Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TÜRKIYE’DE YAKLASIK 150 BIN KANSER HASTASI BULUNUYOR!

Ülkemizde kanser hastaliginin tedavisinde, yillardir hastalar yüksek teknoloji kullanan, genellikle ABD'de bulunan kanser merkezlerine tedavi olmaya gidiyordu. Ancak Acibadem Saglik Grubu, son yillarda yaptigi önemli yatirimlarla hastalarin yurtdisina gitmesine gerek birakmayacak en son teknolojiyi Türkiye'ye getirdi. Grubun Istanbul'daki Kozyatagi, Maslak hastanelerinin disinda, Bursa, Adana ve Kayseri hastaneleri de yüksek teknolojili cihazlarla donatildi. Bu cihazlar kanserin en etkili ve hizli sekilde teshisini, tedavisini saglarken, hastalarin radyoterapi, kemoterapi sirasinda beklemesini, olumsuz kosullarda saglik hizmeti almasini da önledi.

Grubun kanser yatirimlari hakkinda bilgi veren Acibadem Üniversitesi Ögretim Üyesi ve Acibadem Maslak Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmani Prof. Dr. Enis Özyar, Türkiye'de Tunceli nüfusu kadar (yaklasik 150 bin) kanser hastasi bulundugunu, bu hastalarin zamaninda ve etkili bir sekilde tedavi edilebilmesi için 250 kanser tedavi cihazina ihtiyaç oldugunu belirtiyor. Bu 150 bin hastanin 75 bininin radyoterapi aldigini, her yil 150 bin yeni hastanin eklenmesi nedeniyle de zorluklar yasandigini ifade eden Prof. Özyar, sunlari söyledi:

“Bir cihazla yilda en fazla 500 hastayi tedavi edebilirsiniz. Yillik 150 bin hastaya tedavi verebilmeniz için de 250 cihaza sahip olmaniz gerekir. Türkiye’de devletin elinde 110, özel sektörde ise kanser tedavisinde kullanilan 70 cihaz bulunuyor. Devlette kullanilan cihazlara baktigimizda sik sik arizalandigini, bu nedenle tam verimle kullanilamadigini, hasta yükünün arttigini, teknolojinin yenilenemedigini görmekteyiz. Teknolojinin yenilenememesi tedavi kalitesini de olumsuz yönde etkiliyor. Özel sektör bu anlamda yüksek teknolojiye yatirim yapabiliyor. Bu da Türkiye'de verilen kanser tedavisine olumlu katkilar yapiyor. ”

Acibadem'in Bes Hastanesinde Kanser Tedavisi Yapiliyor

Acibadem Saglik Grubu, Kozyatagi Hastanesi’nde tek merkezde kanser yatirimi yapmisti. Ancak 2008 yilinda Bursa’da Radyoterapi Merkezi kuruldu. Ardindan grubun yeni açilan hastaneleri Maslak, Adana ve Kayseri hastanelerinde de radyoterapi merkezleri olusturuldu. Acibadem'in kanser tedavi sisteminin en önemli ayricaliginin bes hastanede de ayni teknolojideki cihazlarin bulunmasinin olduguna dikkati çeken Prof. Enis Özyar, sunlari söyledi:

“Tamaminda ayni marka cihazlar var, tüm merkezler birbirini görüyor. Böylece hangi merkezde hangi hastaya neler yapildigini hekimler biliyor ve birbirlerine hastalariyla ilgili fikir danisabiliyorlar. Bu da hastalarin hastane hastane dolasmasini önlüyor. Birden fazla hekim ayni hastanin tedavisini izlemis oluyor. Bu neyi getiriyor, merkezlerde istihdam edilen fizik mühendisi sayisi azaliyor, tedavi standardizasyonu artiyor. Bu cihazlarin hepsi ileri teknoloji ürünü, baska hiçbir merkezde olmayan cihazlar var. Su anda tüm merkezlerimizde (Maslak, Kozyatagi, Bursa, Adana ve Kayseri hastaneleri radyoterapi merkezleri) IMRT tedavisi yapilabiliyor.”

Klasik Radyoterapi 6 Saat, IMRT 30 Dakika Sürüyor

IMRT: Yogunluk ayarli radyoterapi IMRT, 2000'li yillarin basinda ABD’de bazi arastirma amaçli merkezlerde kullanilmaya basladi. Çesitli bilimsel arastirmalarla hastaya daha az zarar verdigi gösterilmeye baslandi. ABD’de tüm radyoterapi merkezlerinin yüzde 90’i bu IMRT tedavisini yapabilecek kapasitede bulunuyor. Türkiye’de bugün bakinca IMRT yapan merkezlerin orani yüzde 5-10 oraninda. Bunlarin da tamami özel merkezler. Devlette henüz yapilamiyor.

Normal radyoterapinin hazirligi ve tedavi yaklasik 6 saat sürerken, IMRT'de 30 dakika sürüyor. Bir hastaya 6 saat yerine 30 dakikaya harcaninca, 12 hastalik is gücünü bir hasta isgal ediyor. IMRT birçok tümörde basariyi yüzde 10-15 artiriyor, ciddi yan etkiler görmüyoruz. Radyoterapi hastalarinin yüzde 25’i IMRT için uygun, ama Türkiye'de hastalar bundan yararlanamiyor, çogunu devlet tedavi ediyor. Türkiye’de 2005 yilindan beri IMRT satin alan dört üniversite var. Ege, Istanbul Tip, Dokuz Eylül ve Hacettepe. Hacettepe’de 2001’de alimi yapilmis, cihazlar 2007’de getirilmis ancak kurulamamis. Organizasyon yetersizligi var.

ABD'ye Gitmeden de Kanser Tedavisi Olunur

Acibadem kanser tedavi merkezlerindeki yüksek teknoloji ürünü cihazlardan biri de IGRT sistemi. Bu sistem görüntü kilavuzlugunda radyoterapi yapilmasini sagliyor. Akciger filmi çekilen cihaz makinenin üzerine konuluyor ve bilgisayar teknolojisi ile hizli sekilde görüntü alinabiliyor. Sistem görüntüleri üst üste bindirip hata payi var mi yok mu gösteriyor. Dügmeye basip hastayi gerçek merkezine getirip isinliyorsunuz. Iki robotik kol yardimiyla görüntü aliniyor, ön arka, yan olmak üzere. Iki robotik kol, 360 derece hastanin etrafinda dönüp tomografi görüntüsü de alabiliyor, 3 boyutlu olarak tedavi alani görülebiliyor.

Brakiterapi cihazi ile radyasyon vücut içi bosluklarina veriliyor. Bu da Kozyatagi, Maslak, Adana, Kayseri hastanelerinde var.

Gamma Knife ise, Acibadem Kozyatagi Hastanesi'nde, beyin içi noktasal isinlamada kullaniliyor.

Rapidarc, çok yeni bir teknoloji. 20-30 dakika süren IMRT'yi 1-2 dakikaya indiriyor. Hasta tedavi masasinda uzun süre hareketsiz yatmiyor. Kanserli hastalar, agrilari var, öksürüyorlar, nefes sikintilari var, hareket etme ihtiyaci duyabiliyorlar. Cihaz bu özelligiyle hastalara konfor sagliyor. Ekonomik açidan önemli bir cihaz. Çünkü diger cihazlara 30 hasta alinirken buna 60 hasta aliniyor. Rapidarc cihazi sayesinde, hastaya verilen doz üçte bir oraninda düsürülüyor, bu da önemli bir avantaj. Çocuk hastalarda çok basarili bir sekilde kullaniliyor. Radyasyona bagli ikincil kanserlerin oraninin azalacagi tahmin ediliyor. 2008 de ilk kullanildi, Avrupa’da Kopenhag, Amsterdam, Bern'de olumlu sonuçlar yayinlandi. Uluslararasi kongrelerde, sonuçlarin etkili ve yeterli oldugu gösterildi, standart tedavi haline geldi. Bu üç merkezin disinda dördüncü cihaz Türkiye'de Acibadem Maslak Hastanesi'nde hizmet veriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası