Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Evde sigara içen anne babalar dikkat: Sizin yüzünüzden çocuklariniz da günde 5 sigara içiyor!

19 Temmuz’da yürürlüge giren yasa, toplu alanlarda sigara içilmesini engelliyor. Toplum sagligi adina son derece olumlu bir adim niteligi tasiyan bu uygulama isyeri ve lokanta gibi mekânlari duman alti olmaktan kurtarirken, ne yazik ki evlerdeki risk devam ediyor. Pasif içiciligin yol açtigi tehditleri ortaya koymak üzere gerçeklestirilen arastirmalar ise evlerinde sigara içilen çocuklarin günde 5 sigara içmis kadar olduklarini gösteriyor. Uzmanlar, çocuklari evlerinde tehdit eden pasif içicilik riskinin astim, kronik amfizem ve bronsit gibi hastaliklari kapsayan kronik obstrüktif akciger hastaliklarina yol açtigini belirtiyorlar.

19 Temmuz tarihinde baslatilan “% 100 Dumansiz Hava Sahasi” uygulamasi, ülkemizde her gün 200 ila 250 kisiyi ölüme sürükleyen sigara ile mücadelede büyük bir önem tasiyor. Baslama yasinin 12’ye düstügü sigara, yeni uygulama ile toplum sagligini tehdit eden bir unsur olmaktan uzaklasiyor. Isyeri ve lokanta gibi topluma açik yerleri duman alti olmaktan kurtaran bu uygulama ile sigaranin neden oldugu solunum yolu rahatsizliklari ile kanser, alerji ve benzeri hastaliklara yakalanma riski de azaliyor.

Dumansiz isyerlerinin personel sagligina çarpici etkileri

Kapali ve yari açik alanlardaki sigara yasaginin olumlu etkileri yapilan arastirmalar ile de ortaya konuyor. Örnegin dumansiz isyerlerinde çalisan kisilerin akciger fonksiyonlarinda, sigara yasagini takip eden alti aylik süre zarfinda olumlu etkiler gözlemleniyor. Sigara dumanina bir saat gibi kisa bir süreligine bile olsa maruz kalan kisilerin ise akciger fonksiyonlarinda ise önemli bir azalma yasaniyor.

Arastirmalar ayrica, sigara içilmeyen barlarda çalisan personelin, sigara içilenlerde çalisan personele kiyasla daha saglam akcigerlere sahip olduklarini da gösteriyor. Yine bu konuda yapilan bir arastirmada, bazi ofislerde sigara içilmesinin yasaklanmasiyla birlikte personelin, öksürük, hirilti ve nefes darligi gibi solunum sikâyetlerinde belirgin düzelmeler görüldügü belirtiliyor.

Okul çagindaki gençlerin yüzde 82’si evde sigara dumanina maruz kaliyor!

Sigara yasaginin yürürlüge girmesiyle birlikte sigara içiminin evlere tasindigi varsayiliyor. Bir baska deyisle evlerdeki pasif içicilik tehdidi halen varligini sürdürüyor ve bu tehdit en çok da çocuklari etkiliyor. Uzmanlar, evinde sigara içilen çocuklarin günde 5 sigara içmis kadar olduklarini belirtiyorlar.

Rakamlar, yeni neslin karsi karsiya bulundugu pasif içicilik tehdidinin ne denli büyük oldugunu da göz önüne seriyor. Arastirmalara göre okul çagindaki gençlerin yüzde 82’si evlerinde sigara dumanina maruz kalirken, Türkiye’deki annelerin yüzde 86’si da çocuklarinin yaninda sigara içiyor.

Çocuklarimizin sagligini tehdit eden pasif içicilik astim, kronik amfizem ve bronsit gibi hastaliklari kapsayan ‘kronik obstrüktif akciger hastaliklarina, alerjik reaksiyonlara, orta kulak iltihabina, akciger fonksiyonlarinda azalmaya, öksürük, nefes darligi ve hiriltiya, obezite riskinde iki kat artisa ve ilerleyen yillarda kardiyovasküler hastaliklara yol açiyor. Dizel motorlu bir aracin yarattigi hava kirliliginden 10 kat daha fazla hava kirliligi yaratan sigara dumaninin kalp hastaliklarini yüzde 20 ila 70 arasinda artirdigi da biliniyor. Sigara, ani bebek ölümü riskini de 2,5 kat artiriyor. Kocasi sigara içen kadinlarin akciger kanserinden ölme riski de yine 2-3 kat daha fazla oluyor.

Novartis Tüketici Sagligi Bölümü Medikal Müdürü Dr. Murat Özdogan, konuyla ilgili sunlari söylüyor: “Sigara dumani olan bir alanda 1 saat bile kalmak akciger fonksiyonlarinda hizli bir azalmaya neden oluyor. Bu dönemde bagisiklik sistemi de büyük ölçüde gücünü kaybediyor. Sigara dumanina uzun süre maruz kalmak ise ileride hayati tehdit edecek kronik tikayici akciger hastaliklarina zemin hazirliyor. Elde ettigimiz veriler, sigara dumanina maruz kalan çocuk ve eriskinlerde astim hastaligi oraninin çok daha yüksek olduguna isaret ediyor. Kamuya açik alanlarda sigara içilmesinin yasaklanmasi bu düsmani evlere, dolayisiyla aile fertlerinin arasina tasimamali. Hiç tanimadigimiz insanlarin dumansiz hava sahasina saygi gösterirken ailemizi sigara dumanina maruz birakmamali ve sigaradan mümkün olan en çabuk sekilde uzaklasmaliyiz. Bunun için de saglik uzmanlarindan yogun destek alarak sigaradan kurtulmanin en saglikli yollarini bulmak, uygulamak ve bu konuda çevremizden de destek almak durumundayiz.”

Bu gidise dur demek elinizde!

Pasif içicilige son verecek en etkili yöntemin ise kapali alanlarda sigara içilmemesi oldugu biliniyor. Bununla birlikte günümüzde, sigarayi birakmaya karar veren kisilere yardimci olacak birçok yöntem ve tedavi de bulunuyor. Bunlardan biri olan nikotin replasman tedavisi ise, kendi kendine sigarayi birakmaya çalisan kisilerin elde ettikleri basari oranini ikiye katliyor.

Nikotin replasman ürünleri bedene belli oranlarda nikotin salarak rahatlama sagliyor, böylece sigarasiz yasama alismaya çalisirken nikotin eksikliginin yol açabilecegi semptomlar ortadan kaldirilmis oluyor. Uzmanlar, nikotin replasman ürünleri kullanilirken asla sigara içmeye devam edilmemesi yönünde de uyarida bulunuyor.

Nikotin replasman tedavisi ve bu kapsamda kullanilan ürünler hakkinda gerekli bilgi ve yönlendirme doktor ve eczanelerden alinabiliyor.

* Bu yazida yer alan rakamsal veriler Novartis, Türkiye Istatistik Kurumu (TÜIK), Türk Toraks Dernegi, Kaliforniya Üniversitesi (Amerika), Dünya Saglik Örgütü (WHO) ve Tobaccofreekids tarafindan gerçeklestirilen farkli arastirmalardan derlenmistir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası