

Simdiye kadar kullanilan grip asilarinin bazi hafif yan etkilerinin yaninda çok ender görülen ve kisisel faktörlere bagli gelisen bazi agir yan etkilerin olabildigi, bunlarin domuz gribi asilarinin kullanimi sirasinda da görülebilecegi ifade edilmektedir. Meydana gelecek yan etkilerin sikligi ve ciddiyeti ile ilgili kesin bilgiler ancak asinin yaygin olarak kullanilmasi sonucunda ortaya çikacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası