Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GEÇICI DÖVMELER DE EN AZ KALICILAR KADAR TEHLIKELI

Son yillarda özellikle gençler arasinda hizla yayilan piercing ve dövme modasi, güzel bir görünüm saglasa da yol açtigi allerjik reaksiyonlar ciddi sorunlar yaratabiliyor. Uzmanlar, daha zararsiz olarak bilinen ve özellikle yazin sahil kentlerinde çocuklara dahi uygulanabilen geçici dövmelerin de deride yara olusumuna neden oldugu konusunda uyariyorlar. Anadolu Saglik Merkezi’nden (ASM) Deri Hastaliklari Uzmani Dr. Figen Akin, dövme ve piercingin zararlari konusunda bilgi verdi.

Piercing ve dövme, steril bir ortamda yapilmadigi takdirde, yaptiran kisiye hepatit B, hepatit C, AIDS gibi birtakim hastaliklarin bulasmasina neden olabiliyor. Halk tarafindan daha zararsiz oldugu gerekçesiyle çocuklara dahi yaptirilan geçici kina dövmesi de en az kalici dövmeler kadar riskli. Kinayla yapilan dövmeler sonucu, kalici dövmelerde oldugu gibi keloid ve allerji gibi tablolar görülebiliyor. Anadolu Saglik Merkezi’nden (ASM) Deri Hastaliklari Uzmani Dr. Figen Akin sunlari söyledi:

“Piercingin deri hastaliklari yönünden en çok görülen yan etkisi o bölgede kontakt dermatit meydana getirmesi yani bir tür egzama tablosu olusturmasidir. Ayrica açik tenli kisilerde ‘keloid’ adi verilen yaralar da olusabiliyor. Keloid, piercing yapilan bölgede sertlik ve doku kitlesi olusmasina neden oluyor. Genellikle açik tenli kisilerde ve vücut orta hat (gögüs ön yüz, yüz orta hat ve omuzlar) bölgesine yapilan piercing islemlerinde keloid olusma riski artiyor.”

Piercing uygulanan kisilerde metal alerjisi varsa uygulama alaninda ciddi kontakt dermatitler (bazi maddelerle temas sonucu olusan alerjik deri iltihabi) olusabiliyor. Bu tür reaksiyonlar genital bölge ve agiz içi gibi alanlarda daha ciddi seyredebiliyor. Bazi metal alerjilerinde reaksiyon sadece piercing uygulanan alanla sinirli kalmiyor. Alerjenin kan yolu ile sistemik dagilimi sonucu reaksiyon vücuda yayilarak daha ciddi boyutlara ulasabiliyor. Ayrica uygulanan kiside kanama bozuklugu ile ilgili (hemofili) bir hastalik varsa islem sirasinda buna bagli olumsuzluklar yasanabiliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası